..:: MENU ::..
..:: STRONA GŁÓWNA ::..
..:: PATRON ::..
..:: NAUCZYCIELE ::..
..:: UCZNIOWIE ::..
..:: SAMORZĄD UCZNIOWSKI::..
..:: SUKCESY ::..
..:: SUKCESY SPORTOWE::..
..:: NASZE PRACE ::..
..:: ZAJĘCIA POZALEKCYJNE ::..
..:: PODRĘCZNIKI ::..
..:: LINKI ::..
..:: DLA RODZICÓW ::..
..:: KALENDARZ SZKOLNY ::..
..:: TERMINARZ ZEBRAŃ ::..
..:: PRZERWY - DZWONKI ::..
..:: REKRUTACJA KL. I :..
..:: KONTAKT ::..
.: DZIAŁANIA SZKOŁY :.
..:: ŚWIETLICA ::..
..:: BIBLIOTEKA ::..
..:: PEDAGOG ::..
..:: LOGOPEDA ::..
..:: LUSTRO ::..
..:: HISTORIA ::..
..:: ZESPÓŁ FLETOWY ::..
..:: ZAJĘCIA UNIJNE ::..
..:: UKS LOTNIK ::..
..:: NAPISALI O NAS ::..
..:: ABSOLWENCI ::..
..:: HISTORIA SZKOŁY ::..
..:: NASZA SZKOŁA ::..
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin



KRS - 0000124134 Hasło naszej szkoły - "PILOT"



KATYŃ...ocalić od zapomnienia
"Tam (...) zabito wiarę, nadzieję, miłość, jednym strzałem w tył
głowy."


WIĘCEJ








Nakarm głodne dziecko - wejdŸ na stronę www.Pajacyk.pl













    Serdecznie witamy na stronie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pilota Mariana Pisarka w Radzyminie. Nasza placówka jest szkołą publiczną. Organem prowadzącym jest Urząd Miasta i Gminy Radzymin, a nadzór pedagogiczny sprawuje Mazowiecki Kurator Oświaty w Warszawie.
    Z naszej witryny internetowej dowiesz się m. in. o aktualnych wydarzeniach szkolnych, przeczytasz o osiągnięciach i sukcesach uczniów, znajdziesz przeróżne informacje dotyczące naszej placówki.

Dorota Poznańska


.: Dziennik elektroniczny 2012/2013 :.


(Logowanie dla rodziców)

Rozkład jazdy autobusu szkolnego
w roku szkolnym 2012/2013



Regulamin sprawowania opieki nad uczniami
w czasie ich przewozu do i ze szkoły


.: DLA RODZICÓW:.

Ulotka informacyjna "Sześciolatek w szkole"
zawierająca podstawowe i praktyczne informacje związane z obniżeniem wieku obowiązku szkolnego
    

A K T U A L N O Ś C I:




-->> 31 sierpnia 2012 roku już po raz siódmy obchodziliśmy "Dzień Solidarności i Wolności", Dzień ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 2005 roku ma upamiętniać "historyczny zryw Polaków do wolności."
W pamiętne dni sierpnia 1980 roku po fali strajków, jakie ogarnęły cały kraj i podpisaniu przez władze PRL-u porozumień z komitetami strajkowymi w Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu po raz pierwszy od zakończeniu II wojny światowej powstał w Polsce niezależny od komunistów legalnie działający związek zawodowy NSZZ "Solidarność" (17.09.1980 r.) Solidarność, która zadziwiła cały świat.
Rodacy wspierani przez Jana Pawła II - Papieża Polaka i demokratyczne społeczeństwa Europy i świata, jak śpiewał Jacek Kaczmarski poczuli w sobie siłę i moc dokonania w ojczyźnie zmian... NSZZ "Solidarność" bardzo szybko stała się nie tylko związkiem zawodowym, ale potężnym liczącym 10 milionów członków ruchem społecznym w reżimie komunistycznym.
Powstanie "Solidarności" faktycznie, choć musiało upłynąć jeszcze prawie 10 lat i musieliśmy przejść przez mrok wprowadzonego przez generała Wojciech Jaruzelskiego stanu wojennego zwiastowało zmierz komunizmu i dominacji ZSRR w Europie Wschodniej. Dziękując za "Solidarność" chcemy przypomnieć Tych, którzy tworzyli jej struktury w naszej "małej ojczyźnie." Zapraszamy do lektury wywiadów, które już wkrótce ukażą się pod wspólnym tytułem:
"Poznajmy wspomnienia Tych, którzy tworzyli Solidarność’."

Opracowanie: Koło Historyczne "Wiarus"



Nowy dywizjon 303 powstaje w sercach polskiej młodzieży...
Obchody Święta Lotnictwa

-->> Uroczysta Msza Święta w intencji lotników odprawiona w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie we wtorek 28 sierpnia 2012 roku rozpoczęła w całym kraju obchody Święta Lotnictwa. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele szkół, którym patronują lotnicy legendarnego Dywizjonu 303. Wśród nich delegacja Szkoły Podstawowej nr1 im. ppłk. pil. Mariana Pisarka w Radzyminie...


Więcej – >> TUTAJ <<

Zapraszamy do galerii:



Lotnicy polscy! - Orły zbratane z wichrami,
Z blaskiem słońca i zimnem dalekich przestworzy -
Błyszczącą piersią przepruły chmury Europy,
A wznosząc się coraz wyżej, do Ciebie Boże,
Do twego tronu, dotarły swymi skrzydłami.


/Jadwiga Korecka-Gołubiec/


Dyrektor, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1
im. ppłka pilota
Mariana Pisarka w Radzyminie
z okazji Święta Lotnictwa Polskiego
przypadającego na dzień 28 sierpnia przekazują serdeczne życzenia
Lotnikom Lotnictwa Cywilnego i Wojskowego
- dużo lotniczego szczęścia i bezpiecznych lotów,
dziękując za zaangażowanie w służbę,
z nadzieją dalszej współpracy z naszą placówką.



Czerwone hordy ruszyły ze wschodu.
Pięcioramienna prowadzi je gwiazda.
Idą zdeptać honor i godność narodu.
I tak młodą wolność orłowego gniazda.
Już wokół pożoga i bagnet na broni.
Stawajcie rycerze! Czas ojczyzny bronić.


/"Cud nad Wisłą" Zygmunt Rokosz, fragment/

Plakat z 1920 -->> Świętując uroczyście kolejne rocznice "Cudu nad Wisłą" wspominamy bohaterów walk o nasze miasto w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku.
To były przełomowe dni całej nigdy nie niewypowiedzianej, a trwającej od lutego 1919 roku wojny z bolszewikami. Wojny o naszą niepodległość i byt państwowy. Wojna nie zakończyła się jednak wraz z odzyskaniem wieczorem 15 sierpnia 1920 roku Radzymina. Polski żołnierz bił się o wolną suwerenna Ojczyznę jeszcze bardzo długo.
Czy Radzymin 16 sierpnia nie był zagrożony sowieckim atakiem? Czy mieszkańcy naszego miasta mogli bez obaw spokojnie zasnąć?

--> Radzymin - Wólka Radzymińska:

--> "Cud nad Wisłą" - archiwalia:

--> Ossów:

--> Warszawa:



Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które byłoby mniej docenione.
/Lord Edgar Vincent D’Abernon/


Plakat propagandowy autorstwa KamilaMackiewicza z 1920 -->> W środę 15 sierpnia 2012 roku przypada 92 rocznica Bitwy Warszawskiej zwanej "Cudem nad Wisłą.” Jak co roku oddamy hołd bohaterskim żołnierzom Wojska Polskiego broniących ostatniej rubieży przed - Warszawą. Będziemy wspominać Tych, którzy obficie zrosili własną krwią nasza radzymińską ziemię w obronie najświętszej z wartości, jaką jest wolność.
W dniach 13 - 15 sierpnia 1920 roku na przedpolach stolicy w Radzyminie i jego okolicach zatrzymano, a potem 16 sierpnia i w następnych dniach, po śmiałym ataku znad Wieprza rozbito sowieckie armie sunące na Zachód, by wzniecić płomień bolszewickiej rewolucji w Europie. Dzięki tej bitwie zwanej "Cudem nad Wisłą" Rzeczpospolita Polska obroniła ledwie, co odzyskaną po 123 latach niewoli niepodległość.
Po raz kolejny w dziejach europejskiej cywilizacji Polska tak jak 237 lat wcześniej pod murami Wiednia ocaliła chrześcijaństwo od tureckiego niebezpieczeństwa, tak nad Wisłą i Niemnem polski żołnierz w 1920 roku zgasił płomień komunistycznej pożogi dając Ojczyźnie i Europie środkowej prawie 20 lat wolności. W upalne sierpniowe dni pamiętnego dwudziestego roku, dni najcięższej próby mogliśmy liczyć tylko na siebie i Węgrów Pomoc wojskowa, jaką chciały udzielić nam sojusznicze kraje w tym Francja była skutecznie zatrzymywana. Czesi, Niemcy i Austriacy nie przepuszczali transportów z bronią i amunicją przez swoje terytoria. (Czesi, którzy uznali latem 1920 roku los naszej ojczyzny za przesądzony zajęli nawet terytorium Śląska Cieszyńskiego). Do bojkotu wszelkich transportów z zaopatrzeniem dla polskiej armii zachęcała, także II Międzynarodówka Socjalistyczna wspierająca bolszewików, która podburzała dokerów i marynarzy do blokowania przeładunków w portach min. w Gdańsku Jedyna droga, którą mogła docierać pomoc wiodła przez terytorium Rumuni i Węgier. Polska w tym czasie najbardziej potrzebowała broni i amunicji.
Nie wiemy, co uczyni Koalicja, my musimy być gotowi, aby stanąć po stronie Polski. Los Polski jest naszym losem donosiły węgierskie gazety. W przeddzień ostatecznych zmagań 12 sierpnia 1920 roku na skierniewicki dworzec dotarł transport z 22 milionami naboi karabinowych z fabryki Manfreda Weissa z Csepel (Budapeszt). To tymi kulami powstrzymano a następnie rozbito oddziały Czerwonej Armii. Co godne podkreślenia uzbrojenie i amunicje Królestwo Węgier przekazało nam nieodpłatnie? Dla Węgrów, którzy poznali smak bolszewizmu (133 krwawe dni Węgierskie Republiki Rad Beli Kuna) pomoc dla Polski była sprawą honoru nie handlu. Ta pomoc tak potrzebna nie ustała po zwycięstwie nad Wisłą, czy Niemnem. Węgrzy dostarczali nam ją nadal. Łącznie w latach 1919 - 1921 dostarczyli nam prawie 100 milionów pocisków karabinowych, ogromne ilości amunicji artyleryjskiej, sprzętu i materiałów wojennych.
Ważniejsza od pomników i marmurowych tablic jest pamięć.
My chcemy i będziemy pamiętać o bratnim węgierskim narodzie, który szczerze i z serca udzielił nam pomocy w pamiętnych dniach wojny o wszystko z bolszewicką nawałą.
"Nigdy nie zapomnimy Węgrom ich szlachetnego stanowiska, że w najcięższych dla nas chwilach szczerze zamierzali udzielić nam poparcia" (gen, Tadeusz Rozwadowski 16.09.1920 r.) I choć od tych wydarzeń upłynęło już 92 lata dziękujemy wam Węgrzy z całego serca.

Opracowanie: Koło Historyczne "Wiarus"




Powstrzymaj Czerwone Hordy!

-->> Przenieś się w realia Radzymina sierpnia 1920 roku. Zostań dowódcą oddziału polskiej armii i odkrywając tajemnice miasta, pomóż w jego odbiciu z rąk Bolszewików. Zbierz zespół i jako ochotnicy - dołączcie do boju w Bitwie Warszawskiej! - brzmi wezwanie bijące z plakatu, zachęcającego do udziału w grze miejskiej podczas obchodów 92. rocznicy Cudu nad Wisłą.
Gra, będąca niecodzienną formą świętowania polskiego zwycięstwa, pozwoli uczestnikom wcielić się w role dowódców armii, toczącej walkę przeciwko bolszewikom i pokierować swoich żołnierzy do zwycięstwa. Bez obaw – nawet niezaprawieni w boju mają szansę na wygraną. Walka odbywać się będzie w specjalnie do tego celu przygotowanym systemie komputerowym, a niezbędne do niej amunicja i morale, będą wynikiem rozwiązywania zadań, dotyczących zagadek Radzymina. Istotny jest spryt, znajomość miasta, spostrzegawczość i zapał do walki.
Rywalizacja odbywać się będzie na trzech trasach, różniących się od siebie długością i poziomem zaawansowania m.in. dziecięca, na której mile widziane są całe rodziny wraz z najmłodszymi adeptami sztuki wojskowej, oraz rowerowa, uwzględniająca wszystkie najciekawsze miejsca pamięci w Radzyminie.

Termin: 15.08.2012
Czas gry: w godzinach 10 - 14.30
Start: Sztab Polowy pod Urzędem Gminy Radzymin
Uczestnicy: zespoły maks. 5-osobowe.
Bez ograniczeń wiekowych - 3 wersje gry - również dla najmłodszych i rowerzystów.



...pokój Im wieczny w cichej krainie,
gdzie ból nie sięga, gdzie łza nie płynie,
gdzie słychać Boga głos serdeczny...
pokój Wam Obrońcy Ojczyzny wieczny"

-->> W środę 1 sierpnia 2012 roku przypada 68 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku dokładnie o godzinie 17.00, godzinie "W" stanie cała Warszawa, zawyją syreny, zabiją dzwony kościołów w całej Polsce, zatrzymamy się, aby wspomnieć Tych, którzy, sami sobie pragnęli zawdzięczać wolność."
Tych, którzy walczyli i ginęli w imię najświętszych dla Polaków wartości. Tych, dla których wolna, niepodległa, suwerenna Polska była dobrem najwyższym.
W Powstaniu trwającym długie 63 dni zginęło ponad 15 tysięcy powstańców, 20 tysięcy zostało rannych, a ponad 200 tysięcy mieszkańców "niezłomnego miasta" zginęło pod jego gruzami lub zostało bestialsko wymordowanych przez niemieckiego okupanta, Żołnierzom Polski Niepodległej, na których po wojnie nie czekały zaszczyty i ordery, a poniżanie, Ubeckie katownie i wyroki śmierci.
Tych, którzy do dziś na ramieniu z dumą noszą biało - czerwone opaski i dla Ojczyzny jeszcze raz przeszliby wojenne piekło.
Im wszystkim składamy w zadumie i milczeniu hołd wdzięczności. Bez Ich ofiary nie żylibyśmy dzisiaj w wolnym kraju.

Opracowanie: Koło Historyczne "Wiarus"






"Musicie wiedzieć, że nie jest ważne by być lepszym od innych.
Najważniejsze, by być lepszym od samego siebie z dnia poprzedniego"

/Gandhi/

Drodzy Uczniowie,
z okazji zakończenia roku szkolnego 2011/2012, życzę Wam, aby doświadczenia zdobyte w czasie edukacji w naszej szkole dodały Wam odwagi, wiary w siebie i pomogły dotrzeć do wyznaczonego celu. Niech to będzie teraz i w przyszłości czas dobrze spędzony, czas miłych wspomnień, wspaniałych przyjaźni, sukcesów na miarę możliwości każdego z Was, którego współautorami są wspaniali nauczyciele.

Gronu pedagogicznemu i pracownikom szkoły dziękuję za mozolną pracę, za wszelkie cechy, które składają się na miłość i to jak sami dobrze wiemy, miłość niełatwą, miłość do szkoły.

Szczególne słowa uznania kieruję do Was Drodzy Rodzice.
Byliście i jesteście wspaniałymi partnerami w naszych poczynaniach, cierpliwie wspieracie nas w działaniach wychowawczych.
"Wy pokazujcie dzieciom jak cenna jest miłość, prawda, odpowiedzialność, a my nauczyciele nauczymy młode dusze, jak żyć kierując się sercem, rozumem i moralnością."


Władzom samorządowym dziękuję za wszelkiego rodzaju wsparcie, za zrozumienie potrzeb placówki, za wiarę w marzenia o coraz lepszej polskiej szkole.

Uczniom życzę, aby wakacje spędzili radośnie w otoczeniu pięknej przyrody, a my dorośli zadbajmy o bezpieczeństwo oraz beztroskę dzieci.

Dyrektor Szkoły





-->> UWAGA! Nastąpiła zmiana w wykazie podręczników do klasy IV z przyrody.

Więcej >> TUTAJ<<




Wykaz podręczników szkolnych obowiązujący w nowym roku
szkolnym 2012/2013 -->> TUTAJ <<--

Zamówienie na podręczniki do klas I - III można składać
w sekretariacie szkoły do dnia 26 czerwca 2012 r.
Koszt kompletu bez religii (z j. angielskim):
dla klas I - 268,70 zł
dla klas II - 308,60 zł
dla klas III - 279,60 zł




-->> Od 1 czerwca 2012 r. rozpoczęła się w naszej szkole Ogólnopolska Akcja Bezpieczne wakacje i będzie trwała do 30 września 2012 r.
Jeden z punktów akcji to zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. W ramach realizacji programu w czerwcu z uczniami klas I zostały przeprowadzone zajęcia pod hasłem "Ratujemy - uczymy ratować," w których wzięło udział 108 pierwszoklasistów.

Zajęcia, które prowadziła p. Marzena Mazur dotyczyły pozycji bocznej i resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Uczniowie zdobywali umiejętności poprzez obejrzenie filmu edukacyjnego i zajęć praktycznych z wykorzystaniem fantomów. Natomiast 94 uczniów klas III pod kierunkiem p. Ewy Stańczak utrwalali powyższą wiedzę, którą zdobyli w klasie I zdobywając Dyplom Młodego Ratownika.
Życzymy wszystkim uczniom, aby w czasie wakacji nie zaistniały sytuacje, podczas których musieliby wykazać się zdobytymi umiejętnościami. Dyrektor szkoły oraz grono pedagogiczne życzą wszystkim dzieciom radosnych, słonecznych, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji.

Opracowanie: Ewa Stańczak


Zapraszamy do galerii:



BEZPIECZNE WAKACJE 2012



-->> Celem ogólnopolskiej akcji Bezpieczne Wakacje 2012, w której nasza szkoła bierze udział jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych.

Cel zostanie osiągnięty poprzez promowanie bezpiecznych zachowań we współpracy z instytucjami realizującymi funkcje publiczne oraz za pomocą Internetu i innych mediów.
Akcja adresowana jest do dzieci, młodzieży i dorosłych oraz instytucji publicznych takich jak gminy, szkoły, przedszkola, ośrodki i centra kultury, sportu i rekreacji, biblioteki, ośrodki pomocy społecznej i inne.

Akcja trwa od 1 czerwca do 30 września 2012 roku.

W ramach akcji w szkole przeprowadzone zostaną następujące formy promowania bezpieczeństwa:

- zajęcia z zakresu promowania zasad bezpieczeństwa wg scenariusza organizatorów,
- umieszczenie banneru na stronie internetowej szkoły,
- lekcje o zasadach bezpiecznego poruszania się w drodze do szkoły,
- nauka zasad ruchu drogowego na lekcjach techniki,
- zajęcia z udzielania pierwszej pomocy,
- pogadanka nt. bezpieczeństwa i zagrożeń podczas korzystania z Internetu na lekcjach informatyki.



Spotkanie absolwentów w Jedynce

-->> 29 czerwca uczniowie usłyszeli ostatni przed wakacjami dzwonek i wydawałoby się, że szkolne mury opustoszały na dobre, na całe dwa miesiące. Po przekroczeniu progu rzeczywiście nie słychać gwaru, rozmów. Szkolny dzwonek nie odmierza lekcji i przerw... A jednak, znalazła się grupa, która bardzo chętnie przyszła do szkoły w wakacje i postanowiła chociaż na chwilę powrócić pamięcią do czasów uczniowskich.
Dnia 5 lipca 2012 roku ośmioro byłych uczniów przybyło do szkoły, aby sięgnąć pamięcią do dawnych czasów, usiąść w ławce i przypomnieć sobie ten radosny i beztroski czas... Byli to maturzyści z 1956 roku. W naszej szkole znajdowały się bowiem szkoły: podstawowa, gimnazjum i liceum. Absolwenci wspominali swojego dyrektora – Pana Michała Korzempę, nauczycieli oraz kolegów, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu. Było ich w klasie 26, do matury dopuszczono 23 osoby.
W spotkaniu natomiast uczestniczyli:
- Pan Antoni Matel, który obecnie mieszka w Londynie i prowadzi własną firmę. Jest siostrzeńcem uczącej kiedyś w szkole pani profesor.
- Pani Bożena Adamczyk-Solecka, absolwentka Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim przez długie lata pracowała jako nauczycielka w szkołach warszawskich. Jest córką byłej kierowniczki szkoły, pani Adamczykowej.
- Hanna Zakrzewska-Pogonowska, absolwentka Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, również jest córką nauczycieli, którzy pracowali w naszej szkole.
- Anna Augustyniak-Szymańska, długoletni pracownik banku w Dąbrówce.
- Jadwiga Żmijewska-Piotrowska, długoletni pracownik w Fabryce Przyrządów Naukowych, obecnie mieszka w Sulejówku.
- Maria Sokołowska-Pilichowska, mieszkanka Radzymina, która była inicjatorką spotkania w murach Jedynki, absolwentka Wydziału Administracji UW. Przez długie lata pracowała na stanowisku zawiadowcy PKP.
- Zbigniew Wiśniewski, syn nauczycielki - Heleny Wiśniewskiej, absolwent Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest dziennikarzem, fotoreporterem, fotografem. Pracował jako dziennikarz śledczy. Obecnie mieszka w Gdańsku.
- Józef Glinicki, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował jako radca prawny w Ministerstwie Komunikacji, obecnie mieszka w Ząbkach.
Absolwenci spotykają się każdego roku. To bardzo budujące, że nawet 56 lat po zakończeniu szkoły przyjaźnie w niej zawarte pozostają żywe, że wyjątkowa atmosfera radzymińskiej Jedynki sprzyja budowaniu relacji na całe życie.
Czy odwiedzą nas za rok? Mamy ogromną nadzieję, że tak i serdecznie zapraszamy.

Opracowanie: SP1


Zapraszamy do galerii:



Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek,
Jutro wakacje, lekcje skończone...


-->> Na tę chwilę czekali chyba wszyscy uczniowie z terenu gminy Radzymin.
Wraz z końcem ubiegłego tygodnia, zakończył się rok szkolny 2011/12. Nadeszły upragnione wakacje.

Więcej - >> TUTAJ <<



Zakończenie roku szkolnego kl. I - III:

Zakończenie roku szkolnego kl. IV - VI:



-->> 28 czerwca 2012 r. klasy szóste pożegnały się w niecodzienny sposób z murami naszej szkoły. Przedstawiły spektakl według własnego scenariusza pt. "Reforma króla Maciusia" przygotowanego podczas dodatkowych zajęć z jęz. polskiego i chóru.
Wśród roztańczonych i rozśpiewanych uczniów kl. VI pojawił się król Maciuś, zdumiony ich zachowaniem postanowł przeprowadzić reformę w naszej jedynce. Jednak uczniowie i grono pedagogiczne udowodnili królowi, że tu jest wspaniale. Władca wraz ze swoimi ministrami zaniechali tej reformy i z żalem opuszczali mury naszej szkoły. Wraz z królem pożegnali się też uczniowie, którzy od września rozpoczną naukę w gimnazjach.

Zapraszamy do galerii:



Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012

dla klas I - III dnia 28 czerwca 2012 r.

(czwartek) o godz. 17.00.

Klasy IV - VI mają zakończenie roku szkolnego 29 czerwca 2012 r.

(piątek) o godz. 09.00.

ZAPRASZAMY!!!



Do kraju tego, gdzie winą jest dużą
popsować gniazdo na gruszy bocianie
bo wszystkim służą...
...tęskno mi Panie

/C. K. Norwid/

-->> Koło Przyrodnicze "Orlik" działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie od ośmiu lat jest organizatorem szkolnego konkursu fotograficznego pt.: "Bocian biały - symbol Mazowsza."
Głównym celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, wrażliwości na piękno przyrody i jej poszanowanie przez uczniów oraz pogłębianie wiedzy o środowisku przyrodniczym, potrzebach i sposobie jego ochrony. W naszym konkursie oprócz wykonania zdjęć ważne jest przybliżenie wiedzy o tych pięknych ptakach, ich zwyczajach ewidencjonowaniu bocianich gniazd na terenie naszej gminy oraz obserwacja ich życia i rozwoju. W tegorocznej edycji wzięło udział 17 młodych fotografów, którzy zgłośili 147 swoich zdjęć do konkursu. Komisja sędziowska po bardzo burzliwych obradach przyznała:
I miejsce - dla Pawła Wardaka
II miejsce - dla Patrycji Wojdy
III miejsce - dla Szymona Skwary
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w następnej edycji konkursu.
Bocian biały jest na Mazowszu ptakiem znanym i powszechnie lubianym. Występuje na terenie całego województwa, choć na północnym wschodzie i wschodzie najliczniej. Bardzo lubi sąsiedztwo człowieka. Tam też zakłada gniazda, umieszczając je najczęściej na dachach budynków mieszkalnych, gospodarczych, nieczynnych kominach, wysokich drzewach, czy na specjalnie dla niego przygotowanych platformach na słupach trakcji elektrycznej. Samce bociana białego przylatują do gniazdowiska w marcu lub kwietniu i zaczynają naprawiać i powiększać ubiegłoroczne gniazda. Ciekawostką jest, że najstarsze gniazda częstokroć służą nawet kilku pokoleniom ptaków osiągając masę przekraczającą 500 kilogramów. Samice przylatują kilka dni później. Znoszą od 4 do 5 jaj w dwudniowych odstępach. Pisklęta wykluwają się z reguły po 33 - 35 dniach wysiadywania na zmianę przez oba ptaki. Białe opierzone pisklęta pozostają w gnieździe około dwóch miesięcy. Dopiero jednak w ostatnim tygodniu odważają się na pierwsze próby lotu. Młodociane już lotne ptaki różnią się od rodziców cielistą barwą dzioba i nóg, które u dojrzałych osobników są intensywnie czerwone. Głównym pokarmem bociana nie są jak powszechnie myślimy żaby. Jest on oportunistą pokarmowym, co oznacza, że zjada wszystko co uda się mu upolować. Są to drobne gryzonie, ryby, duże owady, ale zdarza mu się pożywiać pisklętami ptaków, jaszczurkami, traszkami.
Bocian biały tworzy trwałe pary, które są jednak wierne nie tyle sobie nawzajem, ile gniazdu. W ostatniej dekadzie sierpnia bociany są już gotowe do odlotu na południe. Ich trasa wiedzie przez Ukrainę, wzdłuż wybrzeży Morza Czarnego (Rumunia, Bułgaria), Cieśninę Bosfor. Następnie lecą nad Turcją, dalej wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Pod koniec września docierają do Egiptu i podążają wzdłuż doliny Nilu. Podróż swą kończą po pokonaniu ponad 8 tysięcy kilometrów docierając do Afryki Południowej. Styczeń bociany spędzają na afrykańskich zimowiskach, by już w lutym szykować się do drogi powrotnej. Drogi do naszej ojczyzny, do Polski, bo przecież co czwarty bocian na świecie ma polskie "obywatelstwo."

Opracowanie: Koło Przyrodnicze "Orlik"


Zapraszamy do galerii:



Bo w sercu ułańskim, gdyby wyłożyć je na dłoń,
Na pierwszym miejscu Panna jest,
przed Panną tylko koń.


-->> Koło Historyczne "Wiarus" i Koło Przyrodnicze "Orlik" działające przy Szkole Podstawowej nr 1 w Radzyminie już po raz czwarty były organizatorem konkursu fotograficznego pt: "Konie, dumne konie..."
Celem konkursu było zarówno rozwijanie wrażliwości na piękno otaczającej nas przyrody i jej poszanowanie przez uczniów, pogłębianie wiedzy o środowisku przyrodniczym, potrzebach i sposobach jego ochrony jak również upowszechnianie wiedzy o historii oręża polskiego od czasów chorągwi rycerskich spod Grunwaldu, poprzez chorągwie husarskie i jazdę pancerną "Odsieczy Wiedeńskiej", Legiony Dąbrowskiego aż po jednostki kawaleryjskie wojny z Armią Czerwoną z pamiętnego roku 1920, czy też waleczne pułki Kampanii Wrześniowej. Jak mawiał W. Churchill: Żadna godzina życia nie została zmarnowana, gdy się ją spędziło w siodle. Chcemy zachęcać wszystkich do spędzania wolnego czasu na uprawianiu jeździectwa. Stadnin w naszej gminie mamy przecież dostatek, a wszyscy dobrze wiemy, że "największe szczęście w świecie na końskim leży grzbiecie."
W tegorocznej edycji uczestniczyło 23 młodych fotografów z klas IV - VI, którzy zgłosili 215 samodzielnie wykonanych zdjęć do konkursu. Po długich i burzliwych obradach Komisja konkursowa przyznała:
I miejsce - Weronice Jabłeckiej
II miejsce - Darii Gierze
III miejsce - Karolinie Falbińskiej.
Wyróżnienie - Julii Masłowskiej.

Laureatom serdecznie gratulujemy, a wszystkich zapraszamy do udziału w następnej edycji naszego konkursu.

Zapraszamy do galerii:



Euro 2012 - "Stalowa Jedynka" kibicowała do końca, czyli finału...

-->> W meczu Czechy - Portugalia wpłynęło 197 uczniowskich głosów. Na zwycięstwo Portugali stawiało 109 uczniów (55,3 %). Prawie wszyscy jednak obstawiali zwycięstwo drużyny fantastycznego, Ronaldo co najmniej dwoma lub trzema brankami Czechów, jako zwycięzców wskazywało 83 uczniów (42,1 %) w podobnym stosunku bramkowym. Tylko 5 uczniów (2,5 %) typowało wynik remisowy i rzuty karne. W tej edycji nagrody otrzymali: Filip Majewski, Piotr Klos, Sandra Kopyścińska, Piotr Suchodolski oraz Mateusz Ciucha. W drugim ćwierćfinale Niemcy - Grecja głosowało 201 uczniów. Zwycięstwo Niemców przewidziało 156 (71,6 %) Greków, jako zwycięzców wytypowało 45 (38,4 %). Tylko jeden uczeń Krystian Leszczyński przewidział prawidłowy wynik 4 do 2 dla naszych zachodnich sąsiadów i on został laureatem tej edycji naszego konkursu W meczach półfinału Euro 2012 nikt prawidłowo nie przewidział wyniku meczu Portugalia – Hiszpania. Na 187 oddanych głosów zwycięstw Hiszpanii przewidywało 112 uczniów. Na zwycięstwo Portugalii liczyli pozostali. Nikt nie przewidział rzutów karnych i zwycięstwa w nich Hiszpanii 4 do 2.
W drugim meczu wśród 193 głosujących zwycięstwo naszych zachodnich sąsiadów obstawiało 132 (68,3 %) uczniów różnicą jednej lub dwu bramek. Drużynę słonecznej Italii, jako zwycięzców w podobnym stosunku bramkowym widziało 61 (31,7 %) uczniów. Nagrodę główną tej edycji otrzymała
Weronika Teofilak.
W naszej zabawie uczniowie swoje głosy na wytypowanie zwycięzcy meczu finałowego mogli oddawać w piątek, czyli dzień zakończenia roku szkolnego.
O wspaniałej zabawie i pewnej determinacji uczniów świadczy rekordowa ilość oddanych głosów - 284 Ponad połowa z nich, jako zwycięzców widziała Hiszpanię (151 - 53,2 %) Na Wochów stawiało 133 (46,8 %). Tylko Albert Kamiński prawidłowo wytypował wynik 4 do 0 dla Hiszpanów i to on został laureatem ostatniej odsłony naszego konkursu, który nie tylko bawił, ale i przybliżał wiedzę o państwach biorących udział w Mistrzostwach Europy 2012 w Polsce i na Ukrainie.
Szkoda tylko, że naszych w drugiej fazie rozgrywek zabrakło. Może za dwa lata podczas Mistrzostw świata otrzymamy szansę na kibicowanie Biało - Czerwonym aż do końca, czyli finału, czego naszej kadrze i sobie z całego serca życzymy.

Opracowanie: SP 1




Szkolne Euro, koko spoko - czyli słów kilka o meczu na szczycie "Nauczyciele - Uczniowie"

-->> Zgodnie z wieloletnią tradycją w środę 27 czerwca 2012 roku na tartanowym boisku, już po raz czwarty odbył się mecz, Nauczyciele kontra Uczniowie, kończący naukę w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłk. pil. Mariana Pisarka w Radzyminie. Drużyna Nauczycieli została wsparta przez rodziców uczniów klasy IVB - p. Dariusza Palesy i p. Mariusza Rowickiego oraz pracownika administracji p. Eugeniusza Pisarka. Drużynę uczniów tworzyli zaś najlepsi piłkarze z klas IV - VI. Sędzią głównym zawodów był uczeń gimnazjum, co jest również zgodne z meczową tradycją.
W pierwszych minutach meczu, komentowanego, przez p. Katarzynę Rostkowską w niespotykanym nawet na stadionach Euro 2012 dopingu licznie zgromadzonych kibiców od brawurowych ataków zaczęli nauczyciele. Pomysłowe i szybko przeprowadzane akcje raz lewą a raz prawą stroną boiska wyraźnie zaskoczyły defensywę uczniów. I tak zaledwie po kilku minutach padła pierwsza bramka strzelona przepięknym wolejem przez p. Mirosława Fabisiaka, który sto osiemdziesiąt sekund później podwyższył wynik na 2:0. Uczniowie starając się zdobyć bramkę kontaktową strzelali z każdej prawie pozycji w kierunku nauczycielskiej bramki. Brawurowe wręcz szaleńcze ataki wspaniałymi paradami zatrzymywał bramkarz p. Arkadiusza Kostrzębski i grający na pozycji stopera p. Eugeniusz Pisarek. Bramka dla uczniów wisiała wręcz w powietrzu. Jeden z nielicznych kontrataków nauczycieli na piękną bramkę zamienił p. Dariusz Palesa. Było 3:0. Trybuny tak dzielnie wspierające uczniów zamilkły. Czyżby było już po meczu. Takiego obrotu sprawy na pewno nie spodziewał się selekcjoner młodej drużyny. Na szczęście nie popełnił błędu selekcjonera naszej drużyny narodowej i dokonał zmian. Na boisku, co, zaskoczyło niejednego kibica pojawili się młodzi zawodnicy z klasy IV. Już pierwsze akcje zmienników zapowiadały nową, jakość w grze uczniów.
Na nic zdały się parady świetnie grającego na początku meczu bramkarza nauczycieli, ani ofiarna postawa obrońców. Ciekawe, perfekcyjnie przeprowadzone akcje, częsta zmiana pozycji musiały przynieść efekt.
I przyniosły. W niewielkim odstępie czasu najpierw Piotrek Falbiński, potem Paweł Żmuda a następnie Piotrek Falbiński fantastycznymi strzałami doprowadzili do wyniku 3:3. Rozbitą drużynę nauczycieli przed utratą kolejnych goli uratował gwizdek sędziego kończący pierwsza połowę meczu. Po przerwie w drużynie nauczycieli nastąpiła zmiana na pozycji bramkarza i bocznego obrońcy. W drużynie uczniów atak wzmocniła Natalia Rosłąn tajna broń selekcjonera wschodzących gwiazd szkolnego futbolu.. Wśród szalonego dopingu sunęła akcja za akcją raz na jedną, raz na drugą bramkę. Wyraźnie zaznaczała się przewaga uczniów pod względem kondycji. Nauczyciele starali się rekompensować ją dokładnymi podaniami i szanowaniem piłki. Jedno z takich podań na bramkę zamienił p. Fabisiak. Było 4:3 dla nauczycieli. Utrata gola nie załamała jednak uczniów, wręcz przeciwnie wywołała w nich tą piłkarską złość. Na nic zdały się wysiłki cofniętej do obrony drużyny belfrów. Sprytnie dograną piłkę na gola zamienił szalejący Falbiński. Mecz rozpoczął się na nowo. Kolejna akcja nauczycieli i fantastyczny gol p. Kostrzębskiego Jest 5:4 dla nauczycieli. W drużynie nauczycieli pełna mobilizacja. Upragnione zwycięstwo jest na wyciągnięcie ręki. Do końca meczu pozostało zaledwie, a może aż pięć minut. Swoją szansę na zmianę rezultatu poczuli też uczniowie. Raz za razem wyprowadzają kontrataki.
Na boisku szaleje Natalia Rosłon. Jej kąśliwe mocne strzały rewelacyjnie broni wprowadzony w drugiej połowie p. Grzegorz Jeleń. Napór uczniów jednak nie słabnie. Seriami wykonują rzuty rożne po wybijanych z trudem przez zawodników drużyny przeciwnej piłkach na aut. W ostatnich sekundach meczu w zamieszaniu pod bramką gola na miarę przedłużenia meczu strzelił Falbiński. Jest 5:5, a więc o zwycięstwie zadecydują rzuty karne tak jak przed rokiem. Po wykonaniu rzutów karnych 3:1 zwyciężyli nauczyciele. To ich kolejne zwycięstwo, ale jak sami przyznają przychodzi ono coraz trudniej.
Na zakończenie meczu p. dyrektor Elżbieta Jeleń wręczyła zwycięzcom i pokonanym puchar, a najlepszych zawodników nagrodziła pamiątkowymi medalami W drużynie uczniów medale otrzymali: Natalia Rosłon, Hubert Dobrzeniecki, Paweł Żmuda, Piotr Falbiński, Michał Rosłon.
W drużynie nauczycieli na wyróżnienie zasłużyli: p Dariusz Palesa, p. Eugeniusz Pisarek, p. Mariusz Rowicki i p. Mirosław Fabisiak. Szczególne słowa uznania i podziękowania kierujemy również do licznie zgromadzonej publiczności, która tak gorąco dopingowała zarówno drużynę uczniów jak i nauczycieli, nagradzając owacjami każdą udaną akcję.
Do zobaczenia za rok
Opracowanie: SP1


Zapraszamy do galerii:



-->> W dniu 23 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie wraz z Panią Dyrektor - Elżbietą Jeleń i nauczycielami uczestniczyli w jubileuszu kapłańskim na terenie ośrodka Caritas w Słupnie. Dwunastu księży wraz z opiekunem naszego Szkolnego Koła Caritas - ks. Tomaszem Jarzębskim dziękowało Bogu za 13 lat kapłaństwa.
Co godne podkreślenia minął też rok od chwili mocnego postanowienia, że w naszej szkole powstanie koło Caritas aby wspierać potrzebujących.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył wielce ceniony przez jubilatów ich Ojciec Duchowy. Na koniec poszczególne delegacje zaproszonych gości złożyły życzenia. Wyrazem wdzięczności Bogu za księży były białe lilie - symbol czystości, złożone przez członków Szkolnego Koła Caritas, na kapłańskie dłonie.

Drodzy Księża Jubilaci!

W 13-tą rocznicę Waszych święceń kapłańskich przyjmijcie w imieniu Dyrekcji, Grona Pedagogicznego, uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie oraz Szkolnego Koła Caritas najserdeczniejsze życzenia, abyście nadal z wielką gorliwością i zapałem wypełniali powołanie, które wiele lat temu przyjęliście – a On, Dobry Pasterz, niech daje ciągle nowe siły do pracy z ludźmi, których postawił na drodze Waszego kapłaństwa.
Szczęść Boże

Opracowanie: Szkolne Koło Caritas


Zapraszamy do galerii:



W Liwie i Węgrowie - radzymińska młodzież na szlaku miast
i zamków Mazowsza

-->> We wtorek 19 czerwca 2012 roku uczniowie klasy IV b i VI c pod opieką wychowawców - p. Agnieszki Sieradzkiej i p. Grzegorza Jelenia udali się na niezwykłą wycieczkę do Węgrowa i zamku zbrojowni w nieopodal malowniczo położonej miejscowości Liw nad rzeką Liwiec.

Więcej - >> TUTAJ <<

Zapraszamy do galerii:



-->> 16 i 17 czerwca 2012 r. już po raz siódmy odbył się Pieszy Rajd Turystyczny - Stary Kraszew 2012. Celem rajdu jest propagowanie czynnego wypoczynku oraz rozbudzanie pasji krajoznawczo-turystycznych wśród dzieci i młodzieży.
Mottem przewodnim było hasło "Rycerze, smoki i inne gady." Z naszej szkoły wyruszyła grupka 12 śmiałków pod opieką pani Anny Liwskiej. Drużyna "Trzewiki" ruszyła spod szkoły w Starym Kraszewie i poruszała się według mapy i opisu po wyznaczonej tematycznie trasie. Na szlaku czyhały na nas tajemnicze i zaskakujące przeszkody i zadania.
Po całodziennej wędrówce, po dotarciu do mety, wieczorem grupy prezentowały programy artystyczne, tematycznie związane z mottem rajdu. Atrakcją był nocleg w szkole w Starym Kraszewie na samodzielnie przygotowanych posłaniach. W niedzielę po śniadaniu wręczono nagrody rzeczowe dla trzech najlepszych zespołów. Z ogromną radością przyjęliśmy fakt, że najlepszą drużyną okazała się nasza grupa "Trzewiki", zdobyliśmy największą liczbę punktów i otrzymaliśmy dyplom i nagrody.

Opracowanie: Anna Liwska


Zapraszamy do galerii:



Wiadomość z ostatniej chwili...

Ppłk pil. Marian Pisarek patron Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie ponownie wzbił się w powietrzną przestrzeń, aby strzec polskiego nieba.
Mig z oddziału Kosynierów W pochmurne sobotnie przedpołudnie 2 czerwca 2012 roku z lotniska Janów 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim wzbił się w przestrzeń powietrzną samolot myśliwski MIG-29 o numerze taktycznym 56 z ppłk. pilotem Marianem Pisarkiem na pokładzie. W setną rocznicę urodzin i 70 rocznicę chwalebnej śmierci patron naszej szkoły tak jak przed 71 laty strzeże błękitu polskiego nieba.
Dzięki staraniom Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego z panem Robertem Gretzyngierem na czele, aprobacie i poparciu Dowództwa Sił Powietrznych, dowódcy i lotników 23 BLT został zrealizowany przepiękny projekt przywrócenia pamięci o sławnych polskich lotnikach Dywizjonu 303 i nie tylko – pt: "Kosynierzy Warszawscy" Głównym celem projektu jest umieszczenie na usterzeniu pionowym samolotów myśliwskich MIG – 29 (statecznik lewy i prawy) portretów zasłużonych dla polskich skrzydeł lotników oraz przekazywanie wiedzy o ich dokonaniach za pomocą rozdawania ulotek z ich życiorysami podczas różnorodnych pokazów lotniczych w kraju i zagranicą.
Dzieło Roberta Gretzyngiera Z ogromną radością uczniowie, grono pedagogiczne naszej szkoły i mieszkańcy gminy przyjęli wiadomość, że wśród upamiętnionych pilotów znalazł się syn Radzymińskiej Ziemi – ppłk.pil Marian Pisarek – dowódca 141 Eskadry Myśliwskiej w Kampanii Wrześniowej (od 2.09.1939 r.), pilot Dywizjonu 303 w słynnej Bitwie o Anglię. dowódca Dywizjonu 308 oraz dowódca I Polskiego Skrzydła Myśliwskiego. Z całego serca pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tak godnego upamiętnienia naszego patrona.
Szczególne słowa podziękowania kierujemy do naszych przyjaciół z Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego, którzy już od ponad 2 lat wspierają wszystkie nasze działania i inicjatywy służące utrwalaniu i promowaniu wiedzy o patronie i polskich lotnikach walczących o naszą i waszą wolność na frontach II wojny światowej. Pragniemy również serdecznie podziękować dowódcy i wszystkim lotnikom i pracownikom 23 BLT w Mińsku Mazowieckim, którzy latają i dbają o ten niezwykły samolot oraz panom Leszkowi Sidorskiemu i Tomaszowi Lechowskiemu za udostępnienie nam zdjęć z pokazów lotniczych, gdzie latał nasz Mig - 29 z portretami naszego patrona, (Co ciekawe w ubiegłą niedzielę10 czerwca nasze samoloty sławiły chwałę naszego lotnictwa na pokazach na terenie Aalborg w Danii). Nasz, bo duma nas rozpiera na samą myśl, że widząc na niebie patrolujące naszą przestrzeń powietrzną samoloty możemy pomyśleć, że jeden z nich to ten z ppłk.pil. Marianem Pisakiem na pokładzie. Dziękujemy i zapewniamy, że Radzymin o bohaterach biało - czerwonej szachownicy będzie pamiętał na zawsze. Bo jeśli komu droga otwarta do nieba to Tym, którzy Ojczyźnie wiernie służą i o pamięć dni minionych dbają... Mimo wszystko.

Opracowanie: Koło Historyczne "Wiarus"


Tu znajdziesz więcej informacji:

Kosynierzy Warszawscy w nowej odsłonie

Strona internetowa ROBERTA GRETZYNGIERA

Piknik lotniczy w Mińsku Mazowieckim - fot. Tomasz Lechowski

Zapraszamy do galerii:



-->> Euro 2012 - już bez biało-czerwonych, ale "stalowa jedynka" nadal kibicuje i typuje wyniki. Tym razem naszym dopingiem będziemy wspierać braci Czechów.
Zapytacie zapewne, dlaczego? Odpowiedź jest prosta, jeśli następne trzy mecze wygrają nasi południowi sąsiedzi, to śmiało będziemy mówić, że nasza reprezentacja narodowa przegrała w tym turnieju tylko z Mistrzem Europy.
W naszej zabawie dotyczącej wyniku meczu Polska - Rosja wzięło udział 254 uczniów. Nasze zwycięstwo najczęściej różnicą jednej bramki typowało 170 szkolnych kibiców (67 %) Rosję, jako triumfatora meczu z biało - czerwonymi wytypowało 107 uczestników i to w bardzo podobnym stosunku bramkowym Prawidłowo wynik spotkania wytypowało 15 uczniów (6 %), wśród, których zostały rozlosowane nagrody związane tematycznie z Euro 2012.Oto nazwiska laureatów: Paulina Parzych, Przemek Wojtowicz, Norbert Kądziela, Mateusz Wojda, Hubert Arłamowski, Daniel Bandurski.
W meczu Polska - Czechy nasi zagorzali fani piłki nożnej typowali wynik meczu z ogromną dominacją marzeń nad rzeczywistością, bo aż a może tylko 257 z 276 uczniów wierzyło w zwycięstwo biało - czerwonych. Zwycięstwo najczęściej jedną lub dwoma bramkami. Remis typowało 11 uczniów, zaś zwycięstwo naszych południowych braci tylko 8, ale co najmniej dwoma bramkami. W tej edycji naszego turnieju niestety nikt nie przewidział prawidłowego wyniku. Widać optymizm młodych kibiców był dużo większy od umiejętności i chęci do gry naszych piłkarzy. Co warte podkreślenia nasza szkolna zabawa poprzedzona była przygotowaniem przez uczniów klas VI plakatów i prezentacji multimedialnych o państwach uczestnikach mistrzostw w Polsce i na Ukrainie? Prace uczniów eksponowane na szkolnym korytarzu, zawierały podstawowe dane o każdym państwie, jego krótką historie, ciekawostki z różnych dziedzin życia np.: kulinaria oraz, osiągnięcia sportowe danego kraju - w piłce nożnej oczywiście.
Następna odsłona naszej zabawy już w środę. Ciekawe, czy ktoś tym razem wytypuje trafnie wynik meczu Czechy - Czesi trzymamy za was kciuki.

Opracowanie: SP 1 Radzymin




Wyniki I etapu szkolnego konkursu
"Cała Polska kibicuje - kibicuj i ty"

-->> W konkursie na prawidłowe wytypowanie wyniku meczu Polska - Grecja wpłynęło 202 odpowiedzi uczniów klas IV - VI naszej szkoły.
Młodzi pasjonaci futbolu a zarazem zagorzali kibice naszej kadry narodowej przeważnie typowali jej zwycięstwo (63 %) w stosunku 2:1 lub 3:0. Natomiast 35% uczestników plebiscytu stawiało na zwycięstwo reprezentantów Grecji. Co ciekawe w podobnym stosunku bramkowym, czyli 2:1, lub 3:0. Tylko 4, a może aż 4 uczniów (2%) przewidziało prawidłowy wynik, meczu otwarcia Mistrzostw Europy EURO 2012 na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Oto nazwiska laureatów: Hubert Gontarz, Andrzej Adamski, Michał Koźluk oraz Mateusz Smoczyński. Gratulujemy zwycięzcom jednocześnie zapraszając wszystkich do kolejnej odsłony naszego konkursu, czyli wytypowania wyniku meczu Polska - Rosja we wtorek 12 czerwca i meczu Polska - Czechy w piątek 15 czerwca 2012 roku.

Nagrody czekają. A jakby, co to i tak będziemy do końca z biało - czerwoną.

Samorząd Uczniowski, Koło Historyczne "Wiarus"



-->> Dnia 06 czerwca 2012 r. w naszej szkole odbyły się I Mistrzostwa Gminy Radzymin w Tabliczce Mnożenia.
Do rywalizacji przystąpiło 36 uczniów z pięciu szkół podstawowych naszej gminy. Wszyscy walczyli o zwycięstwo w czterech konkurencjach wliczanych do klasyfikacji generalnej oraz w dwóch dodatkowych: "Królowa skakanki" i "Piłkarz matematyk." Uczniowie naszej szkoły nie zawiedli nas i uzyskali wspaniałe wyniki.
Oliwia Szymańska z klasy III zdobyła II miejsce w klasyfikacji generalnej, Magda Baryłka była II w swojej grupie wiekowej, a tuż za nią na III miejscu znalazła się Klaudia Wojtowicz. Wśród chłopcu II miejsce zajął Damian Włodarczyk.
Znakomite wyniki tych oraz pozostałych zawodników zadecydowały o tym, że w rywalizacji zespołowej nasza szkoła zajęła zaszczytne I miejsce!

Zapraszamy do galerii:



-->> Dnia 06.06 uczniowie kl. I c i II b wybrali się na wycieczkę do Miejskiego Zakładu Oczyszczania w Wołominie. Przygotowaniem do wycieczki była lekcja ekologiczna przeprowadzona przez pracowników MZO w przeddzień wyjazdu.
Podczas wycieczki uczniowie zdobyli wiedzę na temat segregacji odpadów, sposobach ich przetwarzania oraz zapoznali się z repertuarem zachowań ekologicznych. Następnie udali się na górę usypaną z odpadów, obecnie porośniętą bujną roślinnością. Z jej wierzchołka można było podziwiać panoramę Wołomina oraz drapacze chmur naszej stolicy.
Na zakończenie uczniowie milo spędzili czas przy ognisku piekąc kiełbaski i przy konsumpcji gorącej grochówki. Wiedza zdobyta podczas wycieczki przyczyni się do kształtowania postaw ekologicznych i systematycznego segregowania odpadów.

Opracowanie: Ewa Stańczak


Zapraszamy do galerii:



-->> W dniach 4-5.06. 2012 R. uczniowie klasy IV b oraz członkowie Koła Historycznego "Wiarus" pod opieką p. Grzegorza Jelenia obejrzeli w holu Biblioteki Publicznej w Radzyminie bardzo ciekawą wystawę makiet kolejowych ks. Janusza Grygiera zatytułowaną "Kolejowe satyry."
Ksiądz Janusz Grygier - proboszcz parafii w Mostowce, (co godne podkreślenia kilka lat temu był wikariuszem naszej parafii) modelarstwem, jak sam przyznaje zaraził się ponad czterdzieści lat temu, kiedy otrzymał w prezencie pierwszy kolejowy model. Zgromadzone na wystawie makiety wykonane z niesamowitą pieczołowitością, przedstawiają zarówno znane z mediów, jak również mogące się zdarzyć scenki z życia naszej kolei. Ciekawostką jest fakt, że są wśród nich też takie , które jak w krzywym zwierciadle pokazują jej przyszłość. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali zarówno scenkę wysypywania zboża na tory, jak i humorystycznie przedstawioną scenkę walki ekologów o drzewo będące na trasie pewnej linii kolejowej. Każda makieta zaopatrzona w zabawny opis przyciągała wzrok zwiedzających niesamowitą ilością bardzo starannie wykonanych detali.
Największe jednak zainteresowanie dzieci wzbudziła makieta wykonana w 2002 roku pt: "Lokomotywa," której powstanie zainspirował znany i lubiany przez wszystkich wiersz Juliana Tuwima pod tym samym tytułem. Ciekawostką jest, że autor na tej makiecie przedstawił również scenki z innych wierszy dla dzieci.
Bardzo serdecznie dziękujemy p. Michałowi Kamińskiemu pełniącemu obowiązki dyrektora biblioteki za zaproszenie nas na tak interesującą wystawę.

Opracowanie: Koło Historyczne "Wiarus"


Zapraszamy do galerii:



UWAGA! UWAGA!
NASI UCZNIOWIE LAUREATAMI MIĘDZYNARODOWEGO
KONKURSU "MOJA ZABAWKA"

-->> Uczniowie naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem przystąpili do Międzynarodowego Konkursu "MOJA ZABAWKA" ogłoszonego przez Młodzieżowy Dom Kultury "Ochota" w Warszawie.
Zadanie polegało na wykonaniu wg własnego pomysłu ZABAWKI z dowolnych materiałów i z zastosowaniem różnorodnych technik (z wyłączeniem materiałów spożywczych). Prace mogły być wykonywane indywidualnie i zbiorowo. Każda placówka mogła nadesłać max 10 prac w każdej kategorii.

Więcej >> TUTAJ <<

Zapraszamy do galerii prac uczniowskich:

Laureaci konkursu "Moja zabawka"



Zapraszamy dnia 11 i 12 czerwca 2012 r. (poniedziałek i wtorek)
na kiermasz podręczników szkolnych
w godz. od 10.00 do 17.00
w świetlicy szkolnej.



UWAGA!!!
Przed nami kolejny długi weekend.
7 czerwca 2012 r. - Boże Ciało (czwartek),
8 czerwca 2012 r. (piątek) dzień wolny od zajęć dydatyczno-wychowawczych.



-->> 1 czerwca 2012 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Radzyminie odbył się szkolny Dzień Dziecka. Na ten dzień z pewnością czekała cała szkoła. Motywem przewodnim było EURO 2012.
Każde dziecko z uśmiechem na ustach szykowało swój strój. W końcu nadszedł ten wspaniały dzień. Klasy I-III stawiły się przed szkołą o 8.00 rano, z polskimi flagami na policzkach, biało-czerwonymi perukami i z trąbkami.
Udały się one do sal, gdzie miały różne konkursy, np. konkurs malarski w sali nr 2 lub krótkie zawody sportowe w sali gimnastycznej. O godzinie 9.40 przed szkołą zebrały się wszystkie klasy od I do VI, które udały się na wielką paradę ulicami Radzymina. Wszystkie klasy zatrzymały się przed pomnikiem Kościuszki, gdzie Pani dyrektor Elżbieta Jeleń i Pan burmistrz Zbigniew Piotrowski wygłosili krótkie przemówienia. Nie zabrakło też części artystycznej. Uczennice klas VI wykonały ciekawy układ taneczny.
Następnie wszyscy zaśpiewali hymn piłkarski, czyli piosenkę pt. "Koko koko euro spoko". Później wszyscy udali się do szkoły, gdzie czekał słodki, ale jednocześnie zdrowy poczęstunek. Sponsorem słodkości i napojów były dwie firmy, które znajdują się na terenie naszego miasta: Coca-Cola i Biedronka. Także rodzice wykazali się ogromną hojnością i obficie przygotowali przekąski.
Mimo niezbyt ładnej pogody wszyscy poczuliśmy atmosferę zbliżających się mistrzostw piłkarskich.

Opracowała: Natalia Skonieczna Va


Zapraszamy do galerii kl. I - III:

Zapraszamy do galerii kl. IV - VI:

Zapraszamy do galerii - parada ulicami miasta Radzymina:



-->> Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka pragnie bardzo gorąco podziękować nauczycielom i pracownikom szkoły za zorganizowanie i przygotowanie uroczystości dla uczniów z okazji Dnia Dziecka.
Dziękuję rodzicom za okazanie wielkiego serca i za hojność, które sprawiły, że każdy uczeń mógł tego dnia posilić się owocami i słodkim poczęstunkiem. Serdeczne podziękowania kieruję również do sponsorów: Coca-Coli oraz Biedronki za wsparcie naszej szkolnej uroczystości. Trudno słowami opisać radość, jaką dała dzieciom parada "Cała Polska kibicuje, kibicuj i Ty..."
Drodzy Uczniowie, najważniejszy w tym dniu był dla nas uśmiech na Waszych twarzach, który ma niesamowitą zdolność i moc wpływania na innych, dlatego cieszymy się, że mimo deszczowej pogody szkolne mury zostały rozweselone przez Wasze uśmiechnięte buzie.



Polacy nie gęsi i swój styl mają
jak na EURO kibicować wszystkim przykład dają.


Z okazji Dnia Dziecka i zbliżających się Mistrzostw Europy
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie
Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka

serdecznie zapraszają

Rodziców, Mieszkańców miasta i Pasjonatów piłki nożnej na

III Wielką Paradę Ulicami RADZYMINA
pod hasłem
"CAŁA POLSKA KIBICUJE - KIBICUJ I TY",
która odbędzie się dnia 1 czerwca 2012 r.

Program:
Godz. 08.00 - 09.30 - Piłkarski tor przeszkód dla klas I-III;
Godz. 10.00 - 11.00 - Biało-czerwona parada ulicami miasta pod hasłem "Cała Polska kibicuje...";
Godz. 11.00 - 12.15 - Piłkarski tor przeszkód dla klas IV-VI;
Godz. 12.15 - 13.10 - Mecz o Puchar Dyrektora szkoły - Rodzice kontra Uczniowie.

PATRONAT MEDIALNY: KURIER W

SPONSORZY: BIEDRONKA, COCA-COLA



-->> Dnia 31 maja o godz. 9.00 w Szkolnej Bibliotece odbył się konkurs czytania, w którym wzięło udział dziesięcioro uczniów klas pierwszych: Jakub Leszczyński i Wiktoria Leszczyńska
z kl. I a, Aleksandra Cichy i Klaudia Oponowicz z kl. I b, Iga Rojewska i Piotr Sarna z kl. I c, Adrian Dąbrowski i Ala Śmigielska z kl. I d oraz Szymon Szatan i Julia Marcinkiewicz z kl. I e.
Z każdej klasy zostało wytypowanych dwoje uczniów, którzy zaprezentowali swoje umiejętności przed komisją. Komisja w składzie: P. Małgorzata Łuczyk,
P. Agnieszka Cichy i P. Joanna Karłowicz-Budzik oraz uczennice z klas czwartych: Karolina Jastrzębska, Klaudia Wojtowicz, Klara Kozoń, Kasia Lewandowska i Zuzia Klos przysłuchiwała się z uwagą każdemu czytającemu. Oceniała poprawność, dykcję, płynność czytania oraz sposób prezentacji. Pierwszy tekst uczniowie przygotowali w domu, z kolejnym musieli zmierzyć się bez wcześniejszego przygotowania.
Komisja po burzliwych obradach wytypowała trzy osoby, które najlepiej poradziły sobie z prezentacją tekstów. Pierwsze miejsce zajęła Klaudia Oponowicz z kl. I b, II miejsce Adrian Dąbrowski z klasy I d i III miejsce Jakub Leszczyński z kl. I a.
Jednak, jak podkreśliła p. Małgorzata Łuczyk, w tym konkursie byli sami wygrani, ponieważ wszyscy zaprezentowali bardzo wysoki poziom.
Na zakończenie p. Agnieszka Cichy wręczyła uczniom dyplomy, książki, zakładki
i słodkie upominki.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że ciekawość świata rozbudzona poprzez czytanie będzie się rozwijała we wszystkich uczniach.



-->> Katyń - pamiętamy - to przewodnie motto uroczystej akademii, która odbyła się 29 maja 2012 r. w naszej szkole. Przygotowali i zaprezentowali nam ją uczniowie z kl. V b pod kierunkiem p. Jolanty Cholewa, p. Grzegorza Jelenia i pod batutą p. Joanny Bożyk.
Podczas tej uroczystości uczniowie przedstawili krótką hoistorię tragicznych zdarzeń, wierszem i piosenką uczcili pamięć tych, którzy zginęli za to, że byli Polakami. Szczególną uwagę zwrócili na sylwetki bohaterów, których imieniem nazwane są dęby pamięci rosnące na terenie naszej szkoły.
Na koniec zapalono znicze pod wspomnianymi dębami.

Zapraszamy do galerii:



-->> Maj to miesiąc ściśle związany z bł. Janem Pawłem II ze względu na daty: 18.05. (rocznica urodzin) oraz 01.05.2011 r., kiedy to został wyniesiony na ołtarze. W związku z tym dnia 27 maja uczniowie kl. II b i IV c pod opieką p. E. Stańczak i p. M. Mazur w kaplicy przy budującym się kościele pod wezwaniem bł. Jana Pawła II na osiedlu Victoria w Radzyminie przedstawili program słowno-muzyczny pt. "Wy jesteście przyszłością świata."
Był on wzbogacony projekcją multimedialną o życiu, twórczości i posłudze papieża Polaka. Zebrane duchowieństwo i parafianie z ogromną uwagą i w skupieniu przypominali sobie wydarzenia z jego życia. Niejedno oko uroniło łzę. Mali artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami i słodkim upominkiem od proboszcza tamtejszej parafii ks. Krzysztofa Ziółkowskiego. Uczniowie natomiast obdarowali zebranych własnoręcznie wykonanymi "papieskimi" kwiatami.
Uroczystość ta była ubogaceniem Niedzieli Radiowej, podczas której wywiadu dla Radia Warszawa udzieliła dyrektor naszej szkoły p. Elżbieta Jeleń oraz nauczyciel historii p. Grzegorz Jeleń. Wypowiedzi nauczycieli, uczniów, parafian, duchowieństwa były wyemitowane w tym samym dniu w Radio Warszawa o godz. 20.00. Przed wejściem do kaplicy można było obejrzeć wystawę poświęconą patronowi naszej szkoły podpułkownikowi pilotowi Marianowi Pisarkowi. Niedziela ta na długo pozostanie w pamięci parafian i uczniów.

Opracowanie: Ewa Stańczak


Zapraszamy do galerii:



-->> W minioną niedzielę 27 maja na zaproszenie Burmistrza Miasta Marki wzięliśmy udział w turnieju pod hasłem "MINI EURO KIBICUJEMY RAZEM", którego uczestnikami byli uczniowie czwartych klas. Turniej zorganizował Klub Sportowy Marcovia przy współpracy z Fundacją Orange.
Reprezentacja naszej szkoły rywalizowała ze szkołami z Marek oraz ze Słupna. Graliśmy w czerwonych koszulkach, które otrzymaliśmy na początku turnieju w związku z wylosowaniem kraju Dania. Wszystkie drużyny biorące udział w turnieju reprezentowały jeden z krajów biorących udział w Euro 2012 r. Podczas turnieju rozegraliśmy siedem meczów obfitujących w wiele ładnych bramek i zawody zakończyliśmy na II miejscu zdobywając puchar i srebrne medale. I miejsce zajęła Ukraina – SP nr 3 z Marek, z którą przegraliśmy w finale 0-1.
Na zakończenie zawodów reprezentant naszej szkoły Piotr Falbiński został wyróżniony tytułem Najskuteczniejszego Zawodnika.
II miejsce i srebrne medale otrzymali:
Michał Rosłon, Gałucha Dawid, Żmuda Piotr, Jaroszuk Dawid, Falbiński Piotr, Krzysztof Kwiatkowski, Żmuda Paweł, Piotr Skórka, Kacper Moskal, Gniadek Piotr, Dominik Sułkowski oraz opiekun Arkadiusz Kostrzębski.

Opracowanie: Arkadiusz Kostrzębski

Zapraszamy do galerii:



-->>W czwartek 24 maja 2012 roku uczniowie klasy IV d, VI a oraz kilku uczniów z klasy VI c pod opieką p. Katarzyny Marzec, p. Doroty Poznańskiej i p. Katarzyny Rostkowskiej byli na wycieczce w Kazimierzu Dolnym i Janowcu.
Spod szkoły wyjechaliśmy o godz. 8.00. Podróż, choć długa, minęła nam szybko. Po przyjeździe poszliśmy spacerkiem obejrzeć ruiny zamku i basztę. Pan przewodnik opowiedział nam o założycielu Kazimierza Dolnego - księciu Kazimierzu Sprawiedliwym. Mówił też, jak ważną rolę pełnił zamek podczas najazdów tatarskich.
Następnie powędrowaliśmy na Górę Trzech Krzyży. Była piękna, słoneczna pogoda więc doskonale widać było panoramę miasta. Wszystkich zachwycił widok Wisły. Dojrzeliśmy też zamek w Janowcu, do którego mieliśmy udać się po zwiedzeniu Kazimierza.
W Kazimierzu zobaczyliśmy też zabytkowe kamienice braci Krzysztofa i Mikołaja Przybyłów, drewniane studnie znajdujące się na rynku. Wszędzie roiło się od straganów z różnymi pamiątkami, błyskotkami i ze znanymi wszystkim kazimierskimi kogutami z ciasta.
Spacerując dalej urokliwymi uliczkami doszliśmy do słynnych wąwozów lessowych. Ogromne, kilkumetrowe "ściany" wznoszące się nad naszymi głowami budziły zachwyt wszystkich, ale i respekt.
Prosto z wąwozów udaliśmy się do w stronę przystani, aby statkiem turystycznym przeprawić się na drugą stronę Wisły do Janowca. Podczas rejsu nie opuszczała nas piękna pogoda, dopisywał też humor. Karmiliśmy mewy, które krążyły nad nami. Podróż minęła szybko i znaleźliśmy się w Janowcu.
Z przystani pieszo (ok. 3 km) doszliśmy do pięknego gotycko-renesansowego kościoła. Dalej ruszyliśmy wolno do janowskiego zamku usytuowanego pięknie na wzgórzu. Podziwialiśmy rozciągające się z góry widoki. Ogromny, masywny zamek z daleka wydawał się wszystkim "nie do ruszenia", czemu zaprzeczały dwie zawalone wieże i wielkie fragmenty zburzonych ścian. Niestety zamek w Janowcu był ostatnim punktem programu.
Po powrocie do Radzymina, około godz. 20.00, bardzo serdecznie podziękowaliśmy panu przewodnikowi. Brawami nagrodziliśmy też kierowcę, który spisał się doskonale. Mamy nadzieję, że wrócimy jeszcze kiedyś do Kazimierza podziwiać jego piękno.

Opracowanie: Klaudia Bender, Zosia Kąpińska i Dominik Cymer - ucz. kl. VI a


Zapraszamy do galerii:



-->> 24 maja klasa IVa i IVc z p. Anną Ciborowską, p. Agnieszką Baraniok i p. Agnieszką Cichy wybrały się na całodniową wycieczkę do JURAPARKU w Bałtowie. Bałtowski park leży w dolinie rzeki Kamiennej w województwie świętokrzyskim.
Został otwarty w sierpniu 2004 roku i od tego czasu cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników dinozaurów i nie tylko. Nasza wycieczka zaczęła się od spaceru po parku, w którym można spotkać ogromne okazy dinozaurów. Pani przewodnik opowiadała o każdym z nich, oraz o czasach, w których żyły. Na koniec spaceru odwiedziliśmy muzeum jurajskie, które wypełnione jest skamieniałościami i minerałami pochodzącymi z różnych części świata.
Kolejnym etapem naszej wyprawy były warsztaty na Sabathówce. Jest to miejsce, w którym znajdują się odkryte w Szydłówku autentyczne tropy dinozaurów. Naszym zadaniem było pomalowanie skamieniałości i małych dinozaurów.
Po zajęciach czekała na nas zabawa w tutejszym Parku Rozrywki. Najpopularniejszy okazał się Piracki Statek, którym nie jeden uczeń się "przejechał." Kolejną atrakcją było kino emocji, czyli 5D. Wyświetlony film "oglądaliśmy" wieloma zmysłami: ruszające się fotele, pryskająca woda, para, obraz w trój wymiarze, a w roli głównej dinozaury. To wszystko zrobiło na nas ogromne wrażenie.
Na koniec razem z przewodnikiem zwiedziliśmy młyn. Mogliśmy jeszcze kupić pamiątki i trzeba było wracać. Wszystkim polecamy to miejsce do odwiedzenia.

Opracowanie: Anna Ciborowska

Zapraszamy do galerii:



-->> W dniach 23 - 25 maja odbył się II Bieg Patrona. W biegach przełajowych na dystansach od 200 metrów ( klasy "0") do 800 metrów (klasy VI) uczestniczyło 537 uczniów naszej szkoły.
W ramach realizowanego w szkole programu "Trzymaj formę" dla zawodników i licznie zgromadzonej publiczności przygotowana została specjalna "strefa Kibica", gdzie serwowane były przygotowane własnoręcznie przez uczniów poszczególnych klas zdrowe napoje. Wspaniała pogoda, imponujący doping i uśmiechnięte twarze uczniów połyskujące na piersiach medale najlepiej świadczyły, że upamiętnienie postaci ppłk. pilota Mariana Pisarka poprzez sport to wspaniały pomysł grona pedagogicznego "stalowej jedynki."

Lista laureatów:

Zapraszamy do galerii:



Konkurs "Rodzinna majówka z Polską" - został rozstrzygnięty

Po długich i burzliwych obradach jury konkursu "Rodzinna majówka z Polską" postanowiła przyznać w kategorii - konkurs plastyczny następujące miejsca:
Klasa I
1. Klaudia Oponowicz z klasy I b
2. Martyna Łukaszewicz z klasy I e
3. Dominika Tchórzewska z klasy I b
Klasa II
1. Julia Pich z klasy II c
2. Piotr Dobczyński z klasy II c
3. Bartosz Gajda z klasy II c
i Mikołaj Karczmarczyk z klasy II c
Klasa III
1. Maria Janiszewska z klasy III b
2. Aleksandra Mróz z klasy III b
3. Patrycja Dużyńska z klasy III c

W kategorii konkurs fotograficzny klas IV - VI jury postanowiło przyznać tylko dwa pierwsze miejsca dla:
Natalii Kielak i Martyny Dąbrowskiej z klasy VI d

Na konkurs wpłynęło 69 prac plastycznych oraz 53 zdjęcia. Nagrody książkowe zostaną wręczone laureatom we wtorek 29 maja 2012 roku.
Gratulujemy zwycięzcom.

Samorząd Uczniowski, Koło Historyczne "Wiarus"

Prace plastyczne uczniów:

Zapraszamy do galerii:



-->> Dnia 22 maja 2012r. podczas zebrań z Rodzicami odbyła się akcja promująca zdrowy styl odżywiania w ramach realizacji programu "Trzymaj Formę." Wychowawcy klas V-VI podczas spotkań z Rodzicami przedstawili efekty dotychczasowych działań podjętych w ramach realizacji programu.
Omówili wyniki ankiet skierowanych do dzieci, podsumowali wyniki konkursów. Udzielili porad dla rodziców dotyczących racjonalnego odżywiania, oraz skutków niewłaściwego żywienia. Rozdali ulotki zawierające zasady prawidłowego odżywianie dzieci, a także anonimowe ankiety, w których rodzice mogli wypowiedzieć się na temat zdrowego stylu życia.
Uczniowie klas IV-VI wraz z wychowawcami przygotowywali dla rodziców kolorowy i zdrowy poczęstunek. Kusiły apetyczne szaszłyki owocowe, koreczki serowe z dodatkiem warzyw i owoców , napoje, soki itp. Prezentacja i degustacja przygotowanych potraw odbyła się w holu szkoły. Wszystko było znakomite i smaczne, a opróżnione w szybkim tempie półmiski, dzbanki i talerze same to potwierdzają. Ponadto rodzice mogli obejrzeć wystawę plakatów, prac dzieci dotyczącą zdrowego i aktywnego stylu życia.
Było smacznie, zdrowo i wesoło!
Dziękujemy uczniom i nauczycielom za wspólny wysiłek.



-->> W dniu urodzin Ojca Świętego 18 maja w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Radzymin odbył się II Powiatowy Konkurs Pieśni Papieskiej "Śpiewajmy Ojcu Świętemu."
Naszą szkołę reprezentowała Julia Masłowska z klasy IV b oraz Arkadiusz Myśliwiec z klasy V a. Naszych artystów do konkursu przygotowała p. Joanna Bożyk nauczyciel muzyki i opiekun Szkolnego Chóru.
W konkursie brało udział 60 uczestników z 19 szkół powiatu wołomińskiego.
Z radością informujemy, że w kategorii klas IV - VI szkoły podstawowe nasz uczeń Arkadiusz Myśliwiec zajął II miejsce za wykonanie pieśni pt: "Tak mówił papież."
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opracowanie: SP. 1




-->> W dniu 17.05.2012r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Radzyminie odbył się pokaz Shorin Ryu Karate Kobudo. Występ został przygotowany przez karateków zrzeszonych w Wołomińskim Klubie Karate Shorin Ryu, pod kierunkiem prezesa ww. klubu sensei Grzegorza Jarząbka (6 dan Karate, 3 dan Kobudo).
Klub jest członkiem Polskiej Uni Shorin Ryu Karate Kobudo. Uczestnicy pokazu trenują w sekcjach w Wołominie - zajęcia prowadzi sensei Jarząbek - oraz sekcji radzymińskiej w której instruktorem jest sensei Piotr Mikołajewski (3 dan karate, 1 kyu Kobudo).
Podczas pokazu został skrótowo przedstawiony, przebieg doskonalenia karateki w oparciu o wielowiekową tradycję. Karate jest wytworem Okinawańczyków. W chwili gdy powstawało karate (ok. 1400 rok) Okinawa była niezależnym od nikogo państwem - Królestwo Ryukyu. Ponieważ Okinawa obecnie należy do Japonii jest mylnie utożsamiane z narodową sztuką walki Japonii (narodowymi sztukami walki Japonii są Sumo, Kendo i Jujitsu). Nie można odmówić Japończykom tego, że to oni rozpowszechnili karate na świecie - zainteresowanych szczegółową historią rozprzestrzeniania się karate na świecie zapraszam na Oficjalną Stronę Polskiej Uni Shorin Ryu Karate Kobudo - WWW.okinawakarate.pl . Polską Unią Shorin Ryu Karate Kobudo kieruje profesor Aleksander Staniszew (8 dan karate 6 dan kobudo), organizator comiesięcznych szkoleń z karate i kobudo, autor książki będącej kopalnią faktów dotyczących karate i kobudo "LEKCJA KARATE - czyli historia 20-lecia Shorin Ryu w Polsce" rok wydania 2001.
Styl Shorin Ryu jest najstarszym - pierwszym - stylem karate w historii jego twórcą był Sokon "Bushi" Masumura, instruktor sztuk walki oraz doradca króla Ryukyu nazwał on swój styl Shuri-Te. Jego najlepszy uczeń Anko Itosu - zwany geniuszem karate - zmodernizował styl. W 1901r. Zarządczy Prefektury Okinawy widząc pozytywny wpływ karate na rozwój człowieka, tak fizyczny jak i kształtujący charakter zdecydowali o wprowadzeniu go do szkół - obecne badania naukowców z USA wykazały, że harmonijny rozwój ciała poprzez trening sztuk walki wyprzedza pływanie - proces wprowadzania karate do szkół zakończył się 1905r. Sukcesorem Anko Itosu był Choshin Chibana który ostatecznie ukształtował styl i zmienił nazwę w 1933r. z Shuri-Te na Okinawa Shorin Ryu (oficjalną nazwę Karate pisaną jako pusta ręka zatwierdziła rada mistrzów z Okinawy 25 października 1937r. Ten dzień jest obchodzony jako dzień karate). Uczniami Chibany byli Katsuya Miyahira zmarły w 2010 r. oraz Shugoro Nakazato (10 dan karate) ich uczniem jest Kenyu Chinen (9dan karate, 9 dan Kobudo), który dwa razy do roku przyjeżdża do Polski na Staże Karate i Kobudo na których przekazuje wiedzę o tradycyjnych sztukach walki Okinawy. Czerpiemy ją od źródła. Bazą karate są kata (forma ukrytych technik samoobrony), następnym etapem jest kata-kumiwaza, kata oyo, bunkai i kumite.
Ten sposób nauczania nie powoduje przeciążeń charakterystycznych dla sportowych systemów walki. Można dzięki temu zachować sprawność do naprawdę późnej starości. Karate Shorin Ryu jest stylem w którym dominują techniki ręczne, bazą są zejścia z linii ataku połączone z blokiem i kontratak. W całym procesie treningu największy nacisk jest położony na szacunek dla partnera treningowego, samokontrolę, koordynację i szybkość.
Kobudo jest można powiedzieć bratem Karate. Ćwiczy się broniami, którymi posługiwali się wojownicy z Okinawy. Broń szybko wymusza prawidłowe ustawienie i ruch ciała co trenującemu bez broni zajmuje więcej czasu. Ciężar i wielkość broni jest dobierana indywidualnie z wyjątkiem bo (kij), który ma 182 cm długości. Proces treningowy podobny do karate. Jak powiedział sensei Kenyu Chinen podczas jednego z wywiadów "Karate jest jak jedzenie palcami, Kobudo jak jedzenie nożem i widelcem."
Gorąco zapraszamy do treningu karate stricte tradycyjnego.

Opracowanie: Piotr Mikołajewski


Zapraszamy do galerii:




-->> W związku z trwającym w naszej szkole Rokiem Patrona, uczniowie klasy VI d i IV b pod opieką pani Anny Liwskiej oraz chór szkolny pod kierunkiem pani Joanny Bożyk przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny poświęcony Marianowi Pisarkowi oraz polskim lotnikom zatytułowany "Mknij...Leć...Szybuj...", który w czwartek 17 maja zaprezentowali radzymińskim emerytom.
Recytowane przez młodzież wiersze, a także odśpiewany uroczyście Hymn Szkoły wywołał podziw wśród seniorów i przywołał miłe wspomnienia emerytowanych nauczycieli "Jedynki." Pan Grzegorz Jeleń wraz z uczniami zorganizowali wystawę plansz, które przybliżyły zebranym postać naszego wielkiego bohatera ppłka pil. Mariana Pisarka oraz losy polskich lotników.

Zapraszamy do galerii:




-->> Dnia 16 maja 2012 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Radzyminie odbyła się całodniowa wycieczka do Kazimierza Dolnego, na którą wybrały się klasy: V a i V b z opiekunami:
p. Emilią Żmijewską-Łapińską, p. Joanną Karłowicz-Budzik
i p. Grzegorzem Jeleniem.

Aby zdążyć do autokaru każdy z uczniów musiał wstać bardzo wcześnie, ponieważ wyjeżdżaliśmy już o godz. 06.45. Każdy z plecakiem na plecach i z parasolem w ręku czekał tylko na to, aby wejść do autokaru i wyruszyć. W końcu się to udało, i gdy tylko zajęliśmy miejsca, odjechaliśmy. Ci, którzy byli śpiący, nie dali rady zasnąć, bo reszta dzieci śpiewała i rozmawiała ze sobą. Po trzech godzinach dojechaliśmy. Wrota ruin zamku w Janowcu stanęły przed nami otworem. Pani przewodnik opowiedziała nam ciekawą legendę o "Czarnej Damie", która podobno zamieszkuje zamek po dziś dzień. Gdy weszliśmy na górę, każdego zachwycił otaczający dookoła widok. Niestety, ta chwila nie mogła trwać wiecznie. Musieliśmy zejść z zamku, przejechać kawałek autokarem, a potem przejść jeszcze ok. 700 m. do portu. Tam wsiedliśmy na statek, którym płynęliśmy przez Wisłę. Było świetnie, każdy zrobił mnóstwo zdjęć zarówno w zamku, jak i na statku. Gdy przybiliśmy do portu, rozpoczęliśmy zwiedzanie Kazimierza. Zaczęliśmy od kazimierskiego rynku, później zwiedzaliśmy mały rynek żydowski, a nawet spacerowaliśmy wąwozem lessowym. Oczywiście w każdym z tych miejsc pani przewodnik opowiadała nam coś ciekawego. Później wszyscy raz jeszcze udaliśmy się na rynek główny, aby kupić pamiątki. A co kupiły wszystkie dzieci? Oczywiście kazimierskie koguty, czyli to, z czego słynie Kazimierz Dolny.
Następnie wszyscy popędziliśmy do lokalu, w którym czekał na nas obiad. Deszcz padał coraz mocniej, ale my stawiliśmy mu czoło i w końcu dotarliśmy na miejsce. Tam zjedliśmy ciepły posiłek i odpoczęliśmy. Każdy myślał, że to już koniec wycieczki, ale nasi opiekunowie zabrali nas jeszcze w jedno miejsce, czyli do Muzeum Przyrodniczego. Tam widzieliśmy skamieliny, drzewa i zdjęcia roślin i zwierząt występujących w okolicach Kazimierza Dolnego. W muzeum było bardzo ciekawie i aż żal było je opuszczać, lecz niestety, nie mogliśmy tam pozostać dłużej.
Do autokaru szliśmy ok. 5 minut, następnie wsiedliśmy i czekaliśmy na wyjazd. Gdy już odjechaliśmy, pani przewodnik zorganizowała nam konkurs z wiedzy zdobytej podczas wycieczki. III miejsce zajęła Zuzia Cedro z klasy V b, II miejsce Tomek Żbikowski z klasy V a i I miejsce Bolesław Marczuk z kl. V b. W autokarze znów nie brakowało śmiechu i żartów, więc podróż upłynęła bardzo szybko. Do Radzymina wróciliśmy po godzinie 19. Wszystkim bardzo się podobało. Pomimo, że pogoda nie dopisała, to i tak przez długi czas będziemy wspominać tę wycieczkę.

Natalia Skonieczna, kl. V a

Zapraszamy do galerii:




-->> Podziękowanie od Burmistrza Wołomina Pana Ryszarda Madziar
za włączenie się naszej szkoły w organizację zbiórki darów rzeczowych przeznaczonych dla mieszkańców poszkodowanych w pożarach kamienic
w lutym 2012 roku.




-->> Serwy to piękna miejscowość położona w okolicach Augustowa. Tu własnie nad czystym jeziorem, wśród leśnej zieleni wspaniale bawiliśmy się na Zielonej Szkole, która trwała w dn. 07.05.2012r. - 11.05.2012r. Pojechalismy tam pod opieką naszej wychowawczyni p. Jolanty Cholewa i w towarzystwie kol. ze Szkoły Podstawowej nr 2 W Słupnie oraz ich wychowawczyń.
Zabawa była cudowna, nie było czasu na nudę. Każdą chwilę przeznaczaliśmy na uciechy tzn. zajęcia pod bacznym okiem instruktorów. Pływalismy po jeziorze kajakmi, canoe i łodziami, wykonujac przy tym trudne zadania. Niestraszna nam była też ścianka wspinaczkowa, skoki na linie w małpim gaju czy strzelanie z łuku. Tu trzeba było pokonać strach i lęk wysokosci, bo liny i i siatka między drzewami zawieszone były bardzo wysoko. To wszystko sprawiało nam wiele frajdy i uciechy. Długo nie zapomnimy też nocnej gry terenowej, ogniska, dyskoteki, dzięki którym zaprzyjaźniliśmy się z nowymi koleżankami i kolegami. Mieliśmy okazję też uczestniczyć w niecodziennych lekcjach przyrodniczych, prowadzonych w lesie i nad jeziorem.
Dużą radość sprawiały nam ogólnodostępne boiska, huśtawki, rowery i inne atrakcyjne miejsca, z których korzystaliśmy w czasie wolnym. Nikt z nas nie skarżył sie na brak apetytu, bo na stołówce zawsze czekało na nas pyszne serwiańskie jedzonko.
Szkoda, że czas tak szybko minął i trzeba było wracać. Wyjazd ten każdemu zostanie na długo w pamięci, tak jak śpiewane tam piosenki i dźwięk gitary...

Opracowanie: Uczniowie kl. VI B


Zapraszamy do galerii:




I Mistrzostwa Szkoły w Tabliczce Mnożenia

-->> 9-10 maja 2012 roku na chwilę wydzielona część szkoły zamieniła się w areną I Mistrzostw Szkoły w Tabliczce Mnożenia.
Z uśmiechem na twarzy młodzi zawodnicy rywalizowali ze sobą w takich konkurencjach jak: Prymus, Szeryf, Olimpijczyk, Krzyżak, Królowa skakanki i Piłkarz matematyk gdzie do rozwiązania zadania matematycznego oprócz sprawności umysłowej potrzebna była także wysoka sprawność fizyczna. Gry są tak skonstruowane, że można wykorzystać je na każdym poziomie nauczania. W zawodach wzięli udział uczniowie z klas trzecich i czwartych ale nie tylko, świetnie bawili się także ich starsi koledzy szóstoklasiści pełniący rolę sędziów.
Zmagania w pamięciowym myśleniu zostały nagrodzone, nie tylko medalami i pucharami, ale także gromkimi brawami szeroko zgromadzonej publiczności.
Najlepszymi uczniami z tabliczki mnożenia z klas trzecich zostali:
I miejsce: Oliwia Szymańska kl. IIIa
II miejsce: Kamil Niewiadomski kl. IIId
III miejsce: Julita Traczyk kl. IIIc

W klasach czwartych wśród dziewcząt zwyciężyły:
I miejsce: Magdalena Baryłka kl. IV a
II miejsce Klaudia Wojtowicz kl. IVd
III miejsce Karolina Jastrzębska KL. IVc

Zwycięzcami wśród chłopców zostali:
I miejsce: Piotr Falbiński kl. IVd
II miejsce: Damian Włodarczyk kl. IVa
III miejsce: Krzysztof Kwiatkowski kl. IVc

Zwycięzcy w klasyfikacji ogólnej wezmą udział w Mistrzostwach Gminy za miesiąc, gdzie zmierzą się z uczniami innych szkół.
Pozytywne emocje towarzyszące podczas Mistrzostw świadczą o wyjątkowej atmosferze panującej pomiędzy uczestnikami, organizatorami a Dyrekcją Szkoły. Jest to dowód na to, że szkoła nie tylko uczy, ale także bawi i wychowuje.

Szczegółowe wyniki zajętych miejsc oraz liczbę zdobytych punktów przedstawiamy w zakładce Klubu UKS LOTNIK.

Gratulujemy!


Zapraszamy do galerii - Rozgrywki szkolne:

Zapraszamy do galerii - Wręczenie nagród:



-->> We wtorek 8 maja 2012 roku w 67 rocznicę zakończenia II Wojny światowej w Europie w sali konferencyjnej ROKiS odbyło się coroczne spotkanie kombatantów, sybiraków i byłych więźniów politycznych z uczniami radzymińskich szkół.
Na uroczystości obecni byli: p. Halina Grzelak - sekretarz urzędu miasta, dyrektorzy szkół, młodzież oraz goście najważniejsi - Ci, którzy walczyli o wolną i sprawiedliwą Polskę. Pan Kazimierz Gumkowski - prezes Zarządu Koła ZKRP i BWP w swoim wystąpieniu nawiązał do trudnych i mało znanych czasów walki o niepodległą ojczyznę. Wspominał czasy wyrzeczeń, zsyłek żołnierzy Armii Krajowej na Sybir. Czasy, gdy za miłość i wierność ideałom płaciło się niejednokrotnie cenę najwyższą - cenę własnego życia.
Krótka część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły oraz chóru "Radzyminianka" zaprzyjaźnionych ze "stalową jedynką" emerytów wywarła duże wrażenie na obecnych na sali kombatantach oraz młodzieży.
To krótkie spotkanie było fantastyczną lekcją historii i patriotyzmu, która głęboko zapadnie w naszą pamięć.

Koło Historyczne "Wiarus"

Zapraszamy do galerii:



-->> W niedzielę 6 maja podczas uroczystości Powiatowego Dnia Strażaka oraz jubileuszu naszej Ochotniczej Straży Pożarnej nastąpiło wręczenie nagród w konkursie plastycznym -
"Od 110 lat Radzymińska Straż - ratuje, uczy, bawi, wychowuje."

Jury konkursu pod przewodnictwem Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP st. bryg. Bogdana Jarczewskiego postanowiła nagrodzić prace plastyczne w trzech kategoriach wiekowych.
Z przyjemnością informujemy, że uczniowie naszej szkoły zajęli:
W kategorii klas I - II:
I miejsce - Natalia Dudzińska
II miejsce - Agnieszka Kania
Wyróżnienie otrzymała - Patrycja Mianowska

W kategorii klas III - IV:
I miejsce - Oliwia Pachulska z klasy IV b
II miejsce - Paweł Wardak z klasy IV b
Wyróżnienie otrzymała - Julia Masłowska z klasy IV b

Warto nadmienić, że nasi uczniowie zgłosili również największą ilość prac do konkursu (ponad 70). Nagrody wręczał p. Zbigniew Piotrowski - Burmistrz naszego miasta, który konkurs objął patronatem. Gratulujemy laureatom.

Opr. SP 1


Zapraszamy do galerii:



-->> I Radzymińska Gra Miejska rozpoczęła się 28 kwietnia na Cmentarzu Poległych.
Zbiórka odbyła się o 11.00 przed kapliczką. Księża wraz z organizatorami wytłumaczyli nam zasady gry. Dostaliśmy pamiątkowe znaczki z Janem Pawłem II. Organizatorzy rozdali nam karty z cytatami bł. Jana Pawła II. Ogólnie było 13 cytatów. Na karcie znajdowało się także zadanie specjalne. Pierwsze z pytań na karcie było związane z bitwą pod Ossowem. Aby otrzymać hasło, należało podać imię strzelca Zielińskiego. Żeby odpowiedzieć na drugie pytanie, trzeba było znaleźć wolontariuszy czekających na uczestników gry. Aby otrzymać odpowiedź na pytanie, należało podać imię Jana przedstawionego na fotografii na froncie pod Radzyminem. Odpowiedź na następne pytanie też znajdowała się na trasie Golgoty, przy krzyżu poświęconemu Majorowi Stefanowi. Słowo z cytatu czwartego skrywali wolontariusze znajdujący się także na trasie Golgoty. Aby poznać hasło, należało podać chociaż jednego z trzech podanych na przedwojennych pomnikach grupę zawodową, fundującą ten nagrobek. Było jeszcze wiele ciekawych pytań.
O godzinie 13.30 spotkaliśmy się w Sanktuarium bł. Jana Pawła II na os. Viktorii. Tam zostały rozdane nagrody, a także ufundowany słodki poczęstunek od "Tago."

Opracowanie: Weronika Szymborska Va
Natalia Szczepanik Va
Arkadiusz Myśliwiec Va

Zapraszamy do galerii:



-->> Kolejnym punktem obchodów święta Patrona Szkoły była uroczysta akademia, która 27 kwietnia 2012r. zgromadziła całą społeczność szkolną, zaproszonych gości i rodziców.
Uroczystość rozpoczęło przemówienie Dyrektor szkoły - p. Elżbiety Jeleń, przypominające o szczególnej roli, jaką odegrał ppłk pil. Marian Pisarek, jego 100 rocznicy urodzin i 70 rocznicy bohaterskiej śmierci.
Akademię pod hasłem "Żył by latać i w powietrzu Jego gwiazda zgasła" rozpoczęto odśpiewaniem hymnu szkoły i złożeniem kwiatów przed portretem ppłka pil. Mariana Pisarka. Następnie uczniowie klas IIa i IIId zaprezentowali ciekawy program przygotowany przez p. Beatę Wojciechowską i Julitę Jankowską.
Nad oprawą muzyczną czuwała p. Joanna Bożyk wraz ze szkolnym chórem.

Dzieci wspaniale zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i muzyczne. Wyróżniona prezentacja multimedialna przedstawiająca sylwetkę naszego patrona dodatkowo uatrakcyjniła charakter uroczystości.
Na koniec w humorystyczny sposób uczniowie ukazali nasze szkolne życie. Kończąc program słowami piosenki Szkoła, ach ta szkoła, cóż by bez niej wart był świat... uświadomili nam, iż warto zdobywać tajniki wiedzy, odnosić sukcesy, bo co tu kryć, co tu kryć, trudno bez szkoły żyć...
Myślę, że naszą dumą może być ta garstka młodych, utalentowanych uczniów, która się nam zaprezentowała. To właśnie im, za poświęcony czas, wysiłek, pracę i chęci należą się największe słowa uznania.
Podziękowania należą się również zaproszonym gościom, rodzicom, dyrekcji, gronu pedagogicznemu oraz uczniom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.

Opracowanie: Beata Wojciechowska i Irena Jankowska


Akademia z dnia 26 kwietnia 2012 r.

Akademia z dnia 27 kwietnia 2012 r.




UWAGA! UWAGA!! UWAGA!!!
UCZNIOWIE KLAS IV-VI

Zapraszamy Was do udziału w konkursie fotograficznym
"Rodzinna majówka
z Polską."


 • Fotografia wykonana samodzielnie ma przedstawiać obchody Święta Flagi
  i Konstytucji 3 Maja w rodzinie.
 • 1. Na Wasze fotki wywołane lub w zapisie cyfrowym (płyta CD) czekamy
  do 11 maja 2012r. (piątek)
  2. Liczba zdjęć nieograniczona.
  3. Czekają nagrody!

  UWAGA! UWAGA!! UWAGA!!!
  UCZNIOWIE KLAS I-III

  Zapraszamy Was do udziału w konkursie plastycznym
  "Rodzinna majówka z Polską"

  1. Tematyka prac - "Jak obchodzimy Święto Flagi i Konstytucję 3 Maja w rodzinie?"
  2. Technika - dowolna.
  3. Format – A-4 i większy.

  Na Wasze samodzielnie wykonane prace czekamy do 11 maja 2012 (piątek).

  Zapraszamy – nagrody czekają!!!

  Organizatorzy: Koło Historyczne WIARUS
  i Samorząd Uczniowski




  -->> W ramach obchodów Roku Patrona - ppłk. pil. Mariana Pisarka uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej nr 1 18 kwietnia 2012 r. wzięli udział w niezwykłym turnieju gry edukacyjnej "303", przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.
  "303" to współczesna gra strategiczno-losowa, w którą można zagrać np. na przerwie w szkole. Przypomina ona o wspólnej walce o wolność Polaków, Czechów i Brytyjczyków w Bitwie o Anglię. Dzisiejszy turniej będący jednocześnie II edycją Mistrzostw szkoły poprowadzili autorzy gry: dr Tomasz Ginter i Karol Majdaj z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.
  Warto przypomnieć, iż uczniowie naszej szkoły zagrali w grę "303" jako pierwsi w Polsce, przed dwoma laty podczas obchodów 70. Rocznicy Bitwy o Anglię. Były to zarazem nasze pierwsze mistrzostwa.
  Tegoroczna gra poprzedzona została prelekcją o udziale i zasługach naszych pilotów walczących podczas II wojny światowej na Zachodzie. W eliminacjach mistrzostw wzięło udział 84 szóstoklasistów. Do finału awansowało 24 zawodników.
  Po emocjonujących i zaciętych pojedynkach Mistrzem szkoły w grze "303" została uczennica klasy VI d Natalia Podlaska, która pokonała w finale swego kolegę z klasy Patryka Połaskiego. Co ciekawe w pierwszych mistrzostwach również zwyciężyła dziewczynka.
  I kto tu mówi, że kobiety są tą słabszą płcią. Dziewczyny gratulujemy.

  Koło Historyczne "Wiarus"


  Zapraszamy do galerii:



  Temu, który przed siedemdziesięcioma laty
  zginął broniąc nieba nad Anglią...

  -->> Uroczystym nabożeństwem w Kolegiacie w miniony piątek
  20 kwietnia 2012 r. młodzież, mieszkańcy Radzymina i licznie przybyli goście oddali hołd ppłk. pil. Marianowi Pisarkowi i wszystkim polskim pilotom walczącym na Zachodzie podczas II wojny światowej.


  Więcej w zakładce "Napisali o nas"


  Święto Szkoły - uroczystości:

  Zdjęcia - Grzegorz Jeleń

  Święto Szkoły - uroczystości:

  Zdjęcia - Paweł Cybulski

  Prace laureatów z klas I - III:

  Wręczenie nagród laureatom z klas I - III:

  Prace laureatów z klas IV - VI:

  Wręczenie nagród laureatom z klas IV - VI:



  Z okazji Święta Szkoły redakcja "Lustra Jedynki" przygotowała specjalne wydanie szkolnej gazetki.
  Zapraszamy do lektury!

  Pobierz gazetkę - wydanie specjalne nr 5

  (plik *pdf - 803 KB)




  -->> Laureaci szkolnych konkursów z okazji 100 rocznicy urodzin i 70 rocznicy chwalebnej śmierci ppłka pil. Mariana Pisarka – patrona Szkoły Podstawowej nr 1
  w Radzyminie.
  Więcej w zakładce SUKCESY



  Marian Pisarek powietrzny As.
  Marian Pisarek wybawił nas,
  On bitew tysiące wygrać mógł,
  Bo był z niego wielki zuch.
  Podczas bitwy wróg zestrzelił go,
  Choć on wrogów wybił sto.
  Dziś patronem szkoły jest, a ta szkoła jest the best.

  Leszek Filipiak kl. Va

  Dyrektor, Grono Pedagogiczne
  oraz Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1
  im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie

  mają zaszczyt zaprosić

  RODZICÓW

  na uroczystą Mszę świętą
  w Radzymińskiej Kolegiacie - w intencji

  Mariana Pisarka i polskich lotników walczących na Zachodzie
  w II wojnie światowej,

  która odbędzie się dnia 20 kwietnia 2012 r. (piątek)
  o godz. 10.00
  w 70.rocznicę śmierci patrona.



  Burmistrz Radzymina
  Parafia Błogosławionego Jana Pawła II
  Parafia Przemienienia Pańskiego w Radzyminie

  zapraszają
  na

  I Radzymińską Grę Miejską
  "Z błogosławionym Janem Pawłem II - ścieżkami wiary,
  ulicami Radzymina"


  dnia 28 kwietnia 2012 roku
  (sobota)

  START: godz. 11.00 Cmentarz Poległych w Radzyminie
  META: Sanktuarium bł. Jana Pawła II

  Zabierz ze sobą: znicz i długopis.
  Jeśli grasz, zabierz gitarę – gramy "Barkę" dla Jana Pawła II.

  Więcej: www.jp2.waw.pl
  profil Nasz Papież na facebooku
  www.radzymin.pl



  Smoleńsk - druga rocznica tragedii...

  -->> We wtorek 10 kwietnia minęła już druga rocznica jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach naszego Narodu i państwa. W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 wybitnych obywateli Rzeczpospolitej Polskiej z jej prezydentem - śp. Lechem Kaczyńskim, Pierwszą Damą - śp. Marią Kaczyńską i ostatnim Prezydentem RP na uchodźstwie - śp. Ryszardem Kaczorowskim. Zginęli udając się z potrzeby serca do Katynia, aby oddać hołd polskim oficerom spoczywającym na tamtejszym cmentarzu. Oficerom bestialsko zamordowanym strzałem w tył głowy z rozkazu najwyższych władz Rosji Sowieckiej wiosną 1940 roku.
  Wśród udających się do Katynia 10 kwietnia 2010 roku był śp. o. Józef Joniec - Prezes Stowarzyszenia Parafiada bezgranicznie oddany służbie Bogu i ludziom - Przyjaciel naszej szkoły.
  Na Cmentarzu Poległych obok Pomnika Katyńskiego znajduje się ich symboliczna mogiła - obelisk. Dlatego w kwietniowe dni pamiętajmy o Nich zapalając znicze - ognie naszej pamięci.

  Cześć Ich pamięci

  Koło Historyczne "Wiarus"











  -->> 2 kwietnia 2012r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pilota Mariana Pisarka w Radzyminie wspólnie nauczyciele i uczniowie spotkali się na uroczystym apelu w VII rocznicę śmierci Papieża - Polaka, aby choć na krótką chwilę powrócić wspomnieniami do przeżyć związanych z osobą niezwykłego człowieka, bł. Jana Pawła II.
  Uczniowie klasy VI d pod kierunkiem p. Agnieszki Sieradzkiej zaprezentowali zgromadzonym program słowno-muzyczny, pt.: "Wiecznie żywy w naszych sercach." Przepięknie przypomniany życiorys Jana Pawła II przeplatany poezją i pieśniami dał nam doskonały obraz ziemskiej pielgrzymki Wielkiego Polaka. Bł. Jan Paweł II w czasie swego pontyfikatu chętnie spotykał się z młodymi ludźmi poświęcając im dużo uwagi i ojcowskiej miłości.
  Młodzi artyści w symboliczny sposób zaprosili Jana Pawła II do naszych serc, aby w nich zamieszkał, a wraz z Nim wiara, nadzieja i miłość-kładąc czerwone wycięte z papieru serca przed udekorowanym portretem naszego rodaka. Tak na nasz uczniowski sposób chcieliśmy wspomnieć człowieka, który wyciągając szeroko ręce do ludzi, głosząc miłość i przebaczenie niemal na naszych oczach zmienił świat. Ostatnim akordem naszego spotkania było wręczenie nagród laureatom konkursu wielkanocnego z klas I - III oraz chóralne odśpiewanie ulubionej pieśni papieża "Barki." Trzymając się za ręce, wspólnie śpiewając mogliśmy poczuć, choć na drobną chwilkę atmosferę, jaka towarzyszyła wizytom bł. Jana Pawła II w naszej ojczyźnie.

  Opracowanie: SP 1

  Zapraszamy do galerii:



  -->> Wielkanoc to jeden z najpiękniejszych i najbardziej rodzinnych okresów roku. Towarzyszy jej rozkwitająca do życia przyroda i wiosenny słoneczny optymizm.
  W związku z tym Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie ogłosił w marcu konkurs dla uczniów kl. I - III na palmę wielkanocną.
  Celem konkursu było popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą, pogłębianie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej, rozwijanie twórczości plastycznej uczniów i kształtowanie wrażliwości estetycznej.
  Zadaniem uczestników było wykonanie przez każdą klasę jednej oryginalnej palmy wielkanocnej, wykonanej z naturalnych materiałów. Przygotowane prace były kolorowe, piękne i oryginalne, wykonane estetycznie z wielką dbałością i dużą pomysłowością. To właśnie z nimi uczniowie klas Ic i IIb wraz z wychowawczyniami p. Marzeną Mazur i p. Ewą Stańczak w dniu 30 III udali się do Urzędu Miasta. Tam tradycyjnie w imieniu p. dyrektor Elżbiety Jeleń, grona pedagogicznego i uczniów złożyli najserdeczniejsze życzenia p. burmistrzowi Zbigniewowi Piotrowskiemu, władzom miasta i pracownikom. Wręczyli własnoręcznie przygotowane upominki i wielkanocną palmę jako symbol odradzającego się życia.
  Dnia 31 III w ramach akcji "Zawsze o Was pamiętamy" przyjęliśmy w progach naszej szkoły grono emerytowanych nauczycieli. Pani dyrektor złożyła wszystkim przybyłym gościom życzenia i przekazała wykonane przez uczniów upominki.

  Opracowanie: SP 1


  Zapraszamy do galerii:



  W tym roku w głębokie przeżycia Wielkiego Tygodnia wpisuje się 7 rocznica śmierci umiłowanego Papieża - Jana Pawła II

  -->> Trwając w modlitewnym skupieniu 31 marca uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunem SKC - p. Agnieszką Sieradzką oraz nauczycielem historii - p. Grzegorzem Jeleniem udali się do Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie, aby obejrzeć Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu pallotyńskich kleryków.
  Tegoroczna pielgrzymka z racji zbliżającej się rocznicy śmierci upłynęła pod znakiem Jana Pawła II. Uczniowie zaproszeni przez nauczycieli na nowo zachwycili się osobą Wielkiego Polaka. Myślami powrócono do pamiętnego 13 czerwca 1999, kiedy nasz Wielki Rodak nawiedził Cmentarz Poległych w Radzyminie po czym otoczony na każdym odcinku drogi przez wiernych przejechał do Katedry św. Floriana w Warszawie. Uczniowie świadomi tego, że przemierzają szlak papieski jeszcze głębiej odczuli bliskość Papieża.
  Ważnym punktem programu była krótka prelekcja nauczyciela historii pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki na temat kluczowych dla Radzymina i Polski wydarzeń mających miejsce na terenie naszej diecezji. W Ołtarzewie jak zawsze z wielką radością oczekiwano uczestników. Alumni WSD zaprezentowali spektakl zatytułowany "W cieniu Wieczernika." Profesjonalna gra aktorów, piękna muzyka, stroje pozwoliły przenieść się do Palestyny sprzed 2000 lat i towarzyszyć Jezusowi w ostatnich chwilach Jego życia. Ostatnim akordem było błogosławieństwo Zmartwychwstałego, które wprowadziło w pełen nadziei nastrój wielkanocnego poranka.
  "Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje" (Mt 6,21) nauczał Jezus.
  Niech te słowa towarzyszą nam u progu Wielkiej Nocy.

  Opracowanie: SP 1


  Zapraszamy do galerii:



  Jajeczko lepsze niż lek na nadciśnienie...

  -->> W ostatnią sobotę marca w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka spotkała się grupa emerytowanych nauczycieli zrzeszonych w Kole, nad którym patronat sprawuje pani dyrektor Elżbieta Jeleń.
  Przyjęła "swoich" emerytów bardzo serdecznie, podkreślając, że właśnie bezpośrednio od kilku z tych przybyłych osób pobierała niegdyś nauki.
  Spotkanie odbyło się w szkolnej świetlicy udekorowanej wielkanocnie. Taki zresztą był cel spotkania. Wielkanocne spotkanie przy jajeczku, babce drożdżowej było dla wielu okazją do spotkania z ludźmi, z którymi przepracowali cały okres pracy zawodowej. Niektórzy z nich pracowali wspólnie "od matury do emerytury" - takie wówczas było życie.
  Wzruszające wspomnienia, pogaduszki uświadomiły jak bardzo korzystnie takie spotkania wpływają na psychikę wszystkich. W takiej chwili nikt nie czuje się samotny i przekonuje się, że nie on jeden jest w takiej sytuacji. Nikt nie chce być samotny, bo samotność zabija bardziej niż nadciśnienie.
  Wielkanocne emeryckie "jajeczko" spełniło zadanie. Wszyscy wychodzili radośniejsi niż przyszli z nadzieją na niedługie kolejne spotkanie. Dziękuję wszystkim koleżankom z Koła za pomoc przy zorganizowaniu symbolicznego śniadanka wielkanocnego, za mini część artystyczną i wszystkim przybyłym, za to, że chcą być z nami.

  Opracowanie: Hanna Grzegorek


  Zapraszamy do galerii:



  -->> W dniu 31 marca 2012r. w Łodzi odbyły się XII Mistrzostwa Polski w Shorin-Ryu Karate Kobudo, w których po raz pierwszy uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie: Piotr Gniadek, Bartłomiej Radkowski, Konrad Palesa, Julia Olszewska, Szymon Mikołajewski.

  Wszyscy nasi uczestnicy przeszli do ćwierćfinałów. Gratulujemy!!!
  Julia Olszewska zajęła drugie miejsce w konkurencji Kata - Kumiwaza. BRAWO!!!

  Zapraszamy do galerii:



  "Blask świętości" - I miejsce należy do nas

  -->> 28 marca 2012 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim, pt. "Blask świętości", zorganizowanym w VII rocznicę śmierci błogosławionego papieża Jana Pawła II. Konkurs został zorganizowany przez Towarzystwo Powściągliwość i Praca wraz z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym i Katolickim Gimnazjum Księży Michalitów w Markach. Patronat honorowy na tym wydarzeniem objęli: Ks. Piotr Radzik - Przełożony Generalny Księży Michalitów, Pan Piotr Uściński - Starosta Powiatu Wołomińskiego i Pan Janusz Werczyński - Burmistrz Miasta Marki.
  Uczniowie zostali zaproszeni do wspólnego odkrywania piękna w poezji przybliżającej postać, życie, nauczanie i twórczość bł. Jana Pawła II. To wydarzenie miało na celu popularyzację papieskiej poezji, propagowanie i odkrywanie jej piękna, rozbudzenie uczuć religijnych, a także promowanie młodych talentów recytatorskich i integrację środowisk szkolnych. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wyrecytować jeden utwór autorstwa bł. Jana Pawła II lub utwór, który nawiązywałby do tematyki papieskiej.
  Trzyosobową reprezentację naszej szkoły stanowiły dziewczęta z różnych klas: Weronika Pieniak, Zuzanna Cedro i Natalia Kielak. Zuzia recytowała wiersz pt. "Pieśń o słońcu niewyczerpanym", Natalia - "Zdumienie" z "Tryptyku Rzymskiego" i Weronika - "Do sosny polskiej."
  Długie przygotowania dziewcząt przyniosły oczekiwany rezultat: Natalia Kielak zdobyła wyróżnienie, a Weronika Pieniak otrzymała zaszczytne pierwsze miejsce w kategorii szkoła podstawowa.Gratulujemy!
  Uroczyste zakończenie konkursu z udziałem laureatów odbędzie się 15 kwietnia 2012 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, parafii św. Izydora w Markach. Uroczystość rozpocznie się Mszą świętą o godzinie 15.00, natomiast o godzinie 18.00 odbędzie się koncert papieski, rozdanie nagród i występ laureatów.

  Opracowanie: SP 1




  Przełamane stereotypy

  Ach, ta dzisiejsza młodzież... Jak my byliśmy w waszym wieku... takie słowa dość często można usłyszeć. Pojawiają się przy różnych okazjach i zwykle towarzyszy im niechęć i złość, że młodzi ludzie nie szanują starszych, nie potrafią zachować się w miejscach publicznych, nie ustępują miejsca...
  Nasi uczniowie codziennie starają się przełamywać te stereotypy i pokazywać, że można zachowywać się inaczej, że szacunek do drugiego człowieka to nie tylko puste słowa.
  Zdarzyło się też właśnie pewnego razu, że do Pani Dyrektor zadzwonił telefon, a rozmowa zaczęła się od słów: Ach, ta wspaniała młodzież...
  Okazało się, że Pani Dorota Zdunek podróżowała autobusem z uczniami naszej szkoły i urzeczona ich zachowaniem postanowiła zadzwonić i podziękować za dobre wychowanie młodzieży. Otóż grupa chłopców nie tylko zachowywała się godnie, spokojnie i z szacunkiem wobec innych, lecz także ustąpiła miejsca, nalegając wręcz, by Pani usiadła.
  W ten oto sposób stereotypy zostały przełamane.
  Młodzież ma w sobie dużo dobra, które trzeba odnaleźć, zauważyć i docenić.

  Autobusem podróżowali: Tomek Drużkowski, Dawid Kozobowski, Dawid Augustyniak, Sebastian Rosa, Czarek Zyśk, Kuba Pachulski, Kuba Szczotka, Radek Pieńczuk, Szymon Skwara i Arek Majewski. Chłopcami opiekował się Pan Arek Kostrzębski.



  -->> 21 marca 2012 r. uczniowie klas szóstych w ramach IV edycji programu edukacyjnego "Przeżyj to z nami" zaprosili wszystkich na "Spotkanie z poezją i muzyką", którego przewodnim mottem było hasło "Poezja to nie tylko to, co się kurzy na bibliotecznych półkach".
  W niezwykle zaskakujący sposób uczniowie przybliżyli twórczość poetów Mazowsza, począwszy od twórczości M. Sarbiewskiego. Nie zabrakło też wierszy znanego nam wszystkim Cypriana Kamila Norwida oraz współczesnych poetek naszego regionu, kóre swoją twórczością opiewają min. naszą radzymińską ziemię. Recytowali wiersze p. Jadwigi Szczurowskiej, Małgorzaty Kapicy i Wandy Spalińskiej. Nie mogło zabraknąć też prezentacji twórczości poetyckiej uczniów z naszej szkoły. Uczennice kl. VI zaprezentowały swoje "Ballady o życiu codziennym" i wiersze pt. "Zaczarowana hulajnoga".
  W nagrodę młodzi twórcy obdarowani zostali tomikami poezji p. Wandy Spalińskiej. Występom recytatorskim towarzyszyły chórzystki pod batutą p. Joanny Bożyk.
  Zwieńczeniem programu było rozdanie nagród uczestnikom konkursu fotograficznego "Drzewa". Laureatami zostali:
  I miejsce - Michał Zieliński kl. VIb,
  II miejsce - Mateusz Ciuraj kl. VI b
  III miejsce - Alina Kamińska kl. Vd.
  Nagrodą były ksiązki i plecaki na wakacyjne podróże wręczane przez panią Aleksandrę Rutkowską-Szwed z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii z siedzibą w Warszawie, organizatora programu.
  Ponadto nasza szkoła została uznana za najlepszą placówkę uczestniczacą w IV edycji w/w programu w kategorii szkoła podstawowa, a nasz nauczyciel p. Grzegorz Jeleń otrzymał prestiżowy tytuł najlepszego (z grona 59 koordynatorów szkolnych) koordynatora IV edycji programu. GRATULUJEMY!!!
  Godne podkreślenia jest to, że Koło historyczne "Wiarus" prowadzone przez p. G Jelenia zdobyło I miejsce w konkursie fotograficznym za przygotowanie wystawy "Radzymińskie drzewa". Oklaskom i radości nie było końca.

  Opracowanie: Jolanta Cholewa

  Zapraszamy do galerii:



  WITAJ WIOSNO!

  -->> Jednym ze staropolskich zwyczajów, znanych już co najmniej od XV wieku, jest zwyczaj topienia Marzanny. Obecnie ma on miejsce 21 marca czyli w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Marzanna to kukła przedstawiająca słowiańską boginię, która symbolizowała zimę.
  Podtrzymując starą słowiańską tradycję, dzieci z Oddziału Przedszkolnego z wychowawczynią p. Beatą Dąbrowską i uczniowie kl. II c z wychowawczynią
  p. Małgorzatą Łuczyk wybrały się do pobliskiego parku, aby pożegnać zimę i powitać upragnioną wiosnę. Imprezę rozpoczęło spotkanie, podczas którego recytowaliśmy wiersze i wspólnie śpiewaliśmy piosenki o wiośnie.
  Następnie kolorowy korowód z Marzannami wyruszył ze szkoły, aby przejść alejkami parku. Potem nastąpił moment, kiedy nasze Marzanny wrzuciliśmy do wody.

  Marzanno, Marzanno
  Ty zimowa panno,
  Ciebie żegnamy,
  Wiosnę witamy. Hej!


  Zapraszamy do galerii:



  -->> W poniedziałek 19 Marca 2012 roku w naszej szkole odbył się niezwykły koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Kameralnej Orkiestry Filharmonii Tarnobrzeskiej z Ukrainy.
  W przystępny a jednocześnie zabawny sposób muzycy przybliżyli młodym melomanom z klas I-VI kanony muzyki klasycznej oraz zapoznali z brzmieniem i krótką historią instrumentów, na których grali.
  Po raz kolejny okazało się, że w odbiorze prawdziwej sztuki bariera językowa nie jest żadnym problemem. Nasze prawie godzinne spotkanie nagradzane po każdym utworze gromkimi brawami publiczności najlepiej świadczy o tym, że muzyka klasyczna może podobać się młodym słuchaczom.
  Problem tylko w tym, jak ją młodzieży przedstawić. Ukraińscy muzycy, jak widać było po zadowolonych i uśmiechniętych buziach naszych uczniów uczynili to koncertowo, za co im serdecznie, z całego serca dziękujemy.
  (Koncert odbył się w ramach realizowanego w szkole programu "Spotkania ze sztuką").

  Opracowanie: SP. 1


  Zapraszamy do galerii:



  -->> W oczekiwaniu na Święta Wielkanocne uczniowie klas 0-III wzięli udział w konkursie plastycznym pt.: "Baranki, zajączki, jajka malowane."
  Konkurs polegał na wykonaniu pracy przestrzennej tematycznie związanej ze świętami.
  Cele konkursu to:
  - podtrzymywanie tradycji narodowych,
  - rozbudzenie wyobraźni uczniów,
  - rozwijanie swobodnej twórczości plastyczno - technicznej.
  W konkursie wzięło udział 130 uczniów, a wykonali oni ponad 150 prac.
  Jury obradujące 16.03.2012 roku miało niezmiernie trudne zadanie wyłonić laureatów konkursu. Wszystkie prace charakteryzowały się dbałością wykonania, pomysłowością, różnorodnością ujęcia tematu.
  Pisanki wykonane podobną techniką różniły się jednak sposobem wykonania, i każda była niepowtarzalna. Niesamowitą pomysłowością wykazali się również twórcy baranków. Były one wykonane m.in. z masy solnej z patyczkami higienicznymi, pop-cornu, waty, ryżu, makaronu, wiórków papierowych czy udziergane na szydełku (zapewne przez pomagające mamy czy babcie).
  Zgodnie z zapowiedzią prace konkursowe zostaly przekazane na kiermasz szkolny.
  Jako współorganizator konkursu składam serdeczne podziękowanie wszystkim uczniom bioracym udział w konkursie, jak i rodzicom pomagającym w wykonaniu prac za tak liczny udział.
  Konkursy w swoim założeniu mają wyłonienie poszczególnych miejsc. Szczegółowe ogłoszenie wyników nastąpi w późniejszym terminie. Uważam jednak, że każda praca przez to, że została stworzona jest już sukcesem, a dochód ze sprzedaży jej również będzie pożytkiem dla organizacji życia Społeczności Szkolnej.

  Laureaci konkursu w Zakładce "Sukcesy"

  Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
  Organizator konkursu: Agata Szczepanik

  Zapraszamy do galerii:



  -->>"W jego ranach jest nasze uzdrowienie" - te słowa, zaczerpnięte z Księgi Izajasza, stały się inspiracją do wystawienia przez Szkolne Koło Caritas, pod opieką katechetki Agnieszki Sieradzkiej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie,
  Misterium Męki Pańskiej
  "W Jego ranach jest nasze uzdrowienie."
  Spektakl dedykowany zmarłemu misjonarzowi śp. ks. Andrzejowi Dudzikowi, ukazuje mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, wprowadzając w nastrój zadumy i czas przygotowań przed Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego. Premiera Misterium odbyła się 14 marca w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie.
  Więcej w zakładce "Napisali o nas."

  Zapraszamy do galerii:

  - 14.03.2012 rok - Sala Koncertowa im. F. Chopina w Radzyminie
  Fotografie: Paweł Cybulski
  - 14.03.2012 rok - Sala Koncertowa im. F. Chopina w Radzyminie
  Fotografie: Grzegorz Jeleń
  - 16.03.2012 rok - W naszej szkole
  Fotografie: Joanna Karłowicz-Budzik
  - 18.03.2012 rok - W parafii p/w bł. Jana Pawła II na osiedlu Viktorii
  Fotografie: Grzegorz Jeleń



  -->> W przeddzień 110 rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Radzyminie 13 marca członkowie Koła Historycznego "Wiarus" udali się na niezwykłą wyprawę do jej siedziby. W progu strażnicy przywitał nas druh Tomasz Całka. Po słowach powitania druh Tomasz przybliżył nam historię powstania jednostki i omówił stawiane przed strażakami zadania. Co ciekawe strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również zajmują się ratownictwem drogowym, pomagają w czasie powodzi, czy też podtopień, zajmują się ratownictwem wodnym, a jak potrzeba to i kota potrafią zdjąć z drzewa żartował nasz miły przewodnik zapraszając do zwiedzania strażackich pomieszczeń. W garażu strażnicy mogliśmy zobaczyć liczący tyle lat, co radzymińska straż konny wóz gaśniczy.
  Druh Tomasz szczegółowo omawiał i prezentował nam strażackie wyposażenie.
  A co najważniejsze wielu rzeczy mogliśmy dotknąć, czy też przymierzyć oczywiście za zgodą druha. Uczestnicy wycieczki zadawali bardzo dużo pytań, na które druh Tomasz chętnie odpowiadał.
  I tak okazało się, że nie opuszczając rodzinnego miasta można poznać trudną i odpowiedzialną pracę strażaka oraz zobaczyć wiele ciekawych urządzeń, które w rękach dobrze wyszkolonych strażaków ratują nie tylko mienie, ale i życie. W przeddzień jubileuszu składamy naszym druhom najserdeczniejsze życzenia owocnej służby dla dobra naszej lokalnej społeczności.

  Opracowanie: Koło Historyczne "Wiarus"

  Zapraszamy do galerii:



  Nikt nie ma większej miłości od tej,
  Gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich.

  /J. 15, 13/

  Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Uczniowie
  Szkoły Podstawowej nr 1
  im. ppłk. pil. M. Pisarka w Radzyminie,
  Szkolne Koło Caritas
  oraz Dyrektor Miejskiej Sali Koncertowej
  i Biblioteki Publicznej MiG Radzymin

  serdecznie zapraszają

  na Misterium Męki Pańskiej
  "W Jego ranach jest nasze uzdrowienie",
  które odbędzie się 14 marca 2012 r. o godz. 17.00

  w Miejskiej Sali Koncertowej im. F. Chopina
  w Radzyminie.



  Szkoła Podstawowa nr 1
  im. ppłk. pil. Mariana Pisarka w Radzyminie
  ul. 11 Listopada 2
  tel. 22/786-50-31

  Ogłasza zapisy
  do klasy pierwszej na rok szkolny 2012/2013

  - Zapisy trwają od 01 do 31 marca 2012 roku w sekretariacie szkoły w godz. 08.00-16.00.
  (Przy zapisie potrzebny akt urodzenia i PESEL dziecka)

  - Do Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie przyjmowani są
  w pierwszej kolejności uczniowie zamieszkali w obwodzie szkoły.

  - Kartę zapisu można pobrać:

  >> TUTAJ - wersja *doc <<

  >> TUTAJ - wersja *pdf <<



  Ewangelia nie jest wyłącznym darem tego, co ją otrzymał,
  ale jest darem, którym trzeba się dzielić, wspaniałą nowiną,
  którą należy przekazywać.
  Misja jest zaś zadaniem do wykonania

  Muraho - czyli dzień dobry

  -->> 7 marca 2012 roku Szkołę Podstawową nr 1 w Radzyminie odwiedził wspaniały człowiek - misjonarz brat Jan Grabowski z zakonu Pallotynów Opowiadał nam o tym, jak wygląda życie w Afryce, w Sierra Leone.
  W tej części Afryki, o czym mało kto wie, znajduje się misja, w której posługę kapłańską pełnią byli księża z naszej parafii. Podążając śladami Jezusa Chrystusa, służąc Bogu, przebywał tam śp. ksiądz Andrzej Dudzik, a w chwili obecnej dobrą nowinę głosi ksiądz Jacek Pielak Nasz wspaniały gość, brat Jan, miał ze sobą mnóstwo fotografii i krótkich filmów, dzięki którym mogliśmy poznać zwyczaje Afrykańczyków, zobaczyć tamtejsze rośliny i zwierzęta.
  Podczas spotkania dowiedzieliśmy się także innych ciekawych rzeczy, z których wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy. Dużym problemem w tej części Afryki, w której pracował nasz miły gość, jest brak wody pitnej. Rzeki są zanieczyszczone, a ludność bardzo uboga. To powoduje także inne problemy, takie jak: niewystarczającą ilość odzieży, brak środków do życia, trudności w dostępie do edukacji. Jak mogliśmy jednak zobaczyć na filmach, tamtejsza ludność mimo wielu problemów jest optymistycznie nastawiona do życia i potrafi cieszyć się z każdego dnia.
  Bardzo ciekawą dla nas częścią spotkania była też prezentacja pamiątek, które brat Jan przywiózł z Afryki. Były wśród nich: stroje afrykańskich dzieci, kosz i koło, które służą afrykańskim kobietom do przenoszenia ciężarów na głowie, odłamek wulkanicznej lawy. Żeby jeszcze bardziej poczuć afrykański klimat uczyliśmy witać się w taki sposób, w jaki robią to tamtejsi ludzie, a także nauczyliśmy się podstawowych zwrotów w języku, jakim się posługują.
  Redakcja "Lustra Jedynki" obecna na spotkaniu postanowiła porozmawiać jeszcze chwilę z bratem Janem i przeprowadziła krótki wywiad.

  Więcej w zakładce "Lustro Jedynki"

  Zapraszamy do galerii:



  Spotkanie autorskie z Andrzejem Grabowskim


  -->> Andrzej Grabowski - autor książek dla dzieci, piosenek, scenariuszy filmów animowanych, telewizyjnych programów dla najmłodszych, twórca i wieloletni redaktor naczelny miesięcznika dla dzieci "Ciuchcia." Wraz z Ewą Chotomską założył dziecięcy zespół wokalno-taneczny "Fasolki." Znany jest z programów "Tik- Tak," "Wyprawy profesora Ciekawskiego," "Ciuchcia" i "Budzik."
  Dnia 6 marca 2012r. uczniowie klas II a, II c, III c uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Andrzejem Grabowskim. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać pisarza, jego pasje i zainteresowania.
  Gość spotkania mówił o zamiłowaniu do książki oraz jej roli w życiu każdego człowieka. Odpowiadał na wiele pytań zadawanych przez dzieci. Nasz gość nie przyjechał sam - towarzyszyli mu bohaterowie jego programów telewizyjnych m.in. Kulfon, Kot Budzik. Spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze, dzieci z ciekawością słuchały opowieści autora o jego pracy.
  Po spotkaniu zakupiliśmy książki autora i otrzymaliśmy autograf z dedykacją.



  Zapraszamy do galerii:



  -->> We wtorek 06.03.2012 roku Koło Historyczne "Wiarus" rozpoczęło obchody 72 rocznicy Zbrodni Katyńskiej od udekorowania Dębów Pamięci biało-czerwoną szarfą i zapaleniem zniczy przed kamiennymi obeliskami poświęconymi pamięci zamordowanych w pamiętnym 1940 roku - mjr. Bolesława Korzeniowskiego, kpt. Stanisława Wacława Siweckiego, Przodownika Policji Państwowej Michała Adamczyka, Starszego Przodownika Policji Państwowej Władysława Piotrowskiego, mjr Stanisława Szablewskiego por. Romana Błażejewskiego.
  Biało-czerwona szarfa spowiła również symboliczny Pomnik Katyński na Cmentarzu Poległych w Radzyminie. Płonące znicze był symbolem naszej pamięci o Tych, których jedyną winną było to, że byli Polakami. Pochyliliśmy również nasze głowy przed symbolicznym Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej z 2010 roku.
  Niech pamięć o bohaterach nigdy nie zaginie.
  Koło Historyczne "Wiarus"

  Zapraszamy do galerii:



  CZLOWIEK JEST WIELKI NIE PRZEZ TO, CO POSIADA,
  LECZ PRZEZ TO, KIM JEST
  NIE PRZEZ TO, CO MA, LECZ PRZEZ TO, CZYM DZIELI SIĘ Z INNYMI

  /Jan Paweł II/

  -->> W piątek 2 marca 2012 roku nasza szkoła przekazała dary dla pogorzelców z Wołomina. Dary w postaci trwałych artykułów żywnościowych, środków czystości, zabawek i ubrań to wynik zbiórki przeprowadzonej w naszej szkole.
  Pragniemy serdecznie podziękować naszym drogim darczyńcom za wsparcie materialne dla osób będących w potrzebie.

  Szkolne Koło CARITAS


  Zapraszamy do galerii:



  "Zmarli zobowiązują żywych"

  -->> W czwartek 1 marca 2012 roku po raz drugi obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego , którzy podjęło próbę zbrojnego przeciwstawienia się sowietyzacji Polski i podporządkowania jej w latach 1944 - 1963 Związkowi Radzieckiemu (ZSRR).
  Za swoją wierną służbę Ojczyźnie określani byli przez władze komunistyczne mianem faszystów i zaplutych karłów reakcji. W walce o obronę wartości jaką była Niepodległa, suwerenna Polska wielu poległo z bronią w ręku, tysiące zamęczono w UB-owskich kaźniach, wielu skazano w pokazowych procesach będących kpiną z wymiaru sprawiedliwości na kry śmierci lub długoletnie więzienie. Zaś ci nieliczni, którzy ocaleli w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej żyli z piętnem reakcyjnych bandytów.
  Aby przywrócić pamięć o wiernych synach Ojczyzny Koło Historyczne "Wiarus" przygotowało Tablicę Pamięci, gdzie każdy uczeń klas VI mógł umieścić zdjęcie i życiorys żołnierza, którego na zawsze starano się wymazać z historii naszego narodu. Tak choć w symboliczny sposób oddamy hołd Ich pamięci.

  Koło Historyczne "Wiarus"

  Zapraszamy do galerii:



  "To pięknie, gdy człowiek jest dumny z miasta,
  lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne."

  /Abraham Lincoln/


  -->> Podsumowanie i wręczenie nagród w I Gminnym Konkursie "Fotografia współczesnego Radzymina" odbyło się 29.02.2012 r. w Urzędzie Miasta i Gminy Radzymin.
  Patronatem honorowym konkurs objął p. Zbigniew Piotrowski – burmistrz Radzymina, zaś patronatem medialnym Kurier W.
  Celem konkursu, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr.1 im. ppłk.pil. Mariana Pisarka w Radzyminie było:
  - zainspirowanie dzieci i młodzieży do poszerzania wiedzy na temat Radzymina i regionu,
  - rozwijanie umiejętności dostrzegania i przezywania wartości wizualnych architektury Radzymina i regionu,
  - zainteresowanie dzieci i młodzieży fotografią,
  - gromadzenie i archiwizowanie dokumentacji fotograficznej Radzymina i regionu.

  >> Więcej TUTAJ <<



  Wyniki konkursu informatycznego w ramach DBI 2012

  -->> Dnia 24 lutego 2012 roku Jury wyłoniło laureatów szkolnego konkursu informatycznego na najciekawszą animację promującą wybraną zasadę bezpiecznego korzystania
  z Internetu
  w ramach ogólnoświatowej akcji Dzień Bezpiecznego Internetu 2012.

  Zostali nimi:
  I miejsce - Katarzyna Kowalik z kl. V d



  II miejsce - Przemysław Dąbrowski z kl. VI a



  III miejsce - Szymon Mikołajewski z kl. IV b



  Gratulujemy zapału i wygranej życząc dalszych sukcesów w dziedzinie informatycznej.

  Organizatorzy



  -->> Dnia 21 lutego 2012 r. klasa II c, II d, III b i III c udały się na wycieczkę do TEATRU RAMPA w Warszawie na spektakl pt. "Pinokio," oparty na motywach książki Carla Collodiego. Zachwyceni uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli zabawną i pouczającą opowieść o małym, drewnianym pajacu. Główny bohater, którego zagrała Dorota Osińska, początkowo ściągał na siebie i swego ojca liczne kłopoty próbując unikać nauki w szkole. Dopiero dzięki ciężkiej i uczciwej pracy poprawił swoją sytuację, a na koniec spotkała go nagroda.
  Musicalowa forma przekazu, gra aktorska, kolorowe i ciekawe stroje zrobiły na oglądających uczniach i nauczycielach duże wrażenie. Widowisko w reżyserii Cezarego Domagały z piosenkami Tomasza Bajerskiego nie tylko rozbawiło i wzruszyło, ale pozostanie na długo w pamięci oglądających go widzów naszej szkoły.

  Opracowała: Aneta Jusińska




  -->> W sobotę 25 lutego 2012 roku członkowie i sympatycy Koła Historycznego "Wiarus" pod opieką p. Grzegorza Jelenia udali się na wycieczkę pt.: "Szlakiem walk o niepodległą Polskę." W programie wycieczki było zwiedzanie miejsc związanych z historią Armii Krajowej w 70 rocznicę jej powstania oraz oglądanie inscenizacji historycznej związanej z 181 rocznicą bitwy o Olszynkę Grochowską, jedną z najkrwawszych bitew Powstania Listopadowego. Pierwsze kroki skierowaliśmy, więc do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tu wędrując wśród eksponatów słuchaliśmy opowieści o historii okupowanej Warszawy i działających na jej terenie organizacji konspiracyjnych. W skupieniu i ciszy wsłuchiwaliśmy się w opowieść o bohaterskiej postawie żołnierzy Armii Krajowej i mieszkańców stolicy w Powstaniu Warszawskim - zrywie narodowym trwającym długie 63 dni.
  W sali kinowej odbyliśmy przelot samolotem nad ruinami Warszawy wiosną 1945 roku wykonany w technice 3D. Te same morze ruin oglądaliśmy z pokładu samolotu Liberator. To takimi samolotami polscy i zagraniczni piloci dostarczali pomoc dla walczącej w osamotnieniu stolicy. Minutą ciszy i postawą na baczność na dziedzińcu muzeum w otoczeniu granitowych płyt z wyrytymi na nich nazwiskami powstańców uczciliśmy pamięć Tych, którzy, pragnęli być wolni i wolność sobie zawdzięczać.
  W drugiej częąci naszej sobotniej eskapady udaliśmy się na Plac Szembeka, gdzie odbywała się koncentracja Wojsk Polskich przed wyruszeniem na plac boju. Po obejrzeniu przeglądu wojsk i wysłuchaniu okolicznościowych przemówień podążyliśmy szlakiem naszych pułków, tak jak 181 lat temu na pole bitwy. Tu wśród bardzo licznie zgromadzonej publiczności oglądaliśmy z zapartym tchem rekonstrukcję zmagań wojennych, w których nasi dzielni wiarusi, choć nie pokonali wroga, to skutecznie odepchnęli go od naszej stolicy.
  W dniach 24 i 25 lutego 1831 roku na przedpolach Warszawy pod wsią Grochów rozegrała się krwawa bitwa. Głównym celem nacierających wojsk rosyjskich liczących ponad 60 tysięcy żołnierzy (46 tysięcy piechoty, 13 tysięcy kawalerii, 196 armat) było złamanie oporu wojsk powstańczych, zdobycie stolicy zdławienie ostateczne powstania. Bój toczył się o olchowy lasek zwany Olszynką Grochowską broniony przez odziały Wojska Polskiego w sile 48 tysięcy żołnierzy. (21 - 23 tysiące piechoty, 13,5 tysiąca jazdy, 120 armat i nowoczesną broń rakietnicami zwaną). Obydwie armie walczyły z ogromną zaciętością. Olszynka wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk. Po obu stronach było wielu zabitych i rannych, Polscy żołnierze do boju szli śpiewając pieśń "Jeszcze Polska nie umarła..."
  Swoim poświęceniem, obficie zraszając krwią mazowiecką ziemię żołnierz płacił za wolność i miłość do Ojczyzny.
  Wśród dowódców największym męstwem odznaczył się generał Józef Chłopicki, który walczył w pierwszym szeregu dając przykład odwagi i poświęcenia. Mężnie swe oddziały prowadzili generałowie Franciszek Żymierski (poległ na polu bitwy), Ludwik Bogusławski, Jan Skrzynecki, Ignacy Prądzyński. Walczono o każdą piędź ziemi, o każde niemal drzewo. Szczególną odwagą i poświeceniem zasłynęli Czwartacy.
  W tegorocznej rekonstrukcji bitwy uczestniczyło ponad 150 rekonstruktorów z Polski, Litwy i Białorusi.
  Chwała bohaterom poległym w obronie Ojczyzny i Tym wszystkim, którzy z odruchu serca pielęgnują pamięci o naszych dziejach ojczystych.

  Koło Historyczne "Wiarus"
  Szkoła Podstawowa nr 1
  im. ppłk. pil. Mariana Pisarka
  w Radzyminie


  Zapraszamy do galerii:

  * W Muzeum Powstania Warszawskiego

  * Bój o Olszynkę Grochowską - 181 lat później



  -->> W czwartek 23 lutego 2012 roku klasy VI pod opieką wychowawców i nauczycieli obejrzały w sali Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu słynny film - "Bitwa Warszawska 1920" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Przed prelekcją filmu prezentującego przebieg 18-tej decydującej bitwy w dziejach świata w holu ośrodka podziwialiśmy zdjęcia pana Czesława Czaplińskiego pochodzące z planu filmu. Pełni wrażeń, zachwyceni grą aktorów, bogatsi w wiedzę historyczną o naszych ojczystych dziejach powróciliśmy do szkoły.
  W piątek 24 lutego Koło historyczne "Wiarus" przygotowało dla nas niespodziankę w postaci zaproszenia do zwiedzenia wystawy prezentującej historię powstania, "Odznaki Kościuszkowskiej." Chwalebne bojowe działania 7 Eskadry Lotniczej, w której walczyli poświęcając swoje życie za naszą Ojczyznę Amerykanie, ukazane zostały w filmie Jerzego Hofmana. Z "Odznaką Kościuszkowską" związane są również losy patrona naszej szkoły ppłk. pil. Mariana Pisarka. W pamiętne dni, Bitwy o Angli꒒ roku 1940 nasz patron walczył w słynnym Dywizjonie 303 (warszawskim), który z honorem kultywował tradycje eskadry.
  To nie koniec niespodzianek. W przyszłym tygodniu Kolo Historyczne "Wiarus" zaprasza nas do obejrzenia wystawy zatytułowanej: "Szlakiem Bitwy Warszawskiej." Wystawa to praca konkursowa koła, która zdobyła I miejsce w konkursie fotograficznym zorganizowanym przez PTZN z okazji 90 Rocznicy "Cudu nad Wisłą."

  Pragniemy serdecznie podziękować Grupie Historycznej Lotnictwa Polskiego za udostępnienie wystawy.

  Koło Historyczne "Wiarus"

  Zapraszamy do galerii:

  * "Bitwa Warszawska" z planu filmu

  * Szlakiem Bitwy Warszawskiej

  * 93 rocznica powstania "Odznaki Kościuszkowskiej"



  -->> Dnia 23 lutego 2012r. klasy czwarte pod opieką p. Anny Ciborowskiej i p. Agnieszki Cichy wybrały się do Teatru Roma na przedstawienie "Aladyn."
  "Aladyn" to sztuka napisana na podstawie znanej na całej świecie baśni. Akcja rozgrywa się w mieście Agrabah, w którym to spotykają się piękna księżniczka Jasmina (Olga Kalicka) i biedny Aladyn (Wojtek Rotowski). Księżniczka musi wyjść za mąż za księcia, którego wybierze dla niej ojciec - Sułtan (Jacek Lenartowicz). Aladyn z pomocą swojego przyjaciela Dżina (Robert Rozmus) staje się Księciem Alim Ababwą. Pomimo starań Dżafara by nie doszło do ślubu historia kończy się szczęśliwie.
  Przedstawienie oczarowało nas niesamowitymi efektami, szczególnie latającym dywanem i pięknymi strojami aktorów. Zachwycała niesamowita muzyką dopełniona tańcem między innymi na musicalowych schodach.

  Wszystkim gorąco polecamy!



  -->>17.02.2012 r. uczniowie klasy I e pod opieką Wychowawczyni włączyli się do szkolnej akcji LOP, dokarmiając ptaki oraz kaczki w pobliskim parku.
  Uczniowie wcześniej zgromadzili w sali ziarenka, które wysypali do karmników zawieszonych na terenie szkoły. Kruki, wrony oraz sroki niemal natychmiast skorzystały z ptasiej stołówki ku radości dzieci. Kaczki w parku z ochotą podchodziły do uczniów zbierając rzucane ziarenka.

  Opracowała: Agata Szczepanik


  Zapraszamy do galerii:



  -->> Zakończyliśmy akcję SOS DLA ZWIERZąT. W tym roku szkolne koło LOP zorganizowało zbiórkę pieniędzy i karmy na rzecz bezdomnych zwierząt ze schroniska. Przez dwa tygodnie na terenie całej szkoły do specjalnie przygotowanej puszki trafiały nawet najdrobniejsze oszczędności uczniów. Dzieci i rodzice okazali wielką hojność i serce. Po zakończeniu zbiórki została wytypowana komisja w składzie: uczennice: kl. Vd Natalia Jankowska i Katarzyna Kowalik, oraz opiekunowie szkolnego koła LOP panie Beata Wojciechowska i Jolanta Łuczyk. Komisja dokładnie i rzetelnie zliczyła zebrane pieniądze. W sumie uzbieraliśmy 628,91 zł. Pieniądze i karma zostały przekazane na rzecz fundacji "Zwierzaki w Potrzebie" w Wołominie i "SOS Bokserom" w Warszawie.
  W imieniu opiekunów szkolnego koła LOP chcemy podziękować uczniom naszej szkoły, ich rodzicom, nauczycielom za włączenie się w akcję. Cieszymy się, że nasza pomoc ma sens. Pomoc naszym czworonożnym przyjaciołom to zaszczyt, każdy z nas powinien o tym pamiętać. Oczywiście nie jest to ostatnia akcja w której nasza szkoła bierze udział i podaje swą "pomocną dłoń," gdy tylko nadarzy się okazja na pewno z chęcią pomożemy tym, którzy będą tego potrzebowali.

  Opiekunowie szkolnego koła LOP




  -->>14.02.2012 r. uczniowie klas Ia, Ib, Ic, Id, Ie, IIa, IIb oraz oddziału "0" wraz z Wychowawczyniami wybrali się na rewię wokalno-taneczną zespołu "Sylaba".
  Tegoroczny występ miał tytuł "Made in Poland" i poświęcony był zagadnieniom związanym z patriotyzmem. Widowisko rozrywkowe ze znanymi i charakterystycznymi dla Polski utworami jak m.in. "Kolorowe Jarmarki" z brawurową choreografią przeplatane było projekcją wypowiedzi studentów czym dla młodego Polaka jest patriotyzm. Barwne, żywiołowe przedstawienie z niesamowitymi układami tanecznymi oraz talentami wokalnymi zaprezentowało 124 Sylabianek, które w ponad godzinnym przedstawieniu wystąpiły łącznie w 627 kostiumach.
  Uczniowie z zainteresowaniem oglądali występ, klaszcząc a czasem podrygując do rytmu piosenek. Duże wrażenie wywarło na nich profesjonalne przygotowanie dziewcząt, jak i ich piękne stroje.
  Warto zaznaczyć, że Dziewczęca Rewia "Sylaba" gra i śpiewa już od 1984 roku w Domu Kultury "Hutnik" w Wyszkowie. Inicjatorką jej powstania była pani Irena Zdunek, która po dziś dzień prowadzi zespół.

  Opracowała: Agata Szczepanik


  Zapraszamy do galerii:



  -->> W piątek 10 lutego 2012 r. mieliśmy okazję ponownie znaleźć się w Betlejem, w dniu poczętym z miłości; w dniu, w którym pierwsza gwiazdka obwieszcza Boże Narodzenie. Stało się to za sprawą uczniów z klas IIIa, IIIb i IIIc ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie.
  W ramach Przeglądu Widowisk Jasełkowych dzieci zaprezentowały piękne przedstawienie pt: "Dzisiaj w Betlejem..." Na widowni zasiedli nie tylko przejęci rodzice, dziadkowie i rodzeństwo małych aktorów ale również Grono Pedagogiczne Szkoły, pensjonariusze Domu Opieki Społecznej i przedstawiciele władz miasta p. Elżbieta Darka - Przewodnicząca Rady Miejskiej i p. Mirosław Fabisiak - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, p. Elżbieta Jeleń - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1, p. Marzena Małek - Dyrektor Biblioteki Publicznej, p. Janusz Rasiński - Przewodniczący Polskiego Związku Rencistów i Inwalidów Oddziału Rejonowego w Radzyminie, przedstawiciele lokalnych mediów (www.radzymin24.info) oraz liczni mieszkańcy naszego miasta.
  Siedząc wspólnie w radzymińskiej Sali Koncertowej wszyscy odczuliśmy magię tej chwili. W powietrzu unosił się zapach świerkowych gałązek. Zdaliśmy sobie sprawę, że dzielić się chlebem, miłością i życzliwością z każdym człowiekiem należy nie tylko w Dzień Bożego Narodzenie, ale w każdym dniu naszego życia.
  Mali aktorzy i ich wychowawczynie, p. Izabela Dudek, p. Barbara Giera i p. Dorota Milewska, usłyszeli po swoim występie wiele ciepłych słów od wzruszonych widzów. Pani Przewodnicząca Elżbieta Darka obdarowała artystów Radzymirami - monetami wybitymi z okazji XI rocznicy wizyty Jana Pawła II w Radzyminie.
  Wyróżnione zostały też dwie uczennice naszej szkoły, które wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie "Biblia i Przypowieści Biblijne". Do tegoż konkursu przystąpiło ok. 3 tys. uczniów z całej Polski. Aleksandra Wardak, uczennica klasy VId, zdobyła I miejsce uzyskując maksymalną ilość punktów. Martyna Dąbrowska, uczennica kl. VId, zajęła II miejsce. Laureatkom nagrody wręczyła pani dyrektor Elżbieta Jeleń i p. Agnieszka Sieradzka opiekunka koła katechetycznego i naszego Szkolnego Koła Caritas. Jesteśmy z nich bardzo dumni!
  Dziękujemy zarówno szóstoklasistkom, jak i małym artystom za godne reprezentowanie naszej szkoły oraz za chwilę wzruszeń. Szczególne zaś podziękowania kierujemy do tak licznie zgromadzonej publiczności, która szczelnie wypełniła salę koncertową, w tym naszych przyjaciół z Radzymińskiego Oddziału Klubu Emerytów i Rencistów. Na radzymińską publiczność, co podkreślamy zawsze możemy liczyć. Z całego serca za to dziękujemy. Dla takiej publiczności warto się przygotowywać. Jednocześnie zapraszamy wszystkich w marcu na szkolny spektakl Misterium Męki Pańskiej.

  Opracowanie: S.P. 1


  Zapraszamy do galerii:



  Szanowni mieszkańcy Radzymina i Gminy Radzymin

  Był czas kiedy mieszkańcy Gminy Wołomin pomagali mieszkańcom Radzymina. Dzisiaj to pogorzelcy z Wołomina potrzebują naszej pomocy.
  Wśród poszkodowanych jest też wiele dzieci. Niektóre rodziny straciły w pożarze dosłownie wszystko. Dzisiaj my, mieszkańcy Radzymina i Gminy Radzymin, możemy okazać swoje wielkie serce naszym bardzo bliskim sąsiadom.

  Halina Bonecka - radna Rady Miejskiej w Radzyminie

  Burmistrz Wołomina apeluje o pomoc dla pogorzelców


  W pożarach, które objęły kamienice przy ul. Warszawskiej, poszkodowanych zostało kilkadziesiąt osób. Urząd Miejski w Wołominie uruchomił specjalne subkonto, na które można wpłacać pieniądze, aby pomóc pogorzelcom.

  Bank Pekao SA 64 1240 6074 1111 0000 4989 4534
  z dopiskiem: "Pomoc dla pogorzelców"


  Więcej >>> TUTAJ <<<



  Walentynki, święto zakochanych...

  To dzień, który jest odpowiedni do tego, by wyznać komuś miłość, okazać przyjaźń. Jak co roku Samorząd Uczniowski zatroszczył się o wszystkich zakochanych z naszej szkoły i umieścił w widocznym miejscu skrzynkę Świętego Walentego. Przez dwa tygodnie wszyscy, którzy chcieli sprawić miłą niespodziankę swojej sympatii mogli wrzucać własnoręcznie wykonane walentynkowe kartki.
  14 lutego specjalni wysłannicy Świętego Walentego w jego imieniu przekazywali tajemnicze przesyłki od nieznajomych.
  Przesyłki wywoływały radosny uśmiech i rumieniły policzki nie tylko uczniów naszej szkoły od klas pierwszych aż po klasy szóste, ale również i dorosłych. Wśród obdarowywanych bowiem byli nauczyciele i pracownicy administracji.
  Fajnie i miło poczuć, że ktoś o nas pamięta, myśli, tęskni do kolejnego spotkania. W tym radosnym dniu wszyscy poczuliśmy się bowiem po prostu kochani.

  Samorząd Uczniowski




  W hołdzie Noblistce...

  -->> W ostatnim czasie, tak istotnym dla polskiej literatury, bo naznaczonym odejściem wybitnej poetki, uczniowie naszej szkoły oddali hołd zmarłej Noblistce. Wybrane klasy uczestniczyły w lekcjach języka polskiego poświęconych poetce.
  Wisława Szymborska, której poezja metaforyczna, symboliczna, ironiczna, a także świeża i dotykająca problemów ludzi współczesnych może nie w całości jest zrozumiała dla uczniów szkoły podstawowej, ale daje się zgłębić przynajmniej częściowo.
  Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy... ta prosta przecież prawda przekazana przez Szymborską została przez uczniów zinterpretowana na różne sposoby. Wszyscy jednak zgodnie stwierdzili, że życie należy przeżywać w ten sposób, aby niczego nie żałować, bo ... żaden dzień się nie powtórzy...
  Punktem wyjścia do rozważań na temat Noblistki stało się przedstawienie jej biografii. Przygotowanie młodzieży było imponujące. Zarówno za sprawą serwisów informacyjnych, jak i źródeł książkowych czy internetowych uczniowie doskonale zdawali sobie sprawę, że sytuacja materialna młodej Wisławy nie pozwoliła jej na ukończenie studiów. Wiedzieli, że poetka napisała ok. 350 wierszy, że jej poezja tłumaczona była na ponad 40 języków, wiedzieli też, że ona sama przyjaźniła się z Czesławem Miłoszem, a poetyckie rozmowy prowadzili w krakowskiej kawiarni Guliwer...
  Kolejnym punktem była recytacja utworów poetki. Wszyscy chętni uczniowie prezentowali z pamięci wybrane przez siebie wiersze. Na zakończenie młodzież przygotowała małą wystawę poświęconą poetce. Uczniowie samodzielnie przygotowali prace dotyczące jej życia, przynieśli przedruki fotografii z uroczystości wręczenia Nagrody Nobla, ze spotkania z prezydentem, z domowego zacisza, w którym powstawały wybitne utwory, wybrali te cytaty, które wydały im się najcenniejsze.
  Cóż więcej można zrobić dla poetki. Chyba udało nam się wypełnić jej życzenie inad losem Szymborskiej podumać przez chwilę...

  J. Karłowicz-Budzik


  Zapraszamy do galerii:



  Zima to trudny czas dla ptaków, z naszą pomocą przetrwają go łatwiej...

  -->> Tegoroczna zima jest wyjątkowo mroźna, dla dzieci to powód do zadowolenia, ale taka aura wcale nie sprzyja zwierzętom i ptakom. Zimą one szczególnie potrzebują naszej pomocy.
  Uczniowie klasy IIa i IIc wraz z wychowawczyniami p. Beatą Wojciechowską i Jolantą Łuczyk systematycznie dokarmiają kaczki w pobliskim parku. Dzieci przynoszą ziarno, kasze, chleb i regularnie odwiedzają ptactwo. Dbają aby karmniki były zawsze na bieżąco uzupełniane pożywieniem. Ptaki korzystają z tej pomocy i są im za to wdzięczne.
  Dokarmianie zwierząt może być jedną z form ochrony przyrody pod warunkiem, że odbywa się w sposób racjonalny i przemyślany. Może być także doskonałą formą kształtowania zmysłu ekologicznego wśród najmłodszych. Pamiętajmy tylko o podstawowych zasadach dokarmiania, a zarówno ludzie jak i zwierzęta będą czerpały z tego korzyści.
  Jeżeli chcemy dokarmiać ptaki powinniśmy pamiętać o zachowaniu kilku podstawowych zasad:
  - nie dokarmiamy ptaków wiosną, latem i jesienią, warunki pogodowe, gdy nie ma mrozu i śniegu nie stwarzają problemów w poszukiwaniu pokarmu,
  - można je karmić w czasie silnych mrozów, kiedy zamarza większość zbiorników wodnych,
  - nie wrzucamy pokarmu bezpośrednio do wody, tylko na brzeg, ptaki powinny spożywać pokarm w postaci suchej,
  - musimy pamiętać, że kaczki to roślinożercy i na pewno stary, suchy chleb nie jest najlepszych dla nich pokarmem,
  - danie dnia dla ptaków to z pewnością ziarna zbóż, kapusta, marchewka czy kukurydza, ważne aby nie zawierały soli, która zaburza gospodarkę wodną organizmu i może doprowadzić do śmierci zwierzęcia,
  - pokarm musi być zawsze świeży, nie może być zepsuty,
  - ptakom wodnym podawaj karmę rozdrobnioną i w takiej ilości, aby została całkowicie zjedzona w czasie jednego karmienia.

  Zapraszamy do galerii:

  Zapraszamy do galerii kl. II a:



  1% dla MŁODYCH z TWOJEJ szkoły * świetlicy * klubu *...

  Szanowni Państwo!!!
  Zwracamy się z prośbą o podarowanie 1% swojego odpisu podatkowego na rzecz Stowarzyszenia Parafiada, które od 5 lat prowadzi Akcję 1% DLA MŁODYCH z Twojej szkoły, świetlicy, klubu... W ramach tej akcji, placówki - partnerzy pozyskują środki z przeznaczeniem ich w całości na własne potrzeby, w tym na uczestnictwo w programach parafiadowych. Wszystkie realizowane przedsięwzięcia mają na celu wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży - naszego największego skarbu. Nasza placówka od lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Parafiada w różnorodnych przedsięwzięciach. Sztandarowym przykładem jest wspólnie realizowany ogólnopolski program edukacyjny "Katyń - ocalić od zapomnienia."
  Przekazując 1% swojego podatku, przyczynicie się Państwo do poszerzenia naszej oferty skierowanej do uczniów. Wystarczy tylko w formularzu PIT wpisać KRS Stowarzyszenia Parafiada i hasło identyfikujące naszą szkołę.
  Dziękujemy wszystkim Darczyńcom, którym bliskie jest dobro i rozwój uczniów oraz Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk. pil. Mariana Pisarka w Radzyminie.

  Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza
  KRS - 0000124134

  Hasło naszej szkoły - "PILOT"
  Na liście partnerów znajdujemy się na 77 pozycji.
  Więcej o akcji 1% na stronie internetowej Stowarzyszenia Parafiada - www.parafiada.pl w zakładce MENU – Akcja 1%



  -->> 21 i 22 stycznia to daty ważne dla każdego wnuczka i wnuczki. W tym roku szkolnym święta te odbywały się w ferie zimowe, dlatego też trochę wcześniej, bo już 12 stycznia 2012 r. uczniowie klasy Ie wraz z wychowawcą Agatą Szczepanik zaprosili Babcie i Dziadków do swojej sali na krótkie przedstawienie.
  Mając jeszcze w pamięci Święta Bożego Narodzenia, pierwszaki zaprezentowały "Jasełka" oraz wierszyki i piosenki z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczennice Agnieszka Kania oraz Weronika Rosa zaprezentowały się wokalnie oraz zatańczyły układ taneczny. Na zakończenie części artystycznej po odśpiewaniu "sto lat" uczniowie wręczyli wcześniej przygotowane drobne upominki. Po występie zaprosiliśmy szanownych Gości na poczęstunek przygotowany przez mamy uczniów.

  Opracowała: Agata Szczepanik


  Zapraszamy do galerii:



  Konkurs "Fotografia współczesnego Radzymina" - rozstrzygnięty:

  -->> W środę 18 stycznia 2012 roku zostali wyłonieni laureaci I Gminnego Konkursu "Fotografia współczesnego Radzymina"

  Celem konkursu było:
  - zainspirowanie dzieci i młodzieży do poszerzania wiedzy na temat Radzymina i regionu,
  - rozwijanie umiejętności dostrzegania i przeżywania wartości wizualnych architektury Radzymina i regionu,
  - zainteresowanie dzieci i młodzieży fotografią
  - gromadzenie i archiwizowanie dokumentacji fotograficznej Radzymina i regionu.
  Do konkursu zgłoszono 279 zdjęć z 4 placówek oświatowych.

  -->> Więcej TUTAJ



  Ferie zimowe
  od 16 stycznia do 29 stycznia 2012 roku. Życzymy ciekawych i bezpiecznych zabaw zimowych.



  Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. Głównym partnerem DBI 2012 jest Fundacja Orange.
  W roku 2012 DBI obchodzić będziemy 7 lutego. Tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu jest Internet jako łącznik między pokoleniami. Wszystkie działania będą realizowane pod hasłem "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie!". Podczas tegorocznych obchodów DBI chcemy zwrócić uwagę na to, że wirtualny świat może być odkrywany wspólnie przez najmłodszych oraz ich rodziców czy dziadków. Dzieci mogą oswoić swoich dziadków z techniczną obsługą Internetu, dziadkowie zaś czuwają nad bezpiecznym i rozważnym poruszaniem się najmłodszych w sieci.

  W ramach DBI 2012 w naszej szkole już po raz czwarty przeprowadzone zostaną następujące działania:
  1. Na zajęciach edukacyjnych z informatyki zostaną omówione zagadnienia dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu z wykorzystaniem materiałów multimedialnych w kl. I-III "Owce w sieci" oraz "Sieciaki", a w kl. IV-VI "Zuźka i Tunio poznają Internet" oraz "3..2..1..Internet."
  2. Ogłoszony zostanie konkurs dla klas IV-VI na najciekawszą animację, promującą wybraną zasadę bezpiecznego korzystania z Internetu.
  3. Na kółku informatycznym zostanie opracowany folder informacyjny o akcji DBI2012 i będzie dostępny na szkolnej stronie internetowej oraz w szkolnej gazetce "Lustro Jedynki."
  4. Na koniec akcji będzie przygotowana gazetka ścienna przedstawiająca zrealizowane działania w ramach akcji Dzień Bezpiecznego Internetu 2012.

  Koordynatorem akcji w szkole jest p. Dorota Poznańska.

  Folder DBI str. 1

  Folder DBI str. 2



  Konkursy z okazji 100 rocznicy urodzin i 70 rocznicy chwalebnej śmierci ppłk. pil. Mariana Pisarka - patrona Szkoły Podstawowej nr 1
  w Radzyminie Patronat medialny "Kurier W":

  Klasy I
  - "Szachownica sercem malowana" - konkurs plastyczny,
  format A-4, technika dowolna.

  Klasa II
  - "Laurka dla naszych pilotów" - konkurs plastyczny, format A-4, technika dowolna.

  Klasa III
  - "Samoloty z biało-czerwoną szachownicą na polskim niebie" - konkurs plastyczny - format A-4, technika dowolna.

  Klasy IV - VI
  - "Portret naszego Patrona"
  - "Nasi dzielni lotnicy - bitwa powietrzna" - konkursy plastyczne - format A-4, technika dowolna.

  Konkursy dla klas IV - VI
  - "Śladami ppłk. pil Mariana Pisarka - patrona naszej szkoły" - konkurs wiedzy historycznej.

  Konkursy literackie:
  - "Wiersz o Patronie szkoły"
  - "Szkoła, do której chodzę"
  - "W jaki sposób przedstawiłbyś Marianowi Pisarkowi naszą szkołę? Opowiedz o szkolnych działaniach, konkursach i obchodach dotyczących patrona"
  - "Marian Pisarek - bohater walk o wolną Polskę" - przedstaw dowolną techniką (wiersz, opowiadanie, list do koleżanki/kolegi) sylwetkę patrona naszej szkoły.

  Konkurs informatyczny:
  - Prezentacja multimedialna przedstawiająca życie i zasługi naszego patrona pt: "ppłk pil. Marian Pisarek - patron szkoły"

  Konkurs wiedzy:
  „ - "Dywizjon 303 A. Fiedlera - książka, którą warto przeczytać"

  Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach. Nagrody czekają.

  Organizatorzy


  Informacje szczegółowe dotyczące konkursów zostaną zamieszczone na tablicy Samorządu Uczniowskiego po feriach zimowych.



  -->> 13 stycznia 2012 roku klasy III b, III c, IV b, IV d pod opieką wychowawców: p. B. Giera, p. D. Milewskiej, p. Doroty Poznańskiej, p. Grzegorza Jelenia udały się na niezapomnianą wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Podczas naszego pobytu w CNK odwiedziliśmy 350 naukowych stanowisk, które w bardzo ciekawy sposób przedstawiały nawet najbardziej skomplikowane zjawiska fizyczne i chemiczne.
  Podziwaliśmy też park zieleni przysypany śniegiem na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, na którym studenci zgłebiają wiedzę z różnych dziedzin nauczania.

  Uczniowie z wychowawcami


  Zapraszamy do galerii:



  Ogólnopolski Konkurs "Biblia i Przypowieści Biblijne" - podium dla "Stalowej Jedynki"

  -->> "Będziesz Biblię nieustannie czytał... Będziesz ją kochał więcej niż swoich rodziców... więcej niż mnie... Nigdy się z nią nie rozstaniesz... A gdy zestarzejesz się, dojdziesz do przekonania, że wszystkie książki, jakie przeczytałeś w życiu, są tylko nieudolnym komentarzem do tej jedynej Księgi..."
  (R. Brandstaetter, "Krąg biblijny"). Tyle na temat Biblii usłyszał wybitny znawca - Roman Brandstaetter od swojego dziadka.
  Te o raz inne znamienne słowa o Piśmie świętym inspirowały Aleksandrę Wardak, uczennicę Szkoły Podstawowej nr 1 im. pil. ppłka Mariana Pisarka w Radzyminie, laureatkę Ogólnopolskiego Konkursu o Piśmie świętym - "Biblia i Przypowieści Biblijne."
  Przygotowania do konkursów katechetycznych trwały od września. Młodzież klas szóstych pod kierunkiem katechetki - p. Agnieszki Sieradzkiej z wielkim zapałem czytała i analizowała święte księgi Starego i Nowego Testamentu.
  W przeprowadzonych na początku listopada eliminacjach szkolnych wyłoniono 6 uczennic z klasy 6d (Aleksandrę Wardak, Martynę Dąbrowską, Natalię Kielak, Natalię Podlaską, Natalię Niegowską, Patrycję Górczak), które 24 listopada wzięły udział w konkursie ogólnopolskim.
  W styczniu czekała na uczestniczki miła niespodzianka.
  Aleksandra Wardak - ucz. kl. VId zajęła zaszczytne I miejsce uzyskując maksymalną ilość punktów, zaś Martyna Dąbrowska zajęła miejsce drugie. Dziewczęta zgodnie twierdzą, że Biblia - Słowo Boże zajmuje szczególne miejsce w ich życiu. Ulubioną przypowieścią Oli jest ta o "Wdowim groszu."
  Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się 10 lutego o godz. 16. w Miejskiej Sali Koncertowej im. F. Chopina w Radzyminie, gdzie uczniowie klas III naszej szkoły wystawią Jasełka.

  Opracowanie: Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie




  BAL KARNAWAŁOWY

  11.01.2012r. (środa) - klasy "0" - III

  Klasy Ia, Ib, Ic, Id, Ie, IIIa, IIIc:
  Zajęcia w godz. 8.00 - 11.15.
  Podczas zajęć będzie trwał bal od godz. 8.30 do godz. 10.30.

  Klasy "0", IIa, IIb, IIc, IId, IIIb, IIId:
  Zajęcia w godz. 12.25 - 15.45.
  Podczas zajęć będzie trwał bal od godz. 12.30 do godz. 14.30.

  Zapraszamy do galerii: kl. I - III:

  12.01.2012r. (czwartek) - klasy IV - VI:

  Zajęcia odbywają się zgodnie z planem.
  W trakcie zajęć będzie bal dla uczniów według harmonogramu:
  Godz. 13.10 - 14.50 - klasy: Va, Vb, VIa, VIb, VIc, VId.
  Godz. 14.00 - 15.45 - klasy: IVa, IVb, IVc, IVd, Vc, Vd.

  Zapraszamy do galerii: kl. IV - VI:

  Mile widziane ciekawe, śmieszne przebranie. ZAPRASZAMY!!!



  -->> 10 stycznia 2012 roku w ramach programu edukacyjnego "Bezpieczna zima" odbyło się spotkanie pani sierżant sztabowej Kingi Czerwińskiej z Komisariatu Rzecznego Policji z uczniami
  klas I - IV naszej szkoły.
  Pani policjantka zapoznała uczniów z zasadami zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych na śniegu i lodzie. Poinformowała dzieci o grożących im niebezpieczeństwach, oraz sposobach postępowaniach w trudnych sytuacjach. Bardzo ciekawą prelekcje pani sierżant uzupełniała prezentacja multimedialna.
  Na zakończenie miłego spotkania odbył się mini konkurs z nagrodami dla uczniów, którzy udzielali prawidłowych odpowiedzi na zadawane przez panią sierżant pytania. Gromkie i długie oklaski dla pani Kingi Czerwińskiej najlepiej świadczyły, że na pewno nie był to czas stracony a nabyta przez uczniów wiedza przyda się podczas bezpiecznego spędzenia zbliżających się ferii zimowych.

  Zapraszamy do galerii:



  -->> UWAGA! Dnia 10 stycznia 2012 r. (wtorek) zapraszamy rodziców na zebrania klasowe podsumowujące naukę w I semestrze roku szkolnego 2011/2012.
  Klasy I - III na godz. 16.45, klasy IV - VI na godz. 17.45. Zapraszamy!



  -->> W dniu 3 stycznia 2012 roku przypada 100 rocznica urodzin patrona naszej szkoły ppłk. pil. Mariana Pisarka mężnego lotnika Kampanii Wrześniowej, bohatera słynnej, choć przez historię niedocenianej "Bitwy o Anglię."
  "Jednego z tak nielicznych, którym tak liczni zawdzięczają tak wiele."
  Pamięć o Jego czynach na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

  Uczniowie "Stalowej Jedynki"


  ppłk pil. Marian Pisarek - w 100 rocznicę urodzin

  Asem przestworzy był nasz bohater.
  Patronem szkoły jest nie od dziś.
  Za Jego męstwo i odwagę
  pochylamy głowy, składamy hołd.
  Na naszej tarczy lotników znak.
  Marian Pisarek to dla nas wzór.
  W 1942 w morskie odmęty spadł
  i tak zakończył się Jego szlak.
  Dziś w naszej pamięci swe miejsce ma -
  Marian Pisarek - przestworzy as.
  W pamiętne wrześniowe dni
  o nasze niebo z wrogiem się bił,
  bo radzymińskiej ziemi synem był.
  I gdy ze wschodu uderzył czerwony wróg -
  na tułaczy wyruszył szlak.
  Bo taki już nasz polski los - kochać Ojczyznę,
  i dla niej znosić trudy, tułaczki znoje.
  To dla Polski, to dla niej przemierzył
  Europy kraje, by na niebie Anglii
  o Jej wolność z hitlerowcami toczyć zażarte boje
  W 303 rozpoczął chwalebny szlak -
  Marian Pisarek przestworzy as.
  Patron "Stalowej Jedynki", naszej ziemi radzymińskiej syn.
  Pamięć niech o Nim nigdy nie zaginie.

  Małgorzata Rasińska kl. V d

  Z okazji tej uroczystości w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony pamięci patrona. Pan Grzegorz Jeleń przybliżył nam postać pilota, przypomniał jego sławetne czyny. Pokazał nam nie tylko mężnego pilota, ale przede wszystkim zwykłego człowieka, który tak samo jak my przeżywał rozterki, problemy dnia codziennego. Pan Grzegorz podkreślił kilkakrotnie, że chcieć to móc. Zaznaczył, że zwykły chłopak dzięki swoim umiejętnościom, uporowi w dążeniu do celu i wierze w to, że wszystko jest możliwe, osiągnął to, o czym marzył. Zasłużył się dla ojczyzny i zapisał w jej pamięci złotymi literami.

  Staramy się naśladować w tych dążeniach naszego patrona i mamy nadzieję, że nasze marzenia też uda nam się zrealizować.

  Zapraszamy do galerii:



  -->> Szkolny konkurs świąteczny "Jadą, jadą Mikołaje..." został rozstrzygnięty!!!

  Komisja Sędziowska szkolnego konkursu plastycznego "Jadą, jadą Mikołaje.." zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski dla uczniów klas I - IV postanowiła wyróżnić i nagrodzić nagrodami książkowymi:

  - Marysię Orpik z klasy I c
  - Edwina Gorzkowskiego z klasy I b
  - Sylwię Stokowską z klasy I b
  - Aleksandrę Wilczyńską z klasy III c
  - Martynę Klimkiewicz z klasy III c
  - oraz Oliwię Pachulską z klasy IV
  Gratulujemy zwycięzcom. Nagrody zostaną wręczone laureatom konkursu w środę 4 stycznia 2012 roku.

  Samorząd Uczniowski


  Zapraszamy do galerii:












  Dyrektor szkoły Elżbieta Jeleń składa serdeczne podziękowanie
  Paniom Agnieszce Cichy, Marzenie Mazur, Dorocie Poznańskiej oraz Ewie Stańczak za pomoc w przygotowaniu spotkania z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
  Dzięki Waszemu zaangażowaniu uroczystość miała godną oprawę,
  a przygotowane upominki sprawiły wielką radość.
  Wyrażam swoją wdzięczność za stałą gotowość do współpracy, sprawne działanie, odpowiedzialne podejście do wszelkich przedsięwzięć i poświęcony czas. Dziękuję i życzę wielu momentów satysfakcji
  z wykonywanych zadań.



  "Dzisiaj w Betlejem..."

  -->> W szkolnych murach zapanowała świąteczna atmosfera. We wtorek, 20 grudnia odbyły się jasełka pt. "Dzisiaj w Betlejem..." Przygotowali je uczniowie klas: IIIa, IIIb i IIIc pod kierunkiem pani Izabeli Dudek, Barbary Giera, Doroty Milewskiej oraz pani katechetki Anny Wyrzykowskiej.
  Jasełka obejrzeli wszyscy uczniowie I-VI, nauczyciele i pracownicy szkoły. Przedstawienie oparte było na scenkach wziętych z życia Świętej Rodziny, przeplatane kolędami. Na zakończenie Daria Giera uczennica kl. IV c odśpiewała pastorałkę Arki Noego "Gore gwiazda Jezusowi", co stworzyło niepowtarzalny klimat radości.
  Pani Dyrektor Elżbieta Jeleń podziękowała wszystkim artystom za występ i złożyła płynące z głębi serca życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

  Opracowała: Barbara Giera


  Zapraszamy do galerii:



  -->> Dnia 19 grudnia 2011 roku opiekunowie szkolnego koła PCK p. Barbara Giera i p. Aneta Jusińska w obecności uczennic naszej szkoły przekazały dary do Domu Dziecka w Równem.
  W akcji "Zostań świętym Mikołajem," której patronowało szkolne koło PCK wzięli udział uczniowie klas I- VI wraz z rodzicami. Zebrane zostały słodycze, przybory toaletowe i środki czystości.
  Za udział w zbiórce darów Wszystkim SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !!!





  "Dawno temu, przed wiekami, w małej wiosce Betlejem,
  cud się zdarzył nad cudami: zszedł na ziemię mały Bóg..."


  -->> Z wielką radością z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie klas: II d i III b wraz z paniami Anetą Jusińską i Barbarą Giera udali się w piątek, 16 grudnia 2011 r. na spotkanie z mieszkańcami Domu Opieki Społecznej w Radzyminie.
  W miłej, ciepłej i wzruszającej atmosferze uczniowie klasy II d zaprezentowali montaż słowno-muzyczny zatytułowany "O cudzie Bożego Narodzenia". Następnie po wspólnym zaśpiewaniu kolęd, uczniowie obu klas wręczyli własnoręcznie wykonane, świąteczne prezenty.
  Pani Barbara Giera w imieniu pani dyrektor Elżbiety Jeleń, całego Grona Pedagogicznego oraz Uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk. pil. M. Pisarka w Radzyminie złożyła pracownikom i mieszkańcom Domu najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne.
  W podziękowaniu uczniowie obdarowani zostali pysznymi batonikami. Obie klasy wraz z paniami A. Jusińską i B. Giera nagrodzone zostały pięknym, pisemnym podziękowaniem. Pani Barbara Giera w dowód wdzięczności otrzymała także dyplom.
  Wzruszające chwile, które towarzyszyły temu spotkaniu są dowodem na to, że warto jest dzielić radość zbliżających się Świąt z innymi ludźmi.

  W związku ze szkolna akcją "Każdy z nas ma na tyle dużą dłoń, że może z niej uczynić Betlejem" klasa IIIb z wychowawcą Barbarą Giera wyruszyła na spotkanie z osobami chorymi, samotnymi, przebywającymi w Domu Opieki Społecznej Caritas i Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym. Uczniowie klasy IIIb zaprezentowali jasełka oraz złożyli pensjonariuszom życzenia Bożonarodzeniowe oraz własnoręcznie wykonane słodkie upominki, a dyrektorom placówek karty świąteczne z życzeniami od pani Dyrektor Elżbiety Jeleń, Grona Pedagogicznego i wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Wizyta uczniów sprawiła radość osobom starszym i samotnym. Uczniowie zostali nagrodzeni cukierkami oraz zaproszeni na następny rok.
  Uczniowie klasy IIIb odwiedzili również pracowników Poczty oraz Banku Spółdzielczego w Radzyminie.
  Uczniowie kl. IIa i IIc pod opieką p. B. Wojciechowskiej i p. J. Łuczyk złożyli wizytę w Akademii Przedszkolaka oraz Radzymińskim Ośrodku Kultury i Sportu.
  Natomiast uczniowie kl. I c pod opieką p. M. Mazur złożyli świąteczne życzenia władzom miasta w Urzędzie Miasta i Gminy Radzymin.

  "Narodził się Król, narodził się Bóg Z
  Ku Niemu śpiew i marzenia płyną.
  święta noc, kolędy ton.
  Bliżej są niebo i dom.
  święty czas, to radosny czas.
  Zobacz ile serca jest w nas.
  Gdy w kręgu świątecznym
  wirują dziś, nasze nadzieje
  na nowe dni."

  Opracowanie: Barbara Giera i Aneta Jusińska


  Wigilijne pielgrzymowanie 2011 cz. I

  Wigilijne pielgrzymowanie 2011 cz. II



  -->> Dnia 15 i 16 grudnia 2011 r. uczniowie klas:
  "O"- wych. Beata Dąbrowska
  Ib - wych. Wanda Kopka
  Id - wych. Bożena Rolka
  Ie - wych. Agata Szczepanik
  IIa - wych. Beata Wojciechowska
  IIb - wych. Ewa Stańczak
  IIc - wych. Jolanta Łuczyk
  IId - wych. Aneta Jusińska
  IIId - wych Irena Jankowska
  zaprezentowali Rodzicom i zaproszonym gościom przedstawienia świąteczne. W miłej, rodzinnej i świątecznej atmosferze w blasku świec, uczniowie recytowali wiersze, śpiewali pastorałki i kolędy. Spotkania sprawiły wiele radości zarówno dzieciom jak i rodzicom.

  Jasełka kl. II a



  -->> UWAGA!!! Wyniki konkursu plastycznego organizowanego przez Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu w Radzyminie pt.: "Stroik świąteczny."

  Więcej TUTAJ (do pobrania plik tekstowy .doc)

  Zapraszamy do galerii



  -->> W dniu 15 grudnia 2011 nasza klasa VIc wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Sieradzką wybrała się do Pizzerii "Dominium" w Kobyłce. Poznaliśmy historię pizzy oraz proces jej powstawania. Zwiedziliśmy szereg stanowisk pracy w "Dominium": kuchnię, magazyn, zamrażalnię i stanowisko kierowcy.
  Dzięki uprzejmości właścicieli pizzerii każdy z nas dostał dużą porcję wybranej przez siebie pizzy oraz picie. Na koniec otrzymaliśmy "Dyplomy małego pizzera" wraz z upominkami, które pozwolą nam zapamiętać ten miło spędzony czas z rówieśnikami i naszą panią wychowawczynią.

  Marta Kosicka kl. VIc
  Weronika Sieradzka kl. VIc

  Zapraszamy do galerii



  -->> W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia 15.12.2011 r. o godz. 16.00 w kameralnym nastroju uczniowie klasy I e zaprezentowali rdzicom "Jasełka". Dzieci przedstawiły tradycyjną scenkę narodzin Jezusa z Maryją i Józefem, przybyli Trzej Królowie. Zjawił się również Aniołek, Diabełek, Pastuszek oraz świerszczyk grający na flecie. Były wierszyki, kolędy i życzenia świąteczne.
  Po występie uczniowie wraz z rodzicami udali się do sali, gdzie odbyły się warsztaty plastyczne tematycznie związane ze świętami. Uczniowie wraz z Rodzicami wykonali ozdoby choinkowe, które na pamiątkę zabrali do domu. Spotkanie odbyło się w miłej oraz twórczej atmosferze.

  Opracowała: Agata Szczepanik

  Zapraszamy do galerii



  "Pędzą renifery
  Sanie mkną po niebie
  Kto to przecież to Mikołaj
  Pewnie szuka Ciebie..."

  -->> Dnia 15.12.2011 r. uczniowie klas Ia i Ic pod kierunkiem p. Małgorzaty Jankowskiej i p. Marzeny Mazur zaprezentowali Rodzicom i swoim najbliższym program artystyczny "Spotkanie z Mikołajem." W świątecznej atmosferze uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Witali przybyłego św. Mikołaja który zorganizował dla rodziców zgaduj-zgadulę. Każda osoba, która udzieliła prawidłowej odpowiedzi została obdarowana słodkim upominkiem. Mikołaj wraz ze swoim Elfem obdarował wszystkich uczniów skromnym prezentem oraz słodką niespodzianką.
  Na zakończenie uczniowie wraz z wychowawczyniami przybyłym gościom złożyli życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku życząc:
  Dużo zdrowia, pomyślności
  I aby ta gwiazdka betlejemska,
  Która zaświeci o zmroku
  Zaprowadziła wszystkich do
  Szczęścia w nadchodzącym Nowym Roku
  oraz zaprosili do wspólnego kolędowania. Rodzice otrzymali od swoich pociech własnoręcznie wykonane prezenty.

  Opracowanie: Marzena Mazur


  Zapraszamy do galerii



  Moja ziemia rodzinna, jak ją chronić?


  -->> Dnia 14 grudnia 2011 roku o godzinie 12.00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Radzymin odbyła się debata pt. "Moja ziemia rodzinna, jak ją chronić?" zorganizowana przez twórców IV edycji programu "Przeżyj to z nami." Motorem działań na terenie Marek i Radzymina niezmiennie od czterech lat jest Pani Aleksandra Rutkowska-Szwed.
  W Urzędzie Miasta spotkali się uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy, rodzice i przedstawiciele władz miejskich. Na początku głos zabrała młodzież, która w bardzo przemyślany sposób przekazywała swoje spostrzeżenia dotyczące ochrony naszej ziemi rodzinnej, naszego środowiska. Uczniowie zwracali uwagę na obiekty, które pragnęliby widzieć odrestaurowane, jak np. Dworek księżnej Eleonory Czartoryskiej, mówili, że ich marzeniem są zadbane parki, place zabaw. Starali się udowodnić, że ochrona środowiska nie polega jedynie na otaczaniu opieką obiektów przyrodniczych, ale również na dbałości o kulturę, obyczaje, tradycję. Zaproponowali, by oprócz tak ważnego w historii Polski i świata Cudu nad Wisłą poświęcić trochę uwagi innym ważnym wydarzeniom i postaciom, jak np. Isaacowi Singerowi, nobliście, który część swojego życia spędził w Radzyminie. Uczniowie opowiadali o zabytkowych pałacach w Jaktorach i Woli Rasztowskiej, o kamieniu pamięci w Kołakowie i przydrożnej zabytkowej kapliczce w Chajętach. Debatowali również nad sytuacją ekologiczną Słupna, Marek.
  Po wystąpieniu uczniów głos zabrali zaproszeni goście, jako pierwsza Pani Elżbieta Darka, która podkreśliła, że młodzież świadoma tego, co się dzieje, z pewnością zadba w przyszłości o środowisko. Pan burmistrz Zbigniew Piotrowski podziękował rodzicom i nauczycielom za świadome wychowanie młodzieży i poprosił, by tę dyskusję przenieść do swoich domów, rodzin, by uświadomić wszystkich, jak ważna jest dbałość o środowisko. Przypomniał też, jakie możliwości w zakresie ochrony środowiska oferuje gmina. Na zakończenie wspominał też znanych radzyminiaków.
  Jako ostatnia głos zabrała Pani Aleksandra Rutkowska-Szwed, która podsumowała tegoroczne konkursy: krasomówczy, malarski i fotograficzny. W konkursie krasomówczym wzięło udział 82 uczniów ze wszystkich typów szkół, w tym 34 uczniów z Marek i 48 z gminy Radzymin. We wrześniowym plenerze malarskim uczestniczyło 208 uczniów, w tym 112 z gminy Radzymin i 96 z Marek. W konkursie fotograficznym natomiast grupowymi laureatami zostali: Koło Historyczno - Fotograficzne ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka pod opieką Pana Grzegorza Jelenia i uczniowie z Technikum Terenów Zieleni w Radzyminie.
  Takie debaty jak ta są bardzo potrzebne, żeby uświadomić młodzież, dorosłych, że ochrona środowiska jest bardzo ważnym aspektem naszego życia.

  Zapraszamy do galerii



  -->> W dniach 12 - 14 grudnia 2011 roku w naszej szkole dla uczniów klas IV - VI odbyły się prelekcje poświęcone 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce oraz NSZZ "Solidarność" - związkowi, który walnie przyczynił się do odzyskania w pamiętnym 1989 roku przez nasz kraj pełnej wolności i suwerenności.
  Prelekcje, które prowadził p. Grzegorz Jeleń - nauczyciel historii były kolejnym etapem programu edukacyjnego "Z kart historii najnowszej Polski" rozpoczętego zwiedzeniem wystawy w Bibliotece Publicznej zatytułowanej "Spójrz na Solidarność z perspektywy lat."

  Koło Historyczne "Wiarus"




  -->> Dnia 13 grudnia 2011r. klasy IVa, IVb, IVc, i IVd ze swoimi wychowawcami: p. A. Baraniok, p. G. Jeleniem, p. A. Ciborowską i p. D. Poznańską udały się do Cinema Park Bemowo na seans "Cztery żywioły."
  Interaktywne kino to miejsce, w którym nie można się nudzić. Uczniowie przemieszczali się bowiem po sześciu interaktywnych salach, a każda z nich to zupełnie inne emocje.
  W sali 3D, dzięki specjalnym okularom obserwowali w trójwymiarowym obrazie poruszające się kontynenty i wybuchające wulkany. W sali ruchu siedząc w ruchomych fotelach odbyli podróż po wodach i oceanach naszego globu. W sali muzyki odbył się koncert dźwięków i kolorów inspirowanych przez naturę. W sali wyobraźni wysłuchali fascynującej przygody naukowców, którzy znaleźli się wewnątrz jaskini. W sali interaktywnej sprawdzili swoją wiedzę z zakresu geologii, geografii, klimatu i pogody. W sali inspiracji obejrzeli film o sile i determinacji człowieka w sytuacji zagrożenia (trzęsienie ziemi).
  Ta wycieczka to niezwykła podróż w świat pełen tajemnic, przygód, nauki i zabawy.

  Opracowanie: A. Ciborowska


  Zapraszamy do galerii



  "Kiedy przyjdzie sroga zima, śnieżek świat zasypie.
  Wtedy przyjdzie gość wesoły, prezenty przyniesie..."


  -->> Uff! Święty Mikołaj w czwartek 08.12.2011 r. dotarł ze słodką niespodzianką do uczniów naszej szkoły, choć nie było łatwo...
  Kiedy dzieci z klas młodszych oczekiwały na ważnego gościa, nagle Piotruś z klasy II c otrzymał telefon. To był Mikołaj. Niestety, okazało się że ma awarię sań. Dobrze, że wcześniej pozostawił pod choinką torbę z zadaniami, którą znalazła p. Teresa Górska.
  Reprezentanci poszczególnych klas dzielnie rozwiązywali powierzone zadania i dzięki temu poznali część hasła, było to słowo: MIKOŁAJ. Następnie wszyscy odczytali całość: DZIś PRZYBYWA DO NAS śWIĘTY MIKOŁAJ.
  Czas oczekiwania umilił, przygotowany przez p. T. Górską, J. Łuczyk i A. Jusińską montaż słowno-muzyczny p.t. "W oczekiwaniu na świętego Mikołaja", zaprezentowany przez uczniów z klasy II c i II d. Kiedy wszyscy usłyszeli dźwięk srebrnego dzwonka do sali wkroczył Mikołaj.
  Radość była wielka! W podziękowaniu za przybycie, uczniowie zaśpiewali Mikołajowi piosenkę. Mamy nadzieję, że w święta również nas odwiedzi...

  Opracowanie: Aneta Jusińska




  -->> Dnia 06.12.11 r. nasza klasa VI B w towarzystwie klas VI A, V C oraz V D wybrała się do Sali Kongresowej na koncert pt. "5 złotych minut... ratujących życie, czyli zabawa na 112" pod opieką p. Jolanty Cholewy, p. Katarzyny Marzec, p. Katarzyny Rostkowskiej i p. Joanny Nowakowskiej.
  Wystąpiło tam wielu wspaniałych artystów takich jak zespół muzyki country "Drink Milk", świetny polski iluzjonista Maciej Pol, Aneta Figiel, Natalia Kukulska z zespołem, Sylwia Grzeszczak, zdobywczyni III miejsca w "X Factor" Ada Szulc oraz dwie niezwykłe formacje taneczne Flex i Puls. Oklaskom nie było końca.
  Nie zabrakło również konkursu medycznego, w którym uczniowie z trzech szkół odpowiadali na pytania oraz pokazywali, jak udzielić pierwszej pomocy. Pod koniec koncertu odbyło się spotkanie ze św. Mikołajem oraz prezent od niego - niesamowity pokaz laserów.
  Wszystko to nie mogło się odbyć bez dobrego prowadzącego - p. Krzysztofa Skiby. Całe to wydarzenie było niesamowitym zjawiskiem. Na szczególne uznanie zasługuje fundacja Prometeusz za stworzenie pięknego i niepowtarzalnego koncertu. Długo nie zapomnimy tego wydarzenia.

  Opracowanie: Mikołaj Koźluk kl. VI B




  -->> Serdecznie zapraszamy do czytania pierwszego i drugiego numeru naszej gazetki w wersji elektronicznej.

  Redakcja

  Więcej w zakładce "Lustro"



  -->> Redakcja szkolnej gazetki "Lustro Jedynki" zaprasza do przeczytania wywiadu z p. Janem Szulem, którego prace malarskie eksponowane były w Sali Koncertowej im. F. Chopina w Radzyminie.

  Więcej w zakładce LUSTRO



  -->> Czas oczekiwania na magiczne i pełne niezwykłych wrażeń Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy staramy się pomagać innym. Udziela nam się atmosfera świąteczna i pragniemy tą radością dzielić się z potrzebującymi.
  Już kolejny raz uczniowie klasy II a i II c wraz z rodzicami wykazali się wielką wrażliwością i chęcią pomocy. Aktywnie włączyli się do akcji "I ty możesz zostać świętym mikołajem" zorganizowanym przez wychowawczynie p. B. Wojciechowską i p. J. Łuczyk wspierając wychowanków Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Dębinkach.
  Uczniowie przygotowali paczki, w których znalazły się słodycze, kosmetyki, przybory szkolne, zabawki oraz odzież.
  Spotkanie z dyrekcją i podopiecznymi placówki odbyło się w ciepłej, przyjaznej atmosferze. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się, aby prezenty przyniosły uśmiech i radość dzieciom.

  Zapraszamy do galerii



  -->> W piątek 9 grudnia 2011 roku klasa IV b po d opieką wychowawcy p. Grzegorza Jelenie zwiedziła w sali konferencyjnej ROKiS wystawę prac malarskich znanych, od lat mieszkających w Polsce malarzy zza wschodniej granicy - Witalija Szyszkina (Rosja) i Walerego Selżuka (Ukraina). Zwiedzanie wystawy poprzedziła krótka prelekcja dyrektora Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu p. Mirosława Jusińskiego, który przedstawił uczniom życiorysy oraz dokonania artystów. Natomiast p. Anna Matera - Lewicka znana radzymińska malarka, jednocześnie prowadząca zajęcia plastyczne w ośrodku zapoznała zebranych z techniką malarstwa olejnego. To w tej technice zostały wykonane eksponowane na wystawie obrazy. Oglądając obrazy szczególne zainteresowanie młodych odbiorców sztuki wzbudziły portrety, pejzaże oraz prace przedstawiające martwą naturę.

  Zwiedzanie wystawy zorganizowane zostało w ramach realizowanego w naszej szkole programu edukacyjnego "Spotkania ze sztuką"

  Opracowanie SP 1

  Zapraszamy do galerii



  -->> Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 z wielkim zainteresowaniem obejrzeli wystawę malarstwa p. Jana Szula eksponowaną w sali Biblioteki Publicznej w Radzyminie. W poniedziałek (05.XII.2011 r.) wystawę zwiedziła klasa VI c, a w piątek (09.XII.2011 r.) klasa IV b. Uczniowie klasy IV uczestniczyli w mini konkursie, który zaproponowała młodym odbiorcom sztuki p dyrektor Marzena Małek. Konkurs polegał na udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące konkretnych prac artysty. Pytania , które sprawiały trochę problemów dorosłym , gdy zadawał je sam mistrz w czasie wernisażu 2 grudnia były wyjątkowo łatwe dla czwartoklasistów. Nagrody w postaci przepięknych albumów z ilustracjami prac p. Jana Szula zdobyli Szymon Mikołajewski, Jakub Szwech i Konrad Palesa.
  Gratulujemy zwycięzcom.
  Zwiedzanie wystawy zorganizowano w ramach realizowanego w szkole programu edukacyjnego "Spotkania ze sztuką"

  Opracowanie SP 1

  Zapraszamy do galerii



  -->> Początki znanej dziś wszystkim instytucji Caritas sięgają końca lat dwudziestych minionego wieku. Wówczas usystematyzowano prowadzoną szeroko przez Kościół działalność charytatywną powołując Instytut Caritas w Poznaniu. Miał on koordynować działalność licznie powstających Diecezjalnych Związków Caritas. Po zakończeniu II wojny światowej, w dobie stalinizmu zlikwidowano Caritas kościelną powołując w jej miejsce świeckie Zrzeszenie Katolików „Caritas” (nieuznawane przez Episkopat Polski). Dopiero chwilą wejścia w życie ustawy o stosunku państwa do Kościoła z 1989 roku nastąpił powrót Caritas kościelnej.
  Dziś Caritas Polska koordynuje pracę 44 diecezjalnych i archidiecezjalnych Caritas w kraju. Tysiące Polaków na co dzień pomaga potrzebującym włączając się w szereg akcji ogólnopolskich: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Jałmużna Wielkopostna, Kromka Chleba, Wakacyjna Akcja Caritas, światowy Dzień Chorego, Bądźmy razem, Wakacyjna Akcja Polonia, Tornister pełen uśmiechów, Twój 1 % pomoże chorym!
  Dużą popularnością wśród dzieci cieszą się Szkolne Koła Caritas. Pełnią ogromną rolę w formacji młodych pokoleń. Ich rola we współczesnym świecie jest nie do przecenienia. Mnóstwo wolontariuszy z wielkim zaangażowaniem pomaga potrzebującym uczniom, odwiedza osoby starsze, fizycznie i duchowo wspiera chorych, samotnych, rodziny poszkodowane losowo, prowadzi zbiórki książek, przyborów szkolnych, używanej odzieży, włącza się w akcje ogólnopolskie.
  Taka forma uczniowskiej aktywności powstanie niebawem w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie. Dziełu patronuje św. Brat Albert – patron ubogich i potrzebujących.

  Agnieszka Sieradzka


  Podziękowanie



  -->> Wyłoniono laureatów ogólnopolskiego konkursu na projekt koszulki "Kibicuję fair play" na szczeblu szkolnym.



  I miejsce - Przemysław Dąbrowski z kl. VI a


  II miejsce - Klaudia Słowik z kl. IV d


  III miejsce - Andrzej Adamski z kl. VI a




  Gratulujemy i życzymy wygranej na szczeblu ogólnopolskim.



  "To przez nieznajomość historii narzekamy na nasze czasy"
  G. Flaubert


  -->> W środę 30. Listopada 2011 roku w naszej szkole odbył się finał konkursu historycznego "Drogi do niepodległości."
  Celem konkursu było upowszechnianie wśród młodego pokolenia wiedzy o dziejach naszego państwa i jego sił zbrojnych. Tematyka konkursu obejmowała wydarzenia od roku 1772 - pierwszego rozbioru Polski aż po rok 1921 - czas ostatecznego ukształtowania się naszych granic państwowych. W eliminacjach polegających na rozwiązaniu specjalnie na tę okazję przygotowanego testu uczestniczyło 78 uczniów z klas VI.
  Do dwuetapowego finału zakwalifikowało się 12 uczestników. Pierwszy etap finału to rozwiązanie testu składającego się z 15 szczegółowych zadań, drugi zaś to odpowiedź na pytanie - Jak w czasach pokoju okazywać swój patriotyzm, swoją miłość do ojczyzny?

  Więcej w zakładce SUKCESY

  Zapraszamy do galerii



  -->> 30 listopada w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt. "Dom za bezcen", wystawione przez uczniów Gimnazjum nr 1 w Radzyminie. Nad pracą młodych aktorów z grupy Młodzieżowego Ochotniczego Pogotowia Rówieśniczego czuwały: Pani pedagog oraz p. Joanna Bożyk, która uczy muzyki.
  Uczniowie wcielili się w role m.in. dwóch przyjaciółek, które znalazły 5 zł i za te pieniądze kupiły dom. Niepokojąco niska cena sprowokowała podejrzenia. Okazało się, że w domu mieszkała zła czarownica, która nakłaniała dziewczyny do złego. Na szczęście mieszkańcem domu był też Kot Garfield, dzięki radom którego wiedźma została pokonana.
  W sztuce zauważyliśmy obecność motywów znanych utworów, tj. "Jaś i Małgosia", "Opowieści z Narnii" czy "Garfield." Oprócz zabawnych dialogów, mogliśmy wysłuchać też, wykonanych po mistrzowsku piosenek.
  Przedstawienie zawierało również morał, miało na celu nauczenie nas asertywności, czyli opanowanie sztuki mówienia NIE. Sztuka bardzo nam się podobała. Oprócz tego, że mogliśmy się trochę pośmiać, po raz kolejny uświadomiliśmy sobie, że nie należy zgadzać się na każdą propozycję.

  Opracowanie: Natalia Skonieczna, Małgorzata Nowicka, Karolina Waliszkiewicz, Zuzanna Cichy, Rafał Kosowski, Michał Koźluk, Leszek Filipiak


  Zapraszamy do galerii



  -->> Dzień Św. Andrzeja (patrona Szkocji, Grecji i Rosji) przypada na noc z 29 na 30 listopada. W Polskiej tradycji zwyczaj wróżenia w wigilię imienin Andrzeja ma wielowiekową tradycję. Pierwsze wzmianki na ten temat pochodzą z XIV i XV wieku. Wówczas andrzejkowy wieczór traktowano bardzo poważnie. Był on dniem wróżb dziewczęcych dotyczących miłości i małżeństwa. Dawniej wierzono, że wigilia tego święta ma moc ściągania na ziemię wszelkich duchów i złych mocy.
  Wróżbom sprzyjały długie jesienne wieczory. Początkowo swoją przyszłość miały poznawać tylko panny na wydaniu. I tak już od samego rana nasłuchiwały, z której strony szczeka pies - stamtąd, bowiem miał przyjechać ich wybranek. Wróżono także z bucików, koniecznie zdejmowanych z lewej nogi.
  Tradycja andrzejkowa ze wsi do miast dotarła dopiero w XIX wieku i stała się pretekstem do zabawy. Z czasem wróżby andrzejkowe zaczęto traktować, jako wesołą zabawę i uczestniczyli w niej zarówno chłopcy jak i dziewczynki.
  Obecnie są to miłe spotkania wieczorne, podczas których zgromadzeni
  z uśmiechem na ustach bawią się wróżąc sobie nawzajem.
  W naszej szkole zabawę andrzejkową (24.11.11) rozpoczęliśmy dyskoteką dla klas IV - VI. Na kilka godzin sala gimnastyczna zamieniła się w parkiet taneczny. Wszyscy uczniowie w radosnych nastrojach, wesoło pląsali – pojedynczo, w parach oraz w małych lub większych grupkach. Dziewczęta i chłopcy na ten szczególny czas zadbali nie tylko o dobre nastroje, ale także o wyjątkowe dyskotekowe stroje. O stronę muzyczną naszej zabawy zadbał, tradycyjnie już, pan Paweł Cybulski, a nad młodzieżą czuwała kadra pedagogiczna.
  W dniu 29 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w różnorodnych wróżbach i przepowiedniach, które oczywiście wszyscy traktowali
  z przymrużeniem oka.
  Nasze spotkanie z czarami i magią uczniowie rozpoczynali od wypowiedzenia zaklęcia: "Hokus-pokus, czary mary, aby wróżba się spełniła złóżmy dary." Po magicznym zaklęciu, każdy z uczestników rzucał grosik do złotego wiaderka. Gdy rzut był celny czar miał zadziałać. Wędrując wśród przygotowanych wróżbiarskich stanowisk, młodsi i starsi, chłopcy i dziewczęta pragnęli poznać swój los, dowiedzieć się, co ich czeka w niedalekiej przyszłości. Największą popularnością cieszyła się stara wróżba z bucikami oczywiście z lewej nogi. Wędrujące buciki w kierunku drzwi wywoływały niesamowite emocje i rumieńce na twarzy. Czy to mój bucik pierwszy opuści salę? Czy to ja będę tym szczęśliwcem? - Zastanawiały się nie tylko dziewczęta.
  Wróżby nawet te nie niezbyt przychylne wywoływały jednak salwy gromkiego śmiechu wśród zgromadzonej szkolnej gawiedzi. Wierzyć, nie wierzyć, ale pośmiać się z tego, co wróżba nam przepowiada zawsze można a nawet trzeba. Prawda oczywista, którą doskonale znają uczniowie jest taka, że nie od przepowiedni, ale od nas samych zależy nasza przyszłość.
  Samorząd Uczniowski w składzie: Katarzyna Kowalik, Patrycja Wojda wsparty przez reporterki "Lustra Jedynki"- Patrycję Traczyk, Natalię Skonieczną, Zuzannę Cichy oraz Klaudię Gajdę przebrane w stylowe stroje pod bacznym okiem opiekunek p. Doroty Kołaczyńskiej, p. Agnieszki Cichy i p. Doroty Poznańskiej rewelacyjnie wcieliły się w rolę wiedźm, czarownic i wróżek wszelakiej maści z kart wróżących, przyszłość przepowiadających.
  Była to naprawdę wspaniała zabawa, dzięki, której uczniowie mogli zanurzyć się w naszej ludowej obrzędowości. Mogli poznać stare obyczaje i sposoby spędzania czasu w długie jesienne wieczory. Teraz przed nami czas Adwentu, czas przygotowań i oczekiwań na najradośniejsze ze Świąt - Święta Bożego Narodzenia.

  Samorząd Uczniowski i Koło Redakcyjne "LUSTRO"




  -->> W dniach 28 listopada - 06 grudnia 2011 w naszej szkole odbył się
  "I Mikołajkowy Turniej Piłki Koszykowej o Puchar Prezesa UKS LOTNIK" w dwóch kategoriach: dziewcząt i chłopców.
  Do rozgrywek przystąpiło osiem drużyn z klas piątych. Po długich zmaganiach i wyrównanej walce poszczególne drużyny zajęły kolejno miejsca...

  Więcej w zakładce UKS LOTNIK



  -->> Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr.1 im. ppłk. pil. M. Pisarka w Radzyminie zajęli I miejsce w Mistrzostwach Gminy w Piłce Koszykowej. 14 listopada 2011r. reprezentacja chłopców ze Szkoły Podstawowej nr 1 wywalczyła Mistrzostwo Gminy Radzymin w piłce koszykowej. Po zwycięstwach ze Szkołą Podstawową nr 2 w Radzyminie i Sp w Załubicach w finale Rejonowym zajeliśmy II miejsce nieznacznie ustępując SP nr 3 z Marek.

  Skład drużyny która zajęła I miejsce: Augustyniak Dawid, Szczotka Jakub, Drużkowski Tomasz, Kozobowski Jakub, Rosa Sebastian, Majewski Arkadiusz, Pachulski Jakub, Dobrzeniecki Hubert, Pieńczuk Radosław, Zyśk Cezary, Żmuda Paweł, opiekun Arkadiusz Kostrzębski.
  Dziewczęta zajęły II miejsce w mistrzostwach Gminy w Piłce Koszykowej.

  Drużyna piłki koszykowej chłopców



  Na wieczną służbę odszedł ostatni polski pilot - uczestnik Bitwy o Anglię
  Generał brygady pilot Tadeusz Sawicz (13.II.1914 - 19.X.2011)

  -->> Tadeusz Sawicz urodził się 13 lutego 1914 roku w Warszawie Był absolwentem Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie (IX promocja). W kampanii wrześniowej 1939 roku bronił Warszawy w składzie Brygady Pościgowej. 14 Września zasłynął z brawurowego przylotu z Kresów do oblężonej stolicy z rozkazami od Naczelnego Wodza marszałka Edwarda Rydza – Śmiałego. W dniu następnym przedarł się na południe kraju.
  Po agresji Armii Czerwonej (17.IX) ewakuował pozostałe samoloty Brygady do Rumunii, a następnie przedostał się do Francji. Latał bojowo w kampanii roku 1940. Po kapitulacji Francji przedostaje się do Anglii. Od 20 października 1940 roku walczy w składzie Dywizjonu 303 (w tym samym czasie w dywizjonie służył również patron naszej szkoły ppłk pil. Marian Pisarek).
  W roku 1941 współtworzy Dywizjon 316 Warszawski. Od września 1942 roku dowodzi Dywizjonem 315 Dęblińskim. Latał bojowo w dywizjonach 302, 308, 315 i 317. W kwietniu 1944 roku skierowany zostaje do sztabu 9 Armii Powietrznej USAAF, gdzie dostaje przydział do 61 Fighter Squadron (FS). Jako pilot dowodził wszystkimi Polskimi Skrzydłami.
  Zwolniony ze służby w lotnictwie polskim (1948) pozostaje w Anglii. W roku 1957 zamieszkał w Kanadzie, gdzie pracuje w przemyśle lotniczym. Do Polski powraca w 1976 roku, aby opiekować się chorym ojcem. Później powróci do Kanady.
  3 Maja 2006 roku otrzymuje od śp. prezydenta Lech Kaczyńskiego nominację na stopień generała brygady. W czasie II wojny światowej zestrzelił 3 samoloty wroga a 3, 5 uszkodził.
  Generał pilot Tadeusz Sawicz był ostatnim z 145 polskich pilotów biorących udział w niedocenionej przez historię Bitwie o Anglię. Został odznaczony: Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militarii, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, Medalem Lotniczym, Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, angielskim i amerykańskim Distinguished, dwukrotnie Air Medal oraz holenderskim Vliegerkruis.

  Uroczysta msza żałobna odbędzie się 30.XI.2011 roku o godzinie 11.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, po czym prochy generała Tadeusza Sawicza spoczną w grobie na Wojskowych Powązkach.

  Cześć Jego pamięci

  Koło Historyczne "Wiarus"



  -->> W sobotę 26 listopada 2011 roku młodzi pasjonaci historii ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk. pil. Mariana Pisarka w Radzyminie pod opieką p. Pawła Cybulskiego i p. Grzegorza Jelenia udali się na długo oczekiwaną wycieczkę do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Tematem przewodnim naszej wizyty, było odzyskanie przez Polskę po 123 latach niewoli niepodległości. Niebo zasnute ołowianymi chmurami, dość niska temperatura i siąpiący deszcz nie nastrajał nas zbyt optymistycznie. Jednak już, gdy znaleźliśmy się na dziedzińcu muzeum wiedzieliśmy, że będzie to dla nas niezapomniana lekcja historii.
  Pan Grzegorz Jeleń opiekun Koła Historycznego "Wiarus" ogłosił konkurs na fotografię eksponatu, który związany byłby z Bitwą Warszawską, z walkami o Radzymin. Jak w gąszczu samolotów, czołgów, pojazdów odszukać te właściwe? Pan Paweł Cybulski udzielał nam natomiast praktycznych rad jak zrobić dobrą fotkę (a jest w tym naprawdę dobry).

  Więcej w galerii - zapraszamy:



  Finał Powiatowy "Bezpieczna droga do szkoły"

  -->> 23 listopada 2011 r. w Miejskim Gimnazjum im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zielonce odbył się uroczysty finał powiatowego etapu "Bezpiecznej drogi do szkoły."
  Dzieci z klas IV-VI szkół podstawowych i klas I-II szkół gimnazjalnych przystąpiły do konkursu na temat wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, które podczas dwuetapowego egzaminu prezentowały zdobyte umiejętności. W finale uczestniczyli reprezentanci szkół z Marek, Zielonki, Ząbek, Radzymina, Kobyłki, Wołomina, Dąbrówki, Jadowa, Klembowa, Poświętnego, Tłuszcza, Strachówki. Do finału zakwalifikowało się 240 uczestników. W części teoretycznej należało wykazać się wiedzą z zakresu przepisów o ruchu drogowym, a egzamin praktyczny polegał na sprawnym pokonaniu specjalnie przygotowanego toru rowerowego.
  Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody: rowery, aparaty fotograficzne oraz MP4, ufundowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Dodatkowo, każdy uczestnik konkursu wyposażony został w zestaw do bezpiecznej jazdy na rowerze.
  Podczas, gdy komisja zliczała wyniki, uczestnicy mogli obejrzeć pokaz tresury psów i technik obronnych, który zaprezentowali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wołominie.
  Wszyscy uczestnicy finału otrzymali zestawy zawierające wyposażenie rowerzysty.

  W kategorii: Chłopcy - Szkoła Podstawowa zwyciężyli:

  I miejsce - Adrian Zegar z Ząbek
  II miejsce - Piotr Dyniewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie
  III miejsce - Tomasz Pierzchała

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  Więcej na stronie Powiatu Wołomińskiego



  "Czarnoksiężnik z Krainy Oz"


  -->> W czwartkowe popołudnie, 17 listopada, uczniowie Koła Redakcyjnego zostali wytypowani przez Panią Dyrektor i udali się do Miejskiego Domu Kultury Ochota w Warszawie, aby obejrzeć spektakl pt. "Czarnoksiężnik z Krainy Oz."
  Wyjazd zorganizowała Pani Aleksandra Rutkowska-Szwed, uczestniczyli w nim nie tylko uczniowie naszej szkoły, lecz także okolicznych placówek, m.in. koledzy i koleżanki ze Słupna, Marek i z innych szkół radzymińskich. Już na miejscu spotkaliśmy też grupę emerytów z naszego miasta, którzy także przyjechali obejrzeć spektakl.
  Musical trwał ok. godziny. Aktorzy - młodzież w naszym wieku, doskonale radzili sobie z grą na scenie. Wcielili się w role m.in. Danusi, Pieska, Rycerza, Stracha na wróble i Czarnoksiężnika z Krainy Oz. Szukając władcy, każdy odnalazł samego siebie. Odkrył, że to, czego najbardziej potrzebuje, znajduje się w nim samym. Integralną częścią całego przedstawienia była muzyka, która wprowadzała żywy i pogodny nastrój.
  Przedstawienie bardzo nam się podobało. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem tego, że nawet bardzo małe dzieci doskonale radziły sobie z aktorstwem. Dziękujemy im za ten występ.

  Opracowanie: "Lustro Jedynki"



  -->> Podczas październikowych zajęć w świetlicy zastanawialiśmy się wspólnie nad sposobami spędzania wolnego czasu podczas jesiennych wieczorów i pochmurnych, słotnych dni. Zgodnie doszliśmy do wniosku, że wspaniałą formą są gry planszowe. Stwierdziliśmy, że grając w nie możemy miło spędzać czas z rodzicami, rodzeństwem, babcią, dziadkiem, ale również z rówieśnikami.

  Więcej TUTAJ



  Ogólnopolski konkurs na projekt koszulki
  "Kibicuję fair play"

  Projekt, który zdobędzie grand prix będzie oficjalnie promował VI edycję
  "Szkoły bez przemocy", pod hasłem "Kibicuję fair play!"

  1. Zaprojektuj koszulkę promującą kibicowanie fair play i wygraj tablety graficzne oraz oryginalne koszulki z autografami reprezentacji Polski w piłce nożnej!
  2. Zgłosić można maksymalnie dwa projekty w postaci plików graficznych JPG (dopuszczalne rozmiary: 2480x3425 px (81 x 121 cm), 3543x3543 px (125 x 125 cm)).
  3. Przedmiotem konkursu są projekty przeznaczone do umieszczenia na koszulce typu T-shirt, które promują ideę przewodnią VI edycji Programu "Kibicuję fair play".
  4. Projekty zgłaszamy w postaci plików graficznych zapisanych na płycie CD, pendriv'e lub wysłane e-mailem na adres szkolny sp1radz@poczta.onet.pl
  do 25 listopada 2011r.
  do p. Doroty Poznańskiej lub do p. Anny Ciborowskiej.
  5. Nagrodami głównymi dla zdobywców pierwszych trzech miejsc na szczeblu ogólnopolskim będą tablety graficzne oraz koszulki własnego projektu (dla zwycięzców i ich klas). Natomiast autorzy wszystkich 11 najlepszych projektów (3 nagrody główne i 8 wyróżnień) otrzymają koszulki z autografami naszej najlepszej "11" - reprezentacji Polski w piłce nożnej.
  6. Nagrodą na szczeblu wewnątrzszkolnym będzie dyplom oraz ocena celująca
  z informatyki.


  ZAPRASZAMY :) :)



  -->> Uczniowie klas I - VI wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Jestem uczestnikiem ruchu drogowego, więc myślę," którego organizatorem było Kuratorium Oświaty w Warszawie i Szkoła Podstawowa nr 143 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie.
  Dnia 15 listopada 2011 r. nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i dyplomów.
  Uczennica naszej szkoły Dorota Wardak z kl. II b zajęła I miejsce. Gratulujemy!!!!

  Opiekun: Małgorzata Łuczyk


  Zapraszamy do galerii:



  -->> W dniu 21.11.2011 r. odwiedził naszą szkołę krakowski teatr "Kurtyna." Artyści przedstawili spektakl profilaktyczny pt.: "Być sobą."
  W przedstawieniu zaprezentowano młodym widzom dwunastoletniego chłopca, który pali papierosy, nie uczy się, koleguje się z chuliganami, używa przemocy, oszukuje matkę i przyjaciółkę. Jest leniwy, nie pomaga w domu.
  Jego zachowanie powoduje ostrą reakcję pedagoga oraz rodziców innych dzieci. Matka przejrzawszy na oczy traci do niego zaufanie. Przyjaciółka przestaje mu wierzyć. Trener usuwa go z drużyny. Chłopiec musi naprawić swoje błędy.
  W podsumowaniu aktor stara się uświadomić dzieciom, że trzeba być asertywnym, gdy inni namawiają do złego, odważnie powiedzieć - nie! Jeśli tego nie zrobią, mogą zbyt dużo stracić, tak jak bohater przedstawienia.
  Uczniowie klas IV - VI pożegnali aktorów wielkimi brawami.

  pedagog Dorota Kołaczyńska


  Zapraszamy do galerii:



  -->> W piątek 18 XI. 2011 roku klasa IV b pod opieką wychowawcy p. Grzegorza Jelenia zwiedziła wystawę w Bibliotece Miejskiej w Radzyminie. Wystawa prac utalentowanych artystów była jednym z punktów programu zorganizowanego po raz pierwszy w powiecie wołomińskim I Festiwalu Lokalnych Kultur Dyrektor Biblioteki p. Marzena Małek przybliżyła uczestnikom wycieczki główne założenia festiwalu oraz sylwetki wystawiających swoje prace artystów. Malarstwo akwarelowe prezentowała p. Aneta Saka bardzo doświadczona artystka z Wołomina. Jej prace obrazowały całokształt twórczości artystki wzbudzając zachwyt kunsztem wykonania oraz tematyką prac.
  Malarstwo olejne prezentowała młoda bardzo obiecująca i wrażliwa artystka z Radzymina p. Paulina Budek. Szczególnym zainteresowaniem młodych odbiorców sztuki cieszyły się przedstawiane w bardzo awangardowy sposób zwierzęta i kwiaty. Pani Alina żelaziniewicz-Maciuszko pochodząca również z naszej gminy prezentowała bardzo ciekawą ceramikę. Uczniowie oglądając wystawiane prace zapoznani zostali z technikami ich wykonania.
  Zwiedzanie wystawy zorganizowane było w ramach realizowanego w naszej szkole programu edukacyjnego "Spotkania ze sztuką."

  Uczniowie klasy IV b z wychowawcą


  Zapraszamy do galerii:



  -->> Konkurs fotograficzny Koła Przyrodniczego "Orlik" zatytułowany: "Najfajniejsze fotki z warszawskiego ZOO" - rozstrzygnięty:

  Po długich i bardzo burzliwych obradach Komisja Sędziowska postanowiła wyróżnić zaszczytnym I miejscem w konkursie zdjęcia wykonane w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym przez:
  - Zuzannę Klos uczennicę klasy IV a,
  - Julię Masłowską uczennicę klasy IV b
  - oraz Macieja Przygodę ucznia klasy V d.
  (Komisja postanowiła nie przyznawać miejsca II i III.)

  WIĘCEJ TUTAJ:



  -->> Obchody 93 Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości już za nami. Może warto jednak, choć na chwilę wrócić do tamtej podniosłej atmosfery, nastroju i narodowej dumy z faktu, że po 123 latach niewoli nasi przodkowie sami wywalczyli naszą niepodległość.
  Jak przebiegały uroczystości w naszym rodzinnym mieście, a jak w Warszawie naszej stolicy możecie zobaczyć w galerii zdjęć do obejrzenia, której zapraszamy?
  Ciekawostką jest natomiast nasze nieoczekiwane spotkanie z przyjaciółmi naszej szkoły z Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego, której przedstawiciele po raz pierwszy tak licznie uczestniczyli w defiladzie. Ciekawe, czy ich poznacie?
  Zaś naszym zacnym pasjonatom historii polskiego lotnictwa walczącego na zachodzie podczas II wojny światowej przesyłamy najserdeczniejsze pozdrowienia.

  Koło Historyczne "Wiarus"


  Zapraszamy do galerii:

  - Obchody w Radzyminie
  - Przygotowania przed Defiladą
  - Defilada Alejami Jerozolimskimi
  - W Muzeum Wojska Polskiego



  -->> W dniu 11.XI.2011 Roku w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie miała miejsce niecodzienna ekspozycja poddanych konserwacji części legendarnego samolotu bombowego PZL – 37 B "Łoś", które odnaleziono we wrześniowy weekend pod Wólką Radzymińską. Konstruktorem samolotu był p. Jerzy Dąbrowski urodzony w dniu 8.IX.1899 roku w Nieborowie kolo Łowicza.
  W roku 1921 rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W roku następnym przenosi się na Wydział Mechaniczny Politechniki Warszawskiej. Trudna sytuacja materialna zmusza przyszłego konstruktora do podjęcia pracy zarobkowej w Centralnych Warsztatach Lotniczych w Warszawie. W roku 1924 konstruuje pierwszy polski samolot sportowy D – 1 "Cykacz" (jednomiejscowy dwupłatowiec), który oblatany zostaje w lutym 1925 roku na lotnisku mokotowskim.
  W roku 1925 zaczyna latać, jako pilot w Centralnej Eskadrze Treningowej I Pułku Lotniczego w Warszawie, gdzie dzięki zezwoleniu ówczesnych władz wojskowych ukończył pełen kurs pilotażu wojskowego łącznie z akrobacją na samolocie myśliwskim, (jako jeden z trzech cywili). W roku 1927 wspólnie, z inż. Antonim Szackim projektuje dwumiejscowy samolot sportowy DUS III - Pta - Pta, na którym rok później Antoni Mroczkowski zdobędzie pierwsze miejsce w II Krajowym Konkursie Awionetek za najlepszą prędkość przelotową. Od wiosny 1928 roku pracuje, jako konstruktor w PZL w Warszawie, gdzie pozostanie do wybuchu II Wojny światowej. Wśród licznych konstrukcji lotniczych, nad którymi pracuje dwie przejdą do historii polskiego lotnictwa - samolot bombowy PZL - 37 "Łoś" (złoty medal na Międzynarodowym Salonie Lotniczym w Paryżu. PZL 37, Łoś’ uznany zostaje za jeden z najnowocześniejszych samolotów bombowych na świecie.) oraz projekt samolotu myśliwskiego z silnikiem rzędowym PZL 62. Projekt ten wyprzedzał o kilka lat najnowocześniejsze samoloty myśliwskie aliantów, czy też niemieckie. Szkoda, że nie został zrealizowany. W czasie II Wojny światowej pracuje w angielskich ośrodkach lotniczych. Po zakończeniu wojny (1948 rok) pracuje w angielskim przemyśle lotniczym. W roku 1955 wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych Ameryki, gdzie zaproponowano mu stanowisko głównego konstruktora samolotu komunikacyjnego w zakładach Cessna. Cztery lata później przenosi się do zakładów lotniczych Beringa, gdzie do kwietnia 1967 roku zajmować się będzie konstrukcją statków kosmicznych. Umiera 17.IX. 1967 roku.

  W namiocie rozstawionym na dziedzińcu oprócz elementów samolotu bombowego prezentowane były inne znaleziska grupy eksploracyjnej muzeum. Swoje stanowiska miały również licznie przybyłe grupy rekonstrukcyjne. Krótka konferencja prowadzona przez p. Adama Sikorskiego redaktora popularnego programu "Było...nie minęło" poświęcona była efektom realizacji programu poszukiwania ocalałych fragmentów słynnego samolotu. Pan Marek Rogusz, jeden z głównych inicjatorów poszukiwań samolotu "Łoś" na naszym terenie, przybliżył zebranym historię pamiętnego lotu z dnia 7.IX.1939 roku.
  W tym miejscu przyłączamy się do apelu redaktora programu "Było...Nie minęło" o informacje dotyczące miejsc, gdzie spoczywać mogą różne pozostałości po burzliwych dziejach naszej ojczyzny.
  Napływające informacje będą weryfikowane i mogą przyczynić się do wzbogacenia zasobów muzealnych naszego kraju.

  Adres e-mail: info@bylonieminelo.pl

  Koło Historyczne "Wiarus"


  Zapraszamy do galerii:



  "Jeszcze Polska nie zginęła..."

  -->> 9 listopada w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka Mariana Pisarka w Radzyminie odbyła się coroczna uroczysta akademia poświęcona ważnej dla każdego Polaka pamiętnej dacie 11 Listopada 1918 r.
  Dzień 11 Listopada to bardzo ważna data - o ile nie najważniejsza - dla kaźdego Polaka. Dlatego tak waźne jest, by w kaźdej polskiej szkole młodzi ludzie pamiętali o święcie Odzyskania przez Polskę Niepodległości, a w tym roku przypada juź 93 rocznica.
  Przygotowanie akademii pani dyrektor Elźbieta Jeleń powierzyła klasie VI d oraz chórowi szkolnemu. Młodzież w odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej z ogromnym zaangażowaniem i zrozumieniem informowała widzów o sytuacji politycznej w jakiej przez 123 lata znajdowała się ówczesna Polska. Recytowała wiersze i śpiewała niezapomniane pieśni patriotyczne i żołnierskie. Myślę, że zarówno najmłodsi jak i starsi uczestnicy tego spotkania, pomimo dzielących ich pokoleń, poczuli ogromną wdzięczność wobec wszystkich tych, którzy za wolną Polskę walczyli i niejednokrotnie ginęli.

  Opracowanie: Anna Liwska


  Zapraszamy do galerii:



  -->> W naszej szkole uczniowie klas IV - VI przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Mazury Cud Natury." Dwoje z nich zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego: Aleksandra Szestowicka i Tomasz Kowalik.
  Wraz z opiekunem p. Marzeną Mazur zostali zaproszeni na uroczyste podsumowanie tego konkursu do Sokołowa Podlaskiego.
  Serdecznie gratulujemy i życzymy uczniom dalszych sukcesów na polu artystycznym i nie tylko. :)



  Zapraszamy do galerii:



  Nauczyciele bawią się "Tabliczką mnożenia"

  -->> Uczniowski Klub Sportowy LOTNIK ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Radzymina, dzięki uprzejmości pani dyrektor Elżbiety Jeleń, był organizatorem nietypowego szkolenia dla nauczycieli matematyki oraz nauczania zintegrowanego. Przedstawiciele szkół z Radzymina, Słupna, Ciemnego, Sierakowa i Nadmy zapoznali się z nowatorskimi formami nauki tabliczki mnożenia, dodawania i odejmowania przy pomocy - gry w karty. Brzmi niewiarygodnie? Nie, jeśli do gry używamy specjalnie stworzonych do tego celu kart matematycznych pana Andrzeja Grabowskiego...

  WIĘCEJ w UKS Lotnik

  Zapraszamy do galerii:



  W DNIU WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH I DZIEŃ ZADUSZNY
  pamiętamy o tych, którzy odeszli...

  "...A choć ich życia płomień zgasł,
  To myśli o nich
  Są przecież w nas..."
  Maria Czerkawska "Zaduszki"[fragm.]

  -->> W piątek 28.10.2011 r. uczniowie i wychowawcy klas II c, II d, III b, III c udali się na cmentarz, aby uczcić pamięć żołnierzy poległych w obronie naszej Ojczyzny. Odwiedzili także groby zmarłych nauczycieli naszej szkoły oraz zapalili znicze przed tablicą z wizerunkiem Ojca świętego Jana Pawła II.
  W ciszy, skupieniu i zadumie porządkowali zaniedbane groby. Pamiętali o modlitwie za dusze zmarłych.

  Zapraszamy do galerii:

  Takie ciche, ciche święto,
  Rozjarzone świeczkami,
  Dzień, w którym serce pozdrawia,
  Pamięta tych, co rozstali się z nami.
  święto rozsnute mgliście
  Nad jesiennym, zadumanym światem,
  Gdy żywi zmarłym dobrą myśl wyślą,
  Zmiotą z grobu zeschłe liście,
  Położą kwiatek.

  Hanna Łochocka "Dzień zaduszny"



  SPOKOJNEGO WYCISZENIA
  PEŁNEGO REFLEKSJI I ZADUMY
  NAD ŻYCIEM I PRZEMIJANIEM PRZY GROBACH BLISKICH...

  Zapraszamy do galerii animacji wykonanych przez uczniów kl. IV a i IV d



  "Wy jesteście przyszłością świata"

  Te słowa wypowiedział Jan Paweł II w dniu inauguracji pontyfikatu 22 października 1978 roku z okna Pałacu Apostolskiego. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk. pil. Mariana Pisarka w Radzyminie wierni tym słowom od wielu lat uroczyście obchodzą rocznicę pontyfikatu. W tym roku najmłodsze dzieci z klasy I c i II b pod kierunkiem nauczycieli p. Marzeny Mazur i p. Ewy Stańczak przybliżyły najważniejsze wydarzenia z życia Papieża Polaka.
  Był to montaż słowno - muzyczny przeplatany projekcją filmową przygotowaną przez p. Pawła Cybulskiego.

  Dopełnieniem programu była symboliczna dekoracja: portrety Ojca świętego i jego rodziców połączone biało - czerwoną łodzią z opartymi o nią wiosłami. Symbolikę dekoracji podkreśliła p. dyrektor Elżbieta Jeleń, która sugerowała, że taką łodzią mogą wypłynąć na głębię swego życia. Pomogą im w tym dwa wiosła: jedno symbolizuje dom, drugie szkołę. Aby dotarli do celu, oba wiosła muszą współpracować, muszą poruszać się w zgodnym kierunku.
  Program ten był dwukrotnie prezentowany 26 października dla uczniów, grona pedagogicznego i pracowników administracji w naszej szkole.
  W dniu 27 października zostaliśmy zaproszeni do Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu, gdzie nasz program zaprezentowaliśmy zgromadzonym członkom Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Prezes Koła p. Janusz Rasiński wyraził gorące słowa podziękowania dla uczniów w imieniu bardzo licznie zgromadzonej publiczności. Dzieci zaś zostały nagrodzone gromkimi brawami i słodkimi upominkami.
  W dniu 3 listopada uczniowie z tymże programem udali się do Miejskiej Sali Koncertowej im. Fryderyka Chopina w Radzyminie. Tam zaprezentowali go rodzicom, władzom miasta, duchowieństwu, pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej oraz mieszkańcom. Występy najmłodszych spotkały się z ogromnym uznaniem i wzbudziły wzruszenie wywołując niejednokrotnie łzy. Władze miasta nagrodziły występujących za trud i wysiłek złotymi monetami "Radzymira" oraz wizerunkiem i litanią do bł. Jana Pawła II. Proboszcz radzymińskiej parafii podziękował za piękny występ i wręczył słodką niespodziankę. Pan Janusz Rasiński w imieniu emerytów i rencistów z PZERiI oddział rejonowy Radzymin, jeszcze raz gorąco podziękował za chwilę wzruszeń jakie wywołał spektakl (obejrzany dwukrotnie) oraz za bardzo udaną wieloletnią współpracę z naszą szkoła prosząc jednocześnie o następne wspólne inicjatywy.
  Obchody pontyfikatu w naszej szkole rozpoczęły się z początkiem października ogłoszeniem konkursu wiedzy o życiu i posłudze bł. Jana Pawła II. Uczestnikami byli uczniowie klas IV , a organizatorami p. Agnieszka Cichy i p. Grzegorz Jeleń opiekunowie Samorządu Szkolnego i Koła Historycznego "Wiarus."

  Zwycięzcy przebrnęli przez dwa trudne etapy. Laureatami zostali:
  I miejsce Julia Całka kl. IV c
  II miejsce Karolina Jastrzębska kl. IV c
  III miejsce Jakub Matusiak kl. IV b
  Wyróżnienia zdobyli:
  - Daria Giera kl. IV c
  - Klaudia Słowik kl .IV

  Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów nastąpiło po prezentacji programu w Miejskiej Sali Koncertowej. (Laureatka zgodnie ze zwyczajem naszej szkoły otrzymała oprócz nagród książkowych statuetkę z wizerunkiem Jana Pawła II.) Do wręczenia nagród pani dyrektor Elżbieta Jeleń zaprosiła Przewodniczącą Rady Miasta p. Elżbietę Darkę, Wiceprzewodniczącego p.Mirosława Fabisiaka, proboszcza Stanisława Kucia i p.Janusza Rasińskiego. Przewodnicząca Rady Miasta oraz ksiądz proboszcz, dziękując uczniom za wspólnie przeżyte chwile zadali młodym aktorom i laureatom szkolnego konkursu wiele pytań dotyczących historycznego pobytu bł. Jana Pawła II na radzymińskiej ziemi oraz pamiątek i relikwii po świętym mężu będących w naszych parafiach. Chóralne ,a co najważniejsze prawidłowe odpowiedzi najmłodszych uczniów " Stalowej Jedynki" bardzo dobrze świadczą o pamięci o Papieżu – Polaku kultywowanej zarówno w domu rodzinnym jak i szkole.
  Uczniowie zakończyli swój występ słowami: "Zawsze będziemy wierni idei Papieża Polaka i wypłyniemy w rejs życia pokonując przeciwności losu z szacunkiem, miłością do bliźniego i oddaniem Ojczyźnie." Ze wzruszeniem zaśpiewali pieśń "Biały pasterzu z gorącym sercem ...". Mamy nadzieję, że tegoroczne obchody pontyfikatu na trwałe zapadną w umysłach i sercach małych aktorów i publiczności, która wypełniła cała salę koncertową. W imieniu uczniów biorących udział w przedstawieniu serdecznie dziękujemy wszystkim , którzy przybyli mimo wczesnej pory aby wspólnie z nami wspominać wielkiego Polaka, który pozostał wierny Bogu i Ojczyźnie do końca swych dni.

  Opracowanie: SP1


  * "stalowa jedynka" - nazwa pochodzi od koloru lotniczych mundurów Pocztu Sztandarowego szkoły.



  -->> Dnia 28.10.2011 r. uczniowie kl. I c i II b z wychowawczyniami: p. M. Mazur i p. E. Stańczak w piękny, słoneczny, jesienny dzień wybrali się do Skansenu w Kuligowie. W gościnnych progach przywitał nas gopsodarz i zaprosił do zwiedzania zabytkowych domostw, budynków gospodarczych i usługowych z ubiegłego stulecia.
  Przewodnik oprowadził uczestników wycieczki i bardzo interesująco przybliżył im wiedzę na temat życia, zawodów z tamtego okresu. Szczególną uwagę zwrócił na wielki wysiłek fizyczny jaki podejmowali ludzie przy wykonywaniu różnorodnych prac w domu, w obejściu i na roli.
  Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach garncarskich. Na ich oczach powstały piękne dzbanki, garnuszki i kubeczki. Były również świadkami powstawania ozdób z metalu wytwarzanych ręcznie przez kowala. Gospodarz przygotował dla dzieci atrakcję - przejażdżkę bryczką na drewnianych kołach. Podczas niej dzieci podziwiały piękny krajobraz Doliny Dolnego Bugu.
  Na zakończenie czekał na dzieci ciepły posiłek: pieczona kiełbaska i pyszna, gorąca, malinowa herbata. Uczniowie mieli również możliwość zakupu ręcznie wykonanych z gliny i drewna zabawek i ozdób.
  Dzieci niechętnie rozstawały się ze Skansenem i obiecały powrót na zimowy kulig.

  Zapraszamy do galerii:



  -->> W dniach 21-28.10.2011 r. uczniowie klasy IV b pod opieką wychowawcy p. Grzegorza Jelenia uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej w ramach realizowanego przez PTZN programu edukacyjnego "Przeżyj to z nami..." Wycieczka pod hasłem "Szlakiem sławnych Polaków i ważnych wydarzeń historycznych po Mazowszu, Warmii i Mazurach" miała na celu ukazać piękno krajobrazów naszych krain geograficznych oraz przybliżyć niełatwą historię tych ziem.
  W ramach wycieczki zwiedziliśmy:
  Zamek w Nidzicy, poznaliśmy historię Bitwy pod Grunwaldem, odwiedziliśmy Olsztyn - miasto Mikołaja Kopernika. Zwiedzaliśmy "Wilczy szaniec" w Gierłoży. Poznaliśmy historię opinogórskiego zamku oraz historię Muzeum Romantyzmu. Spacerując uliczkami Przasnysza podziwialiśmy jego zabytki. W ostatnim dniu naszej eskapady odwiedziliśmy Rostkowo - miejsce urodzenia świętego Stanisława Kostki patrona młodzieży.
  Razem z nami trudy podróży dzielili koledzy i koleżanki ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Markach oraz Technikum Terenów Zieleni w Radzyminie. Wycieczka była wspaniałą lekcją historii, która na długo zapadnie w naszej pamięci. Dziękujemy organizatorom za przygotowanie tak fajnej wycieczki.

  Uczniowie klasy IV b z wychowawcą


  Zapraszamy do galerii:



  -->> Dnia 18.10.2011 r. uczniowie kl. II c i II d pod opieką p. J. Łuczyk, p. A. Jusińskiej oraz p. A. Cichy i 20.10.2011 r. pod opieką p. D. Poznańskiej,
  p. J. Karłowicz-Budzik i p. A. Cichy udali się na jednodniową wycieczkę do Firmy "SZKŁO-DEKOR" z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim w celu zapoznania się z technologią rękodzielniczej produkcji bogato dekorowanych, szklanych ozdób choinkowych.

  Na wstępie swojej wizyty uczniowie poznali cały proces tworzenia artystycznych ozdób choinkowych, następnie w ramach warsztatów rzemieślniczych własnoręcznie ozdabiali przygotowane bombki choinkowe. Na koniec pobytu w firmie otrzymali na pamiątkę wspomniane samodzielnie zdobione bombki oraz mogli zakupić mnóstwo innych pięknie dekorowanych, kolorowych ozdób choinkowych w firmowym sklepie.
  Na zakończenie naszego pobytu w Piotrkowie Trybunalskim udaliśmy się do pobliskiej Restauracji Odyseusz na pyszny obiad, szlifując zasadę kulturalnego zachowania się przy stole.

  Zapraszamy do galerii:



  -->> W niedzielę 16.10.2011 roku reprezentacja naszej szkoły po raz kolejny odniosła fantastyczne zwycięstwo w Biegu Niepodległości Szkół Miasta i Gminy Radzymin. W kategorii - szkoła podstawowa zdobyliśmy 140 punktów co zapewniło nam pierwsze miejsce na podium.
  Nasi wspaniali sportowcy zdobyli 12 z 36 medali wręczonych po biegu. Serdecznie gratulujemy naszej reprezentacji, jednocześnie dziękujemy za tak godną i wspaniałą postawę "Stalowa Jedynka" jest z Was bardzo dumna.


  WIĘCEJ TUTAJ

  Zapraszamy do galerii:



  "Uczniowskie podziękowania dla emerytowanych nauczycieli"

  -->> W czwartek 13.10.2011 roku naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej, zwanego popularnie Dniem Nauczyciela.
  Zachęcamy do przeczytania artykułu o tym wydarzeniu, który został opublikowany w numerze Kuriera Wyszkowskiego - zakładka "Napisali o nas" lub > TUTAJ <

  Zapraszamy do galerii:



  ->> Dnia 12.10.2011 r. o 09.00 rano na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka. pil. M. Pisarka w Radzyminie rozpoczęła się niezwykła impreza sportowa, dedykowana pamięci o. Józefa Jońca, który zginął w ubiegłorocznej katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

  Więcej TUTAJ (Temat: "Pierwszy Bieg dedykowany pamięci o. Józefa Jońca")

  - Zwycięzcy I Biegu Jesiennego im. o. Józefa Jońca

  - Zapraszamy do galerii



  -->> Tradycyjnie w październiku uczniowie klas pierwszych składają uroczyste ślubowanie. Jest to symboliczna chwila przyjęcia pierwszaków w poczet uczniów naszej szkoły.
  W tym roku szkolnym uroczystość ta odbyła się dnia 11.10.2011 r. o godz. 08.00. Licznie zgromadzeni rodzice podziwiali dzieci ubrane w stroje galowe i charakterystyczne birety.
  W odświętnie przystrojonej sali gimnastycznej Pani Dyrektor Elżbieta Jeleń serdecznie powitała uczniów klas I, rodziców, nauczycieli oraz przybyłych gości. Pierwszoklasistów przywitała również Królewna Śnieżka wraz z krasnoludkami. Następnie uczniowie klas I zaprezentowali przygotowany program artystyczny. Słowa piosenki: "Dzisiaj w szkole wesoła nowina..." na długo zapadnie w serca uczniów i rodziców.
  Rodzice byli dumni ze swoich pociech i nie kryli wzruszenia. Każda piosenka i każdy wiersz recytowany na tej uroczystości na długo pozostaną w sercach pierwszoklasistów.
  Po części artystycznej uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Aktu pasowania na ucznia dokonała Pani Dyrektor Elżbieta Jeleń. Na zakończenie uroczystości zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia klas pierwszych. Po części oficjalnej uczniowie kl. I udali się na spotkania w klasach, gdzie otrzymali dyplomy, upominki oraz list dla rodziców.
  Uroczysty dzień ślubowania klas pierwszych zakończył się wspólnym poczęstunkiem dla uczniów.

  Zapraszamy do galerii:



  -->> Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klasy II c z wychowawczynią odwiedzili Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida i Technikum Terenów Zieleni w Radzyminie. W imieniu wszystkich uczniów naszej szkoły wręczyli kwiaty i upominki. W podziękowaniu za trud włożony w edukację życzyli dalszych sukcesów zawodowych oraz dni obfitujących w same radosne chwile.

  Zapraszamy do galerii:



  Dyrekcja, Grono Pedagogiczne
  oraz Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1
  im. ppłk. pil. Marian Pisarka w Radzyminie
  serdecznie zapraszają
  na I Jesienny Bieg Przełajowy im. o. Józefa Jońca SP
  dnia 12.10.2011 r.,
  którego rozpoczęcie nastąpi o godz. 09.00.

  Patronat honorowy - Prezes Stowarzyszenia Parafiada o. Marek Kudach Sch. P

  Rozmowa z o. Markiem Kudachem - prezesem Stowarzyszenia Parafiada

  Podziękowanie o. Józefa Matras SP Prowincjała Zakonu Pijarów

  Przebieg imprezy:

  09.00 - przemarsz na stadion "Mazur" klas V-VI,
  09.15 - wspólna modlitwa
  (o. Marek Kudrych SP Prezes Zarządu),
  09.30 - rozpoczęcie startów klas V-VI według ustalonej kolejności,
  10.30 - podsumowanie biegu, wręczenie dyplomów i medali,
  10.45 - przejście na teren szkoły,
  11.15 - biegi klas "0", I-III, IV,
  13.30 - zakończenie biegów.



  Wybory w Jedynce


  -->> W piątek 7 października, w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłk. pil. Mariana Pisarka w Radzyminie odbyły się wybory do samorządu szkolnego. O funkcję przewodniczącego walczyło siedmioro uczniów z klas piątych i szóstych. Swoje głosy oddawali natomiast uczniowie klas: czwartych, piątych i szóstych.

  Więcej w zakładce >> LUSTRO <<

  Zapraszamy do galerii:

  - Debata wyborcza

  - Kampania wyborcza

  - Wybory 2011



  -->> 06.10.2011r. klasa IVa z p. Agnieszką Baraniok i klasa IVc z p. Anną Ciborowską wybrały się do Teatru Rampa na prapremierę spektaklu muzycznego "W pogoni za bajką", który był pokazywany w ramach Festiwalu Korczakowskiego.
  "W pogoni za bajką" to sztuka autorstwa Moniki Muskały i Janusza Mergańskiego. Muzykę zaś napisał sam Piotr Rubik. Całość tworzy muzyczną opowieść o królewnie Rabelli i jej przygodach w podziemnym świecie nieczytanych bajek.
  Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało, dlatego zachęcamy do jego obejrzenia.



  -->> W dniach 3 - 5 października 2011 roku uczniowie klas VI i kl. IV b pod opieką nauczyciela historii p. Grzegorza Jelenia zwiedzali eksponowaną w Miejskiej Sali koncertowej im. F. Chopina w Radzyminie wystawę zatytułowaną "Spójrz na Solidarność z perspektywy lat." Autorem wystawy był p. Andrzej Słomiński działacz solidarnościowy na Śląsku. Na wystawie prezentowane były oryginalne pamiątki z okresu powstawania NSZZ "Solidarność" ( lata 1980-81), jak również z okresu stanu wojennego i walki konspiracyjnej działaczy zdelegalizowanej przez władze komunistyczne organizacji.
  Wystawa była znakomitym pretekstem do przedstawienia młodym obywatelom Polski faktów z jej najnowszej historii. Solidarność to - jak powiedziała śp. Anna Walentynowicz - narodowe powstanie przeciw komunizmowi. Wędrując wśród oryginalnych,przechowywanych z narażeniem wolności osobistej przez autora egzemplarzy ulotek, nielegalnych wydawnictw, plakatów, znaczków, książek uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o wydarzeniach czerwcowych roku 1956 w Poznaniu. O masowych protestach studentów w 1968 roku. O poległych stoczniowcach pamiętnego grudnia roku 1970. O protestujących przeciwko drastycznym podwyżkom cen żywności robotnikach Radomia i Ursusa w 1976 roku.
  W kilku zdaniach przypomniana została pierwsza historyczna wizyta bł. Jana Pawła II Papieża - Polaka w ojczyźnie oraz fakty z powstania pierwszego w bloku państw tzw. demokracji ludowej wolnego związku zawodowego NSZZ "Solidarność", Duże wrażenie na uczniach wywarła opowieść o czasach stanu wojennego i powszechnym braku na rynku najbardziej podstawowych produktów. Wiele pytań, na, które odpowiedzi udzielał cierpliwie nauczyciel dotyczyło represji, jakie wobec opozycjonistów stosowały władze PRL-u. Trudno dziś uwierzyć młodym ludziom, że zamykano naszych rodaków za wyznawanie , wartości takich jak umiłowanie prawdy, czy szacunek do własnej historii. I tak wędrując wśród eksponatów dotarliśmy do czasów, okrągłego stołu i pierwszych prawie wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku.
  Dziękujemy za Solidarność, bo dobrze wiemy, że nie tylko my, ale cała Europa Wschodnia to jej zawdzięcza swoją wolność.

  Uczniowie klas VI z opiekunem


  Zapraszamy do galerii:



  -->> Dnia 03.10.2011 r. kl. I c i I e wraz z wychowawczyniami p. M. Mazur i p. A. Szczepanik udały się do "Indiańskiej wioski", która znajduje się w Grabowie koło Tłuszcza. Uczniowie w przepięknej scenerii krajobrazu pól i lasów zgłębiali wiedzę na temat życia Indian.
  Przenieśli się na kilka godzin na inny kontynent, na którym zamiast domów były tipi, a w nich autentyczne stroje, przedmioty codziennego użytku i broń. Większość z nich wykonane zostały ze skór zwierząt antylop i bizonów.
  Oprócz zgłębiania wiedzy na temat innej kultury uczniowie własnoręcznie wykonywali za pomocą umownych znaków indiańskie opaski z własnymi imionami. Brali udział w konkurencjach wykrzesywania ognia i strzału z łuku, za które otrzymywali pióra.
  Gospodarz malował im twarze. Atrakcją był też przejazd wozem po lesie. Uczniowie w ciszy słuchali śpiewu ptaków, obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie. Podczas postoju rywalizowali w konkurencji rzutu szyszką do celu oraz zbierali szyszki do świątecznych stroików. Atrakcją okazało się również ognisko, przy którym pieczono smaczne kiełbaski. Uczniowie z niechęcią opuszczali indiańską wioskę.

  Zapraszamy do galerii:



  KONKURS FOTOGRAFICZNY
  "WSPÓŁCZESNA FOTOGRAFIA RADZYMINA"

  Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych Gminy Radzymin do udziału w konkursie fotograficznym "Współczesna Fotografia Radzymina."
  Prace należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 15 grudnia 2011 r. w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie ul. 11 Listopada 2.

  Patronat honorowy Zbigniew Piotrowski - Burmistrz Radzymina
  Patronat medialny - "Kurier Wyszkowski"

  Organizator: Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie
  Partnerzy: Urząd Miasta i Gminy Radzymin

  CELE KONKURSU:
  - zainspirowanie dzieci i młodzieży do poszerzania wiedzy na temat Radzymina i regionu,
  - rozwijanie umiejętności dostrzegania i przeżywania wartości wizualnych architektury Radzymina i regionu,
  - zainteresowanie dzieci i młodzieży fotografią,
  -gromadzenie i archiwizowanie dokumentacji fotograficznej Radzymina i regionu.

  TEMATYKA KONKURSU:
  Przedmiotem fotografii powinny być zmiany jakie zaszły w architekturze Radzymina na przestrzeni ostatnich 25 lat (budownictwo mieszkaniowe, przemysłowe, architektura terenu itp.).
  ZAPRASZAMY!!!

  Regulamin konkursu

  Karta zgłoszenia



  -->> UWAGA! Zapraszamy rodziców na pierwsze zebrania klasowe
  dnia 4 października 2011 r. (wtorek).
  Klasy I-III na godz. 16.45, klasy IV-VI na godz. 17.45. ZAPRASZAMY!!!



  -->> W sobotę 01.10.2011 roku Koło Przyrodnicze, "Orlik" zaprosiło uczniów klas IV - VI naszej szkoły na wycieczkę do Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego.
  Bezchmurne, słoneczne niebo wróżyło, że wycieczka na pewno będzie należała do udanych. Uczniowie pod opieką p. Joanny Nowakowskiej, p. Pawła Cybulskiego i p. Grzegorza Jelenia zaopatrzeni w aparaty fotograficzne wolno spacerowali alejkami warszawskiego ogrodu podziwiając zwierzęta, które korzystając z ostatnich tak ciepłych dni wylegiwały się na wybiegach.
  Trasa naszej wędrówki rozpoczęła się od wizyty u kóz karłowatych a zakończyła się w rekinarium. To tu mogliśmy podziwiać ponad metrowego rekina. Oczywiście nie zapomnieliśmy odwiedzić pawianów, goryli, groźnych krokodyli, węży.
  Moglibyśmy wyliczać bardzo, bardzo długo wszystkie zwierzęta, które przykuły naszą uwagę. W sali wolnych lotów ptaków poczuliśmy na własnej skórze temperaturę i wilgotność lasów równikowych. Nasz podziw wzbudziły "baraszkujące" afrykańskie słonie, żyrafy, nosorożec oraz hipopotam. Uważnie obserwowaliśmy odpoczywającego na betonowej półce tygrysa oraz dwa lwy, które mimo naszych usilnych próśb nie chciały się do nas odwrócić.
  Ale z "gwiazdami" tak to już jest. Wszystkie nasze spostrzeżenia staraliśmy się uwiecznić w pamięci naszych aparatów fotograficznych.
  Przy takiej ilości wrażeń czas upłynął nam bardzo szybko. Pełni wrażeń, zadowoleni, choć trochę zmęczeni powróciliśmy do domu. Przeglądając zdjęcia długo będziemy wspominać tę tak dobrze i pożytecznie spędzoną sobotę.

  Uczestnicy wycieczki


  Zapraszamy do galerii:



  Wolontariusze Jedynki...

  -->> W niedzielę 25 września 2011 r. czternaście uczennic razem z P. Katarzyną Rostkowską, P. Grzegorzem Jeleniem i P. Joanną Karłowicz-Budzik pracowało jako wolontariusze podczas 33 Maratonu Warszawskiego. Redakcja "Lustra Jedynki" postanowiła dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat i przeprowadziła wywiad z jedną z wolontariuszek.

  Więcej w zakładce LUSTRO

  Zapraszamy do galerii:

  -->> Wczesnym rankiem w niedzielę 25 września 2011 roku grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami - wolontariuszami 33 Maratonu Warszawskiego miała niebywałą okazję podziwiać balony unoszące się nad miasteczkiem Wilanów (dzielnica Warszawy). To niecodzienne wydarzenie było ostatnim akordem trwającej od piątku I Fiesty Balonowej. Entuzjaści najstarszej dyscypliny lotnictwa sportowego walczyli o Puchar Burmistrza Wilanowa. Widok potężnych napełnionych ogrzanym powietrzem przepływających po niebie balonów przykuł uwagę nie tylko naszej 17 osobowej grupy, ale również nielicznych jak na tą porę dnia mieszkańców tej królewskiej dzielnicy Warszawy.
  Z wysoko zadartymi głowami z niekłamanym podziwem obserwowaliśmy kolorowe balony, unoszące się na wysokości zaledwie kilku metrów, płynące majestatycznie w kierunku budowanej świątyni Opatrzności Bożej. W tym miejscu pragniemy przybliżyć choćby w telegraficznym skrócie historię tej widowiskowej, bezpiecznej, jak już wspominaliśmy najstarszej dyscypliny lotnictwa sportowego. Balony, co warto podkreślić używane były również w celach wojskowych np. w I, czy też II Wojnie światowej.
  Pierwszy udany lot balonem wykonali Francuzi, bracia - J. M. i J. E. Montgolfier w roku 1783. Balon, którym lecieli wykonany był z papieru i napełniony został ogrzanym powietrzem. Dwa lata później (1785.) R. Francuzki pionier aeronautyki J.P Blanchard przeleciał balonem jako pierwszy kanał La Manche. W roku 1789 ten sam J.P Blanchard po raz pierwszy wzbił się w przestrzeń balonem na ziemiach polskich w Warszawie.
  Rok później (1790) razem z Francuzem pierwszy lot odbył nasz rodak - I. Potocki. (1790 r.)
  Od roku 1906 odbywają się najstarsze i najbardziej prestiżowe zawody balonowe na świecie - zawody o Puchar Gordona Bennetta. W Polsce sport balonowy uprawiany jest od 1921 roku. Po II Wojnie światowej reaktywowano uprawianie tej dyscypliny w 1957 roku.
  Najbardziej znani i utytułowani polscy piloci balonowi to:
  Zbigniew Burzyński, trzykrotny mistrz świata i dwukrotny zdobywca Pucharu Gordon Bennetta w roku 1933 i 1935 Franciszek Hynek zdobywca Pucharu Gordon Bennetta w roku 1933 i 1934.
  W okresie powojennym: S. Makaruk – zwycięzca międzynarodowych zawodów w Holandii w 1961 roku, I. Cieślak i S. Makne - zdobywcy Pucharu Gordon Bennetta 61 w 1983 roku. Obecnie sport balonowy cieszy się coraz większą popularnością zarówno w Polsce jak i na świecie.

  Koło Historyczne "Wiarus"

  Zapraszamy do galerii:

  - Z cyklu przybliżającego historię polskiego lotnictwa w ramach realizowanego w szkole programu obchodów Roku Patrona - ppłk. pil. Mariana Pisarka.



  Małe nakrętki - Duża pomoc

  -->> Wszystkie osoby, wspierające uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk. pil. M. Pisarka w Radzyminie podczas akcji zbierania nakrętek zawiadamiamy, że w środę 14 września w Ratuszu Dzielnicy Targówek w Warszawie odbyło się uroczyste przekazanie ostatniego etapu protez nóg dla Michała Mroczka.
  Teraz wspierając Żoliborskie Stowarzyszenie Dom Rodzina Człowiek z Warszawy zbieramy nakrętki na dwa wózki inwalidzkie dla braci Damiana i Patryka. Jeden wózek kosztuje ok. 18 tys. zł, musimy zebrać 90 ton nakrętek! Serdecznie dziękujemy wszystkim, którym los drugiego człowieka nie jest obojętny, za wsparcie tak szlachetnej idei. Zachęcamy do dalszej współpracy wierząc, że robiąc tak niewiele dajemy innym tak wiele.

  Organizator: Katarzyna Rostkowska

  Zapraszamy do galerii:



  -->> W sobotni słoneczny poranek 24 września 2011 roku na łąkach należących do mieszkańców Wólki Radzymińskiej spotkali się miłośnicy historii z panem Adamem Sikorskim redaktorem popularnego i lubianego zarówno przez starszych i młodszych programu "Było nie minęło..." Wśród licznie zebranych mimo wczesnej godziny byli archeologowie, historycy współpracownicy pana Adama, pracownicy Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, członkowie ekipy Telewizji Polskiej oraz zrzeszeni i nie zrzeszeni poszukiwacze z nieodłącznymi wykrywaczami metalu. Krótko mówiąc wszyscy, którym na sercu leży ocalenie od zapomnienia faktów z naszej historii oraz ocalenie dla przyszłych pokoleń materialnych pamiątek z tamtych tragicznych czasów .
  Celem spotkania, w którym dzięki zaproszeniu pana Marka Rogusza uczestniczyła nasza szkoła było poszukiwanie elementów polskiego samolotu bombowego PZL – 37B "Los", który 7 września 1939 roku po stoczonej pod niebem Radzymina walce z niemieckimi samolotami myśliwskimi rozbił się na pobliskiej łące. Ciała poległych lotników zostały pogrzebane na pobliskim pagórku, a następnie przeniesione na Cmentarz Poległych w Radzyminie, gdzie spoczęły w kwaterze żołnierzy Kampanii Wrześniowej. Samolot PZL - 37 B "Łoś" był jak na tamte czasy samolotem o bardzo zaawansowanej konstrukcji, bardzo nowatorskimi rozwiązaniami. Co najciekawsze był konstrukcja polską i powstał, jak opowiadali historycy w rekordowo krótkim czasie (od szkicu na kartce papieru do prototypu upłynęło zaledwie kilka miesięcy).
  Konstruktorzy samolotu szkoda, że zapomniani w powojennej Polsce to - Jerzy Dąbrowski (główny konstruktor) i Franciszek Misztal (konstrukcja płata).
  W najbliższym czasie postaramy się zamieścić na stronie internetowej naszej szkoły ich biogramy.
  Efekty poszukiwań , które kontynuowano dnia następnego tj. niedzielę 25 września zaskoczyły nawet największych optymistów. Uśmiech na twarzach pracujących w błocie poszukiwaczy dobitnie świadczyły, że warto było poświęcić swój czas bowiem odnaleziono oprócz przysłowiowych "blaszek i okruchów pleksi" (jakże ważnych dla udokumentowania historycznej prawdy) duże fragmenty samolotu np. elementy podwozia (goleń), elementy silnika, wiązki przewodów, magazynki od karabinu maszynowego PWU kalibru 7,92 t "szczeniak." Odnaleziono mnóstwo fragmentów elementów konstrukcyjnych samolotu, które mimo upływu lat wzbudzają podziw w precyzji wykonania, montażu i zabezpieczenia na przykład przed samoistnym rozkręceniem. Naprawdę możemy być dumni z pracy przedwojennych konstruktorów i mechaników.
  Wszystkie odnalezione fragmenty po niezbędnej konserwacji będzie można podziwiać na ekspozycji w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
  W tym miejscu chcemy przyłączyć się do gorącego apelu redaktora Adama Sikorskiego o upamiętnienie tego tragicznego miejsca śmierci naszych lotników pomnikiem. Apel kierujemy do wszystkich - instytucji, urzędów, osób prywatnych, którym na sercu leży upamiętnianie faktów z naszej historii oraz oddanie hołdu Tym, którzy polegli w służbie Ojczyźnie.

  Koło historyczne "Wiarus"
  Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyminie

  Zapraszamy do galerii:



  -->> 22.09.2011 r. uczniowie kl. II a wraz z wychowawczynią p. Beatą Wojciechowską wzięli udział w sprzątaniu okolicy naszej szkoły, przyłączając się w ten sposób do międzynarodowej akcji "Sprzątania świata 2011."
  Uczniowie podczas sprzątania używali rękawic ochronnych, a śmieci były zbierane do foliowych worków. Najczęściej spotkać można było leżące w trawie i na chodnikach papierki po słodyczach. Często pojawiały się także opakowania po papierosach i butelki po napojach alkoholowych, z czego wynika, że śmiecą nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorośli. Akcje sprzątania świata niewątpliwie są bardzo potrzebne. Dlatego nie raz do roku, ale codziennie spacerując, wracając ze szkoły, z pracy - musimy pamiętać, aby nie zaśmiecać ulic, parków, lasów. Powinniśmy wspólnie dbać o środowisko, aby w przyszłości taka akcja była tylko wycieczką krajoznawczą.

  Zapraszamy do galerii:

  (Zdjęcia Beata Wojciechowska)



  "...Poczujcie to co czuł pułkownik Marian Pisarek wzbijając się w przestworza"


  -->> W sobotni pogodny ranek 17.09.2011 roku byłe już uczennice klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk. pil. Mariana Pisarka w Radzyminie Magda Krzyżanowska i Anna Żmijewska w obecności p. Grzegorza Jelenia odebrały z rąk p. Zbigniewa Pisarka bratanka patrona nagrodę - niespodziankę za wybitne osiągnięcia w nauce, sporcie i godne reprezentowanie szkoły. Nagroda zaiste była niezwykła, gdyż był nią lot samolotem sportowym nad Warszawą i Radzyminem.
  Zachęcamy do przeczytania artykułu o tym wydarzeniu, który został opublikowany 33 numerze Kuriera Wyszkowskiego (zakładka - "Napisali o nas")

  Zapraszamy do galerii:



  -->> "Bądź bezpieczny na drodze" pod takim hasłem dnia 13.09.2011 r. ucz. kl. I a, I c i I e wraz z wychowawczyniami p. M. Jankowską, p. M. Mazur i p. A. Szczepanik udali się na skrzyżowanie dróg. Uczniowie utwalali zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, zwracali szczególną uwagę na przejścia dla pieszych oraz znaki drogowe.
  Podczas wycieczki uczniom towarzyszyły słowa wiersza:
  "Gdy zamierzasz przejść ulicę
  na chodniku przystań bokiem
  popatrz w lewo bystrym okiem,
  skieruj w prawo wzrok sokoli
  znów na lewo spójrz powoli
  jezdnia wolna więc swobodnie
  moga przez nią przejść przechodnie"

  oraz słowa piosenki:
  "Czerwone światło stój,
  zielone światło idź
  na żółtym świetle zawsze czekaj
  tak już musi być."
  Wiedząc, iż bezpieczeństwo uczniów jest najważniejsze wychowawczynie na zajęciach lekcyjnych będą systematycznie utwalały zasady poruszania się po drogach.

  Zapraszamy do galerii:



  Charytatywny spacer ludzi dobrej woli – ECCO WALKATHON 2011


  -->> 10 września 2011 r., w sobotę na warszawskiej Agrykoli, dzięki współpracy Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka z Radzymina oraz Uczniowskiego Klubu Sportowego LOTNIK 66 uczniów uczestniczyło w siódmej polskiej edycji największego charytatywnego spaceru świata - ECCO Walkathon.
  Młodzież spacerując po wytyczonej 6 kilometrowej trasie za każdy przebyty kilometr przekazała od organizatora 4 złote na konto wybranej fundacji.
  Uczniowie wraz z opiekunami: p. Katarzyną Rostkowką, p. Joanną Nowakowską,
  p. Dorotą Poznańską oraz p. Marcinem Żmijewskim "wychodzili" 1704 zł.

  Każdy z uczestników sam zdecydował, której organizacji chce przekazać pieniądze:
  - Dla Fundacji Radia ZET na zakup sprzętu medycznego dla Kliniki Kardiologii przekazano – 264 zł;
  - Dla Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce wspierające rodzinny Dom czasowego pobytu dzieci "Puchatek" w Biłgoraju przekazano – 624 zł;
  - Dla Fundacji TVN "Nie jesteś sam" pomagającej dzieciom chorym na mukowiscydozę przekazano – 816 zł.
  ECCO Walkathon swymi inicjatywami wspiera ochronę środowiska, edukację młodych ludzi oraz zdrowy styl życia. Uczestnicy wszystkich edycji, przeszli wspólnie dystans 2,4 mln kilometrów, który odpowiada 60 okrążeniom Ziemi. Tym samym przekazali na cele charytatywne 10 mln złotych. Serdecznie zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli do wzięcia udziału w kolejnej edycji ECCO Walkathonu.

  Opracowanie: K. Rostkowska

  "Warszawa u stóp" - Relacja uczennicy Natalii Skoniecznej (kl. V a)
  z wyprawy na ECCO Walkathon


  Zapraszamy do galerii:

  (Zdjęcia: Katarzyna Rostkowska, Dorota Poznańska)



  -->> Nasza szkolna redakcja spotkała się tym razem z Panem Stanisławem Soyką, którego koncert został zorganizowany w Miejskiej Sali Koncertowej im. F. Chopina Biblioteki Publicznej w Radzyminie. Spotkaliśmy się z niezwykle ciepłym i miłym przyjęciem z jego strony.

  >>>>> WYWIAD <<<<<



  -->> W poniedziałkowe popołudnie 5.09.2011 roku klasa IV b pod opieką wychowawcy p. Grzegorza Jelenia zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły pierwszą lekcję historii rozpoczęła od pieszej wycieczki na Cmentarz Poległych w Radzyminie. Wędrując wśród żołnierskich mogił uczniowie słuchali opowieści o dniach chwały oręża polskiego z lat wojny polsko - bolszewickiej roku 1920 i Kampanii Wrześniowej roku 1939.
  Chwilę wspomnień poświęciliśmy pamiętnej wizycie Papieża - Polaka bł. Jana Pawła II na radzymińskiej ziemi i słowom, które nam pozostawił W panującej na cmentarzu ciszy szczególnie mocno zabrzmiały słowa opowieści o nierównej walce stoczonej przez polskich pilotów samolotów PZL - 37 B "Łoś" z 216 Eskadry Bombowej w dniu 7 września 1939 roku z niemieckimi dwusilnikowymi samolotami myśliwskimi Bf - 110 stoczonej nad Wólką Radzymińską i wsią Ciemne w rejonie Radzymina.
  Klucz polskich samolotów bombowych uczestniczył w locie bojowym na bombardowanie niemieckich kolumn pancernych nacierających w rejonie Łodzi. Zaatakowane samoloty przez przeważające siły nieprzyjaciela mimo bohaterskiej postawy załóg zostały zestrzelone. Jeden z "Łosi" spadł w okolicach Jankowa Starego, drugi Wólki Radzymińskiej, a trzeci najprawdopodobniej kolo Beniaminowa. Radzymińska ziemia została miejscem wiecznego spoczynku ośmiu z dwunastu członków załóg naszych samolotów. (Załoga "Łosia" składała się z czterech członków: pilota, nawigatora pełniącego równocześnie rolę obserwatora i dwóch strzelców pokładowych.) Ich doczesne szczątki spoczęły w zbiorowej mogile na Cmentarzu Poległych.
  Przez okres istnienia PRL - u historia ich ostatniego lotu przechowywana była w pamięci mieszkańców i braci lotniczej. 7 września 1989 roku w pięćdziesiątą rocznicę lotu bojowego staraniem Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa i Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL - Okęcie odsłonięta została pamiątkowa tablica, którą umieszczona na ścianie Kaplicy.
  Honorowym obowiązkiem naszej szkoły noszącej imię znakomitego pilota, uczestnika Kampanii Wrześniowej i Bitwy o Anglię ppłk. Mariana Pisarka jest sprawowanie pieczy nad tablicą i pielęgnowanie pamięci o obrońcach ojczyzny.
  Chwilą zadumy, cichą modlitwą oddaliśmy cześć poległym w Bitwie Warszawskiej, poległym w wojnie obronnej 1939 roku, bestialsko zamordowanym strzałem w tył głowy w Katyniu. Pochyliliśmy nisko głowy przed pomnikiem poświęconym ofiarom tragedii lotniczej pod Smoleńskiem. Będziemy pamiętać o ich ofierze, bo Radzymin pamięta na zawsze...

  Uczniowie klasy IV B z wychowawcą

  Zapraszamy do galerii:

  (Zdjęcia Grzegorz Jeleń)



  -->> Rozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie.

  Po zasłużonym wakacyjnym wypoczynku, pełni sił i zapału spotkaliśmy się
  1 września, aby powitać nowy rok szkolny.
  Uroczystość rozpoczęliśmy Mszą świętą w Kościele, a następnie udaliśmy się do szkoły. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Klasy pierwsze, które dołączyły w tym roku do naszej społeczności przywitała Pani dyrektor Elżbieta Jeleń. Pozostali uczniowie, dla których rozpoczęcie roku prowadziła Pani wicedyrektor Katarzyna Marzec, spotkali się na szkolnym boisku.
  Na początku rozbrzmiały słowa hymnu narodowego, a następnie modlitwa, którą poprowadził Ksiądz Proboszcz Stanisław Kuć. Przybył także Pan Piotr Mikołajewski - instruktor, który wręczył uczniom uczęszczającym na zajęcia Karate Kobudo certyfikaty zdobycia I stopnia wtajemniczenia. Pan Piotr prowadził zajęcia charytatywnie. W roku szkolnym 2010/2011 odbywały się one dwa razy w tygodniu. W bieżącym roku szkolnym będą kontynuowane od października.

  Na zakończenie Pani Dyrektor życzyła wszystkim sukcesów w nauce, a uczniowie wspólnie z wychowawcami udali się do klas, aby po raz pierwszy od dwóch miesięcy zasiąść w szkolnej ławie.

  Opracowanie: SP nr 1 Radzymin

  Zapraszamy do galerii:

  (Zdjęcia Paweł Cybulski i Grzegorz Jeleń)



  Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów na uroczystą inaugurację roku szkolnego 2011/2012 dnia 1 września (czwartek) 2011 r. o godz. 9.00 na boisku szkolnym
  (po Mszy Św., która rozpocznie się o godz. 8.00).
  W razie deszczowej pogody spotkanie wychowawców
  z uczniami w klasach.
  Szczególnie serdecznie zapraszamy uczniów klas I i oddziału "O", którzy pierwszy raz będą uczestniczyli w uroczystości szkolnej,
  o godz. 9.00 do sali gimnastycznej.





  "Mówiłem...Jestem Polskim Lotnikiem
  Latałem tu pod chmurami by pokłonić się Tobie Dziecino,
  Błogosław i opiekuj się nami.
  Niech lotnicy nie spadają,
  Niech nie giną,
  Niech szumią stalowymi skrzydłami nad Polską krainą."

  -->> Dyrektor, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1
  im. ppłka pilota Mariana Pisarka w Radzyminie z okazji Święta Lotnictwa Polskiego
  przypadającego na dzień 28 sierpnia przekazują serdeczne życzenia Lotnikom Lotnictwa Cywilnego i Wojskowego - dużo lotniczego szczęścia i bezpiecznych lotów, dziękując za zaangażowanie w służbę,
  z nadzieją dalszej współpracy z naszą placówką.



  ŚWIADCZENIA POMOCY MATERIALNEJ O CHARAKTERZE SOCJALNYM - STYPENDIA I ZASIŁKI SZKOLNE

  Burmistrz Radzymina informuje, że do 15 września 2011r. do dyrektora szkoły, znajdującej się na terenie miasta i gminy Radzymin, do której będzie uczęszczał uczeń w roku szkolnym 2011/2012 można składać wnioski o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym. Wnioski dot. uczniów zamieszkałych na terenie miasta i gminy Radzymin a uczęszczających do szkół poza gminą należy złożyć w tut. Urzędzie - Biuro Obsługi Interesantów, parter budynku lub pokój nr 33, piętro III.

  1) Stypendium szkolne - może je otrzymać uczeń, w którego rodzinie miesięczna wysokość dochodu na osobę nie przekracza kwoty 351 zł netto.
  2) Zasiłek szkolny - może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Przyznawany jest w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego. O tę formę pomocy można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.
  Do wniosku należy dołączyć zaświadczenia o wysokości dochodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku tj. sierpień 2011.

  Wnioski można otrzymać w szkole lub Urzędzie Miasta i Gminy Radzymin (Biuro Obsługi Interesanta - parter budynku).

  Dodatkowe informacje oraz wnioski można uzyskać:
  1) w każdej szkole na terenie Gminy Radzymin,
  2) w Urzędzie Miasta i Gminy Radzymin, Plac Kościuszki 2 III piętro, pokój nr 33, tel. 022 786-50-21 w 161, 698 573 803



  Dofinansowanie podręczników w 2011 r. - "Wyprawka szkolna":

  Do 10 września 2011 r. w szkołach prowadzonych przez Gminę Radzymin, można składać wnioski o dofinansowanie zakupu podręczników w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2011 r. - Wyprawka szkolna.

  Dofinansowanie do zakupu podręczników mogą otrzymać uczniowie rozpoczynający w roku szkolnym 2011/2012 naukę:
  - w klasach I-III szkoły podstawowej;
  - z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza kwoty 351 zł netto.

  Wysokość dofinansowania do podręczników w 2011 r. wynosi:
  - dla uczniów klas I-III szkół podstawowych, dla uczniów niepełnosprawnych klas I-III szkół podstawowych - do kwoty 180 zł
  - dla uczniów niepełnosprawnych klas IV-VI szkół podstawowych - do kwoty 210 zł.
  Koszty zakupu podręczników zwraca dyrektor szkoły rodzicom uczniów (prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym), po przedłożeniu stosownych dowodów zakupu. Dowodem zakupu podręczników może być:
  - faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica (prawnego opiekuna, rodzica zastępczego);
  - rachunek wystawiony imiennie na ucznia, rodzica (prawnego opiekuna, rodzica zastępczego);
  - paragon;
  - oświadczenie o zakupie podręczników (do oświadczenia należy dołączyć informację o rozliczeniu wydatków tylko w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2011 r. – "Wyprawka szkolna");
  - potwierdzenie zakupu (dot. zakupu podręczników dla grupy uczniów) zawierające w szczególności: imię i nazwisko ucznia, klasę, do której uczeń będzie uczęszczał, adres szkoły, wykaz zakupionych podręczników, kwotę zakupu, datę zakupu i czytelny podpis podmiotu dokonującego zakupu (potwierdzenie wystawia podmiot dokonujący zakupu podręczników dla grupy uczniów, na podstawie faktury VAT i listy uczniów, dla których zakupiono podręczniki).

  Realizacja zwrotu rodzicom (prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym) kosztu zakupu podręczników następuje do 15 listopada 2011 r.
  Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników przyznaje się na wniosek rodziców ucznia (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych), nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby, za zgodą przedstawiciela ustawowego lub rodziców zastępczych.

  Wniosek można pobrać >>TUTAJ<< lub w szkole, do której uczęszcza lub będzie uczęszczał uczeń w roku szkolnym 2011/2012 i tam też go złożyć.

  Wiecej >>Tutaj<<



  Oferty pracy dla nauczycieli:

  1. Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie zatrudni
   od 1 września 2011 r. nauczyciela matematyki w pełnym wymiarze godzin.
   Wymagania:
   - wykształcenie wyższe z przygotowaniem pedagogicznym,
   - posiadanie kwalifikacji do nauczania ww. przedmiotu.

  2. Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie zatrudni
   od 1 września 2011 r. nauczyciela logopedy w pełnym wymiarze godzin.
   Wymagania:
   - wykształcenie wyższe z przygotowaniem pedagogicznym,
   - posiadanie kwalifikacji do nauczania ww. przedmiotu.

  tel. 22 786-50-31
  lub e-mail: sp1radz@poczta.onet.pl



  --> WYKAZ PODRĘCZNIKÓW szkolnych na rok szkolny 2011/2012.



  Archiwum 2013/2014

  Archiwum 2012/2013

  Archiwum 2011/2012

  Archiwum 2010/2011 sem. 2

  Archiwum 2010/2011 sem. 1

  Archiwum 2009/2010.

  Archiwum 2008/2009.

  Archiwum 2007/2008.

  Archiwum 2006/2007.




  Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyminie - D.P. 2006